امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118947
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در  مورد لایحه جامع وکالت، ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در  مورد لایحه جامع وکالت، گفت: در حال حاضر این لایحه به وسیله دولت اصلاح شده و در موعد قانونی خود در 30 شهریور سال 93 به پارلمان تقدیم شد این در حالی است که دولت فرصت داشت تا 24 مهر این لایحه را ارائه دهد اما بیست و چند روز زودتر به این وظیفه خود عمل کرد.

وی افزود: قوه قضائیه چند روز قبل بعد از ارسال لایحه به دولت گویا لایحه دیگری به مجلس تقدیم کرده است که ما استدلال قوه قضائیه را نمی‌دانیم چرا که با توجه به ماده «3»، قانون وظایف رئیس قوه قضائیه در صورتی که دولت لوایح قضایی که قوه قضائیه به آن داده را ظرف سه ماه به مجلس تقدیم نکند و ظرف سه ماه دیگر که مجموعا شش ماه می‌شود این لایحه به مجلس نرود قوه قضائیه حق دارد که مستقیما این لایحه قضایی را به مجلس تقدیم کند.

کشاورز با بیان اینکه لایحه دولت به موقع تقدیم مجلس شده است اظهار داشت: شرط لازم برای تقدیم مستقیم لایحه وکالت از طرف قوه قضائیه به مجلس تحقق نیافته است. بدیهی است که اگر وابستگان دستگاه‌های قضایی استدلالشان را علت‌یابی کنند، بسیار خوب است تا افراد ذینفع بتوانند در این زمینه اظهارنظر کنند.

وی ادامه داد: گروهی به این عقیده هستند که لایحه جامع وکالت لایحه‌ای قضایی است اما کانون‌های وکلا معتقدند که این لایحه قضایی محسوب نمی‌شود و مربوط به امر وکالت است. همچنین این لایحه در تعریف کلی شورای نگهبان از لوایح قضایی در اصل 156 قانون اساسی بیان کرده نمی‌گنجد.

رئیس اسکودا بیان داشت: طرحی از مدت‌های پیش در مجلس اعلام وصول شده است و تا کنون بیش از 40 امضا داشته که این طرح مشکلات کنونی را ندارد. این طرح در مجلس قبل با 157 امضاء به مجلس تقدیم و اعلام وصول شد و طرحی که بیش از 150  امضا دارد را می‌توان یک مصوبه تلقی کرد ولی متاسفانه با پایان یافتن مجلس سابق این طرح مختومه ماند.

وی ادامه داد:‌ از دیدگاه کانون وکلا این طرح به استانداردهای جهانی بسیار نزدیک است. البته بدیهی است که این طرح مشکلاتی هم دارد ولی مشکلات آن نسبت به لایحه‌ای که قوه قضائیه آن را به دولت داده است بسیار کمتر است.

کشاورز با اشاره به اصلاحاتی که روی لایحه جامعه وکالت انجام گرفته، گفت: آن طرحی که قوه قضائیه در ابتدا به دولت داده است هر چند تفاوت بسیاری با لایحه کنونی دارد ولی هنوز واجد مشکلات بسیاری است. عمده مطلبی که مورد نظر کانون‌های وکلا نسبت به لایحه جامعه وکالت است. بحث استقلال است و این استقلال بر خلاف آن که برخی سعی دارند در اذهان عمومی اعلام کنند به معنای یله‌بودن و خود مختاری نیست بلکه منظور استقلال از تشکیلات اداری و حکومتی است که در نتیجه آن وکیل بتواند فارغ از دغدغه‌های شغلی به دفاع از موکلش بپردازد.

رئیس اسکودا تاکید کرد: آنچه مدنظر کانون‌های وکلاست این است که استقلال وکلا و کانون‌ها حفظ شود. لباسی بر تن کانون‌ها و وکلا دوخته می‌شود قاعدتا در تن آنها پرو شود و کانون‌ها باید بدانند که چه چیزی در راه است و در امر تنظیم این لایحه مشارکت کنند. در صورتی که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه روحانی حقوقدان است و پروانه وکالت دارد اما پروانه وکالتش را تمدید نکرده است، گفت: معاون حقوقی و معاون پارلمانی ایشان هر دو حقوقدانند اما لایحه وکالت به قوه قضائیه تنظیم کرده و طبیعتا دیدگاه دستگاه قضایی در متن لایحه غلبه دارد. البته اگر در زمان تدوین این لایحه با کانون‌ها مشورت می‌شد و نماینده‌ای از کانون‌ها حضور داشت قطعا متن لایحه اصلاح و تعدیل می‌شد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها