امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118914
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدهادی حسینی، نماینده مردم قائم‌شهر، امروز (چهارشنبه) در کمیته توسعه پایدار اجلاس بین ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدهادی حسینی، نماینده مردم قائم‌شهر، امروز (چهارشنبه) در کمیته توسعه پایدار اجلاس بین المجالس جهانی که در  ژنو در حال برگزاری است، با اشاره به بحران آب در دنیا گفت: من به اهمیت این اجلاس جهت هم اندیشی با نمایندگان تمام پارلمان ها از کشورهای مختلف و برون رفت از چالش های روز افزون انسانی به خوبی واقفم.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیدگاه من مبتنی بر نگرش ادیان الهی و دین مبین اسلام به آب است افزود: براساس آیه قرآن حیات زندگی از آب بوده و هیچ موجود زنده ای از کره زمین نمی تواند بدون آب زنده بماند.

وی با بیان اینکه مسائل مربوط به آب از دیدگاه سازمان ملل متحد پس از مشکل جمعیت دومین مسئله اصلی و اساسی جهان شناخته شده است افزود: اگرچه نیاز همگان به آب شیرین و پاکیزه غیر قابل انکار است ولی کمبود آب در کشورهای جهان سوم به معنای به خطر افتادن جان انسان ها است.

حسینی با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده از سوی سازمان ملل متحد تقریبا نیمی از مردم جهان برای رفع نیازهای ابتدایی خود آب کافی دسترسی ندارند ادامه داد: براساس همین مطالعات تعداد جمعیت کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند در حال حاضر 70 میلیون نفر است که تا ده سال آینده یعنی در سال 2025 به 3 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه اگرچه آب مایه حیات است ولی در هر سال بیش از 3 میلیون نفر جمعیت جهان به علت استفاده از آب های راکد و آلوده با بیماری های مرگباری چون هسته، وبا، مالاریا و اسهال جان خود را از دست می دهند تصریح کرد: در کشورهای عقب مانده همیشه نیمی از تخت بیمارستان ها مربوط به بیمارانی است که به دلیل مصرف آب آلوده زندگی شان در خطر قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق آمار سازمان ملل متحد هر سال 8/1 میلیون کودک براثر اسهال می میرند مرگی که با یک لیوان آب سالم و داشتن سرویس بهداشتی قابل پیشگیری است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه آب ناسالم تهدیدی به مراتب بزرگتر و مرگبارتر از درگیری های مسلحانه برای امنیت انسان ها است.

حسینی با بیان اینکه 90 درصد مردم دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که دارای منابع آب مشترکی با کشورهای دیگر هستند ادامه داد: این وابستگی متقابل ممکن است باعث همکاری، صلح و یا نقش سیاسی و جنگ بین کشورها شود.

وی با بیان اینکه در 50 سال گذشته 37 مورد خشونت بین کشورها بر سر آب گزارش شده است که 30 مورد آن فقط مربوط به خاورمیانه است زیرا کمبود آب مشکلی جدی در این منطقه است ادامه داد: از آنجایی که امکان افزایش منابع آب شیرین در جهان وجود دارد لذا تنها راه پیش رو بهبود روش های استفاده از آب است ولی چنین به نظر می رسد که در جهان اراده سیاسی جهت حل مشکل کم آبی وجود نداردو برخلاف شعارهای جوامع بین المللی به اندازه کافی به این مسئله توجه نمی شود.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 23 مارس هر سال روز جهانی آب نامگذاری شده است تا با تحرک بخشیدن به عزم و اراده ملت ها، بحران آب در جهان مدیریت شود گفت: بحران آب به معنای فقدان قانونگذاری صحیح و عدم اراده سیاسی برای حل وضعیت نامطلوب منابع آب در جهان است.

وی با بیان اینکه تدوین و اجرای برنامه جامع جهت تضمین امنیت دسترسی به آب سالم برای همه جهانیان ضروری است تصریح کرد: حضور اعضای پارلمان های جهان در این اجلاس فرصتی بسیار مناسب جهت هم اندیشی و برون رفت از چالش روز افزون بحران آب و تهدید امنیت انسانی است که جهت رفع این بحران پیشنهاد می کنم منابع مشترک در نظر گرفته شده و رهبری عزم و اراده سیاسی تقویت و موازنه قدرت بهترین ایجاد شود.

عضو هیأت پارلمانی ایران در صد و سی و یکمین اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی تأکید کرد: اولویت دادن به مسائل انسانی به جای قدرت نمایی و بازی های سیاسی برخورداری همگان از آب به عنوان یکی از عوامل اساسی حقوق بشر، تدوین سیاست های ملی و منطقه ای و افزایش کمک های بین المللی به کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته در کنار اقدام جهانی و جایگزینی اقدامات چند جانبه و مشترک به جای اقدامات یک جانبه راه های اصولی در برون رفت از بحران آب است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها