امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118918
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، محمدمهدی اهدی٬ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس٬ روز گذشته در کمیته ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، محمدمهدی اهدی٬ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس٬ روز گذشته در کمیته توسعه پایدار اجلاس بین المجالس جهانی که در  ژنو در حال برگزاری است، گفت: بی شک حقوق بشر به عنوان یکی از شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری و گفتمانی غالب، هم اکنون در تعاملات بین المللی از جایگاه بالایی برخوردار است.
 
متن سخنرانی این نماینده به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
  آقای رئیس،
 
نمایندگان محترم،  

بی شک حقوق بشر به عنوان یکی از شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری و گفتمانی غالب، هم اکنون در تعاملات بین المللی از جایگاه بالایی برخوردار است.
 
علیرغم این مهم با توجه به واقعیاتی چون استانداردهای دوگانه و برخوردهای سیاسی و گزینشی در زمینه حقوق بشر بویژه از سوی دولت های غربی (که نهایتا بعد از 60 سال از زمان تأسیس کمیسیون حقوق بشر ملل متحد، موجب احراز ناکارآمدی آن کمیسیون و جایگزینی شورای حقوق بشر گردید) و نیز این واقعیت که هم اکنون بسیاری از کشورهای غربی مدعی رهبری حقوق بشری و بعضی از متحدان آنها نظیر رژیم اشغالگر قدس خود از ناقضین مهم حقوق بشر در جهان بشمار می روند، این شائبه را بوجود آورده است که مسئله مداخله به بهانه نقض حقوق بشر علیرغم ظاهر انسان دوستانه آن بار دیگر به حربه ای سیاسی در دستان تعدادی از دولت های ذی نفوذ غربی و برخی از متحدان آنها تبدیل گردد.
 
چگونه می توان باور کرد که کشورهایی که تا همین چند ماه قبل حامی جدی مالی و تسلیحاتی گروه تروریستی داعش در خاورمیانه بوده اند به یکباره بر علیه آن قد علم کنند. چگونه می توان باور کرد که رژیم صهیونیستی این همه جنایت در غزه مرتکب شود و سپس مورد تشویق و عنایت برخی قدرت های بزرگ قرار می گیرد.
 
لذا طبیعی است که بررسی ابعاد مختلف این امر در جامعه بین المللی با دقت و حساسیت هر چه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 
در این رابطه توجه به واقعیات ذیل ضروری به نظر می‌رسد:
 
1- با توجه به اسناد حقوقی –بین المللی موجود، هرگونه مداخله زورمدارانه یکجانبه از سوی هر یک از اعضای ملل متحد به بهانه نقض حقوق بشر در دیگر کشورها (یا هر بهانه دیگر) پذیرفته نیست. وقوع این امر و تکرار و عرفی شدن آن که می تواند موجب حمله کشوری به دیگر کشورها گردد، تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین المللی بشمار می آید.
 
2- تجربه های تلخ و ناموفق اخیر مداخله زورمدارانه مستقیم و غیر مستقیم در کشورهایی چون افغانستان موجب ورود صدمات شدید به حقوق سیاسی و مدنی و نیز حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان این کشورها شده است از یک سو و از سوی دیگر بی کیفر ماندن رژیم اشغالگر قدس علیرغم نقض گسترده حقوق بشر در غزه و دیگر سرزمین های اشغالی بدلیل حمایت متحدان این کشور در شورای امنیت و در نتیجه عدم اقدام عملی در مقابله با جنایات این کشور، همگی حاکی از ناموفق بودن رهیافت مداخله جویانه بشردوستانه در سیستم ناکارآمد فعلی ملل متحد (از جمله شورای امنیت) می باشد.
 
3- با توجه به تجربه های نسبتا موفقیت آمیز بین المللی در امر هنجارسازی و ارتقاء حقوق بشر از طریق مکانیزم های موجود بین المللی نظیر بررسی دوره ای جهانی (UPR) که موجب بررسی و طرح وضعیت حقوق بشری در تمامی کشورهای عضو ملل متحد، بدون هرگونه تبعیض می گردد، به نظر می رسد توسعه مکانیزم های مذکور رهیافت مناسب تری جهت حمایت و ارتقاء حقوق بشر در جامعه بین المللی می باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها