امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118944
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رشت، ایرج فاضل ظهر امروز در حاشیه ششمین کنگره میان‌دوره‌ای جامعه جراحان ایران شاخه گیلان در دانشگاه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رشت، ایرج فاضل ظهر امروز در حاشیه ششمین کنگره میان‌دوره‌ای جامعه جراحان ایران شاخه گیلان در دانشگاه گیلان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تعداد 3 هزار و 500 نفر عضو انجمن جامعه جراحان کشور هستند.

وی با بیان اینکه جراحی ایران به حد عالی رسیده است، افزود: از نظر پزشکی به خودکفایی نسبی رسیده‌ایم و دیگر لازم نیست که یک ایرانی برای جراحی به خارج از کشور برود.

رئیس انجمن جامعه جراحان ایران با اشاره به اینکه این انجمن دارای جایگاه مهمی است، گفت: بسیاری از کشورها اینگونه نیستند.

وی گیلان را یکی از شاخه‌های بسیار موفق جامعه جراحان عنوان کرد و یادآور شد: در گیلان خدمات خوب جراحی ارائه می‌شود.

فاضل با اشاره به اینکه جراحی‌های ما در تمام بخش‌ها است، خاطرنشان کرد: جراحی تروما و تصادفات بخش مهمی از جراحی‌ها را تشکیل می‌دهند و قابل پیشگیری است.

وی انجام جراحی‌های عمومی را طبق ماهیت آنها بیشتر از دیگر جراحی‌ها عنوان کرد و ادامه داد: ایران رتبه نخست جراحی‌هایی مانند جراحی زیبایی را دارد.

رئیس انجمن جامعه جراحان ایران درباره پیوند اعضاء گفت: در زمینه پیوند اعضاء به ویژه کلیه وضعیت رضایت‌بخش است.

وی با بیان اینکه درباره پیوند دیگر اعضاء مانند کبد وضعیت درحال بهتر شدن است، تصریح کرد: روی پیوند دیگر اعضای بدن سال‌هاست در حال تلاش هستیم تا بتوانیم از اعضای بدن قربانیان مرگ مغزی استفاده کنیم.

فاضل پیوند اعضاء را یک روش پیشرفته خواند و خاطرنشان کرد: از نظر شرعی و دینی فتوای این کار از امام خمینی(ره) گرفته شد و ایشان نخستین فقیه شیعه بود که فتوای مرگ مغزی را صادر کردند.

رئیس جامعه جراحان ایران درباره قانون مرگ مغزی اظهار کرد: به دلیل اینکه دادگاه‌ها با فتوا حکم صادر نمی‌کنند و ماده قانونی می‌خواهند  تلاش بسیار بزرگی انجام شد تا بتوانیم این قانون را وارد مجلس کنیم و دوبار به دلیل سوءتفاهم‌هایی که نمایندگان نسبت به این موضوع داشتند، رد شد اما در نهایت موضوع به تصویب رسید و قانونی شد.

وی در تشریح مرگ مغزی افزود: اگر در حادثه‌ای فردی مغزش از بین برود و قلبش کار کند، مرده است و از نظر شرعی و قانونی اعضای جسد به جای اینکه پوسیده شوند برداشته می‌شود و با طراوت در بدن انسانی دیگر که زندگی او وابسته به این عضو است گذاشته شده و جان چند نفر نجات می‌یابد.

فاضلی با بیان اینکه هر سال تعداد بیشتری از اعضای پیوندی در اختیار ما قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مردم بسیار کریمانه اجازه می‌دهند تا حداقل بهترین ره‌توشه برای قربانی مرگ مغزی باشد و جان چند نفر را نجات دهد و هر سال وضعیت ما در زمینه پیوند اعضاء ناشی از مرگ مغزی بهتر می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: امیدواریم روزی برسد که پیوند از دهنده زنده در کشور نداشته باشیم و خرید و فروش کلیه که پدیده بسیار زشتی است از بین برود.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی ما برای پیوند اعضاء بر اساس تیم‌های جدید است، یادآور شد: این برنامه‌ریزی بر اساس ایجاد امکانات بیشتر است و هنوز تعدادی بیمار کبدی داریم که نیاز به پیوند دارند.

فاضل با بیان اینکه به دلیل کمبود عضو کبد پیوند انجام نمی‌شود، متذکر شد: در پیوند کلیه و پانکراس و تمام پیوندها روند رو به پیشرفت داریم و در تمام زمینه‌ها باید به موازات یکدیگر کار کنیم تا موفق شویم.

انتهای پیام/84001/الف40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها