امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118964
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، مؤسسه آمریکایی حفاظت از حیات وحش، پس از یک دوره 4 ساله مطالعه و تحقیق در ولایت بامیان ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، مؤسسه آمریکایی حفاظت از حیات وحش، پس از یک دوره 4 ساله مطالعه و تحقیق در ولایت بامیان افغانستان از کشف گونه‌های نادری از انواع آهو، گرگ، کفتار، روباه، سیاه گوش و یک‌نوع پرنده نادر خبر داد.

بر اساس یافته‌های این مؤسسه، 2 نوع آهوی بُزی و عادی که نسل آن در اثر جنگ داخلی افغانستان در معرض انقراض قرار گرفته بود، اکنون با بهبود نسبی اوضاع امنیتی در وضعیت بهتری قرار دارد و چند گله از این 2 نوع آهوی نادر دیده شده است.

«محمد ابراهیم ابرار» رئیس موسسه حفاظت حیات وحش (WCS) پس از انتشار این گزارش به رسانه‌ها گفت: کشف یک شبه گرگ با گوش‌هایی سیاه و یک نوع پرنده کوچک رنگی نادر، بخشی از مهم‌ترین دستاوردهای مطالعه 4 ساله گروه را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در بخش‌هایی از ولایت بامیان که محل رفت و آمد توریست‌ها است، باید برای حفاظت از گونه‌های نادر و در حال انقراض حیوانات، تدابیری اندیشیده شود تا در آینده نیز این ولایت، همچنان مکانی جذاب برای توریست‌های خارجی باشد.

وی تاکید کرد:  در سال‌هاى اخیر 2 نوع خاص از پلنگ در بامیان نیز مشاهده شده که این مسئله در جلب توجه توریست‌ها مؤثر واقع خواهد شد.

به گفته وی، این 2 نوع پلنگ که به نام‌‌ «پلنگ فارسی» و «پشک پلنگ/گربه-پلنگ» یاد می‌شود، در مناطق «بند امیر»، «بند پیتو»، منطقه «یکاولنگ» و کوه‌های« 6 پُل» مرکز بامیان دیده شده‌اند.

بنابر اظهارات ابرار، پلنگ فارسی، نوع  خاصی از پلنگ است که با پلنگ عادی تفاوت دارد و نسبت به پشک پلنگ، بزرگتر است اما پشک پلنگ که گربۀ وحشی نیز به آن اطلاق می‌شود، شبیه پلنگ و کوچکتر از پلنگ فارسى است.

بامیان در مرکز افغانستان با داشتن آثار باستانی و مناظر زیبای طبیعی، همواره توجه جهانیان را به افغانستان جلب نموده و سالانه شمار زیادی از جهانگردان به این ولایت سفر می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها