امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119012
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یوسفعلی میرشکاک، نویسنده شناخته شده کشورمان، درباره کتاب جدیدش گفت: کتاب «نیست انگاری و شعر معاصر» ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یوسفعلی میرشکاک، نویسنده شناخته شده کشورمان، درباره کتاب جدیدش گفت: کتاب «نیست انگاری و شعر معاصر» مجموعه مقالاتی است که بحث اصلی آن‌ها پیرامون نهیلیسم یا نیست انگاری در شعر معاصر ماست که در این مقالات بیشتر به نیما، شاملو، اخوان و فروغ پرداخته شده است.

وی با بیان این که در این مقالات، بُعد فنی اشعار را در نظر نگرفته است، گفت: در این آثار به نیست انگاری در این آثار از جهت فنی نپرداخته‌ام بلکه دنبال این هستم که ببینم حرف اصلی شعرا چیست. درواقع به دنبال این بودم که ببینم در ساحت فردی، جمعی، نفسانی و عقلانی، شعرا چه می‌خواهند با مخاطبشان بگویند یا اگر چیزی برای گفتن ندارند، پس چرا سخن گفته و مخاطب را فریب می‌دهند؟

این نویسنده ادامه داد: تقدیر همه جوامع، اجمالا در شعر و هنر و ادبیات بیان می‌شود و به صورت تفصیلی است که در عالم سیاست ظهور می‌کند. هر جایی با تفصیل مواجهیم باید بدانیم اجمال آن در گذشته باید بررسی شود. یعنی آنچه را شاملو، اخوان یا فروغ روزگاری به تنهایی درک می‌کرده‌اند، الان جوان دانشجو و دانش آموز هم این موضوع را با عواطف و احساساتش درک می‌کند. پس لازم است بدانیم که شاعران چه کسانی هستند؟ چه رازی زیر زبانشان است؟ همان طور که حدیث داریم که انسان زیر زبانش پنهان است، من هم در این کتاب می‌خواستم ببینم از زبان شعر این افراد چطور می‌شود رازشان را کشف کرد؟

یوسفعلی میرشکاک با بیان این که احساس می‌کنم در حال همانندی پیدا کردن با آتن روزگار سقراط و افلاطون هستیم، اظهار کرد: سقراط را دموکراسی کشت، ما بعد از تمامیت فلسفه شروع کرده‌ایم به آزمون دموکراسی. حالا این دموکراسی با شئونی که دارد با ما چه خواهد کرد؟ سقراط ما که خواهد بود؟ چه کسی برمی خیزد و ما را در عصر انقطاع از سنت و استقرار در مدرنیته، به آدمیت و اخلاق فرا می خواند؟

وی در پایان با بیان این که تصمیم دارد در آینده نیست انگاری در آثار سایر شاعرها و فلاسفه را نیز به نگارش درآورد، گفت: با این کتاب‌ها مخاطب به پرسش و تفکر دعوت می‌شود؛ چراکه پرسش، پارسایی تفکر است. جهد این است که به یک پرسش هم قانع نباشیم؛ چون عصر ما عصری نیست که با یک پرسش و یک پاسخ نتیجه بگیریم که کار تمام شده است.

کتاب «نیست‌انگاری و شعر معاصر» به قلم یوسفعلی میرشکاک در بیش از 500 صفحه و قطع رقعی توسط انتشارات روزگار نو به چاپ رسیده است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها