امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118949
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عطا حسن‌پور گفت: پس از تخریب این منطقه بوسیله بیل مکانیکی برای تعریض جاده و ظاهر شدن استخوان، سفال و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عطا حسن‌پور گفت: پس از تخریب این منطقه بوسیله بیل مکانیکی برای تعریض جاده و ظاهر شدن استخوان، سفال و سنگ هایی احتمال وجود گورستانی باستانی در این منطقه داده شد و پس از صدور مجوز پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری کاوش را آغاز کردیم.

وی وسعت این محوطه باستانی پیش از تاریخ را که روی یک صخره طبیعی و یک دامنه با شیب تند حدود 75 درجه قرار گرفته یک تا دو هکتار اعلام کرد.

حسن پور با اشاره به انجام عملیات کاوش در 1700 متر مربع خاطرنشان کرد: در نتیجه این کاوش ها یک گور و چندین سازه معماری مربوط به دوره های پیش از تاریخ بدست آمده است.

وی افزود: ازجمله مواد فرهنگی که در این گور بدست آمده می توان به ابزار و ادوات مفرغی،سنگی،سفالی و همچنین مهره‌های تزئینی  و سفالینه هایی که معروف به سفال های لبه وا ریخته بود که معرف دوران آغاز ادبیات ایران است اشاره کرد.

*کشف نخستین سازه های معماری عصر مفرغ در لرستان

این باستان شناس مهمترین دستاورد این کاوش را کشف نخستین سازه های معماری عصر مفرغ در لرستان دانست که برای نخستین بار بدست آمده  و افزود: به عبارتی برای نخستین بار شواهد استقراری در کنار گورستان در لرستان از عصر مفرغ کشف شده است.

وی گفت: مهمتر این که کل این محوطه استقراری و گورستانی مربوط به عصر مفرغ، بر روی یک محوطه قدیمی تر از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد قرارگرفته که در اصطلاح باستان شناسی به آن دوران مس و سنگ و یا مس سنگی اطلاق می‌شود.

حسن پور با اشاره به تداوم عملیات کاوش افزود: در واقع نهشته‌های باستانی «لایه‌های دوره‌های تاریخی» و لایه های فرهنگی محوطه مورانی شامل دوره های مس و سنگ و عصر مفرغ می شود که تاریخی بین هفت هزار تا چهار هزار سال را در بر می‌گیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها