امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119029
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
«سید عباس میرداماد» یکی از شاگردان استاد «مولایی» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه جلسات

«سید عباس میرداماد» یکی از شاگردان استاد «مولایی» در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه جلسات قرآن استاد از قدیمی‌ترین جلسات قرآن کشور است، اظهار داشت: استاد مولایی پایه‌گذار هیئت سنگلج بود و برای تشکیل این هیئت تلاش بسیاری کرد. وی همچنین سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به تدریس قرائت قرآن کریم به شیوه‌ای نوین می‌پرداخت.

استاد مولایی اختلاف قرائت را وارد ایران کرد

وی با بیان اینکه در گذشته تمامی اساتید از قاریان مصری تقلید می‌کردند، خاطر نشان کرد: استاد مولایی با توجه به سبک قاریان مصری همواره سعی در نوآوری و ایجاد تحول در قرائت کشور داشت تا جایی که اختلاف قرائت را در ایران وارد کرد و باعث پیشرفت کشور در عرصه قرآن کریم شد.

میرداماد که از دوران کودکی با استاد «مولایی» همراه بوده است، ادامه داد: استاد مولایی شخصی بی‌نظیر بود که برای گسترش علوم قرآنی از هیچ چیزی دریغ نمی‌کرد. ایشان به تشویق شاگردانش اهمیت بسیاری می‌داد به همین جهت پیوسته برای خوشحالی و ترغیب آنها جوایزی در نظر می‌‌گرفت.

مرحوم مولایی استاد زندگی قرآنی هم بود

این قاری ممتاز قرآن کریم با بیان اینکه استاد مولایی نه تنها استاد قرآن بلکه استاد زندگی قرآنی نیز بود، گفت: ایشان خدمات قابل تقدیری در تمامی عرصه‌ها داشت و همواره در کلاس‌های درس ما را به رعایت شئونات اخلاقی و توجه به سبک زندگی اسلامی و قرآنی تشویق می‌کرد.

میرداماد با اشاره به اینکه استاد مولایی علاوه بر تسلط به علوم قرائت قرآن تحصیلات دانشگاهی نیز داشت، تصریح کرد: استاد مولایی در سال‌های نخستین تأسیس دانشگاه تهران در رشته ادبیات عرب تحصیل کرد و این امر تسلط ایشان به علوم قرآنی را افزایش داده بود.

وی به حال و هوای خاص جلسات قرآن استاد مولایی اشاره کرد و گفت: در جلسات ایشان شوری خاصی به پا بود به طوری که تمامی افراد از اقصی نقاط کشور برای استفاده از تجربیات این استاد قرآن به جلسات قرآن او می‌آمدند.

مولایی همه شاگردانش را «آقا» خطاب می‌کرد

این استاد قرآن کریم که از دوران کودکی در جلسات سنتی قرآن شرکت می‌کرده است، خاطر نشان کرد: من از زمانی که به یاد دارم در جلسات قرآن بوده‌ام؛ در 9 سالگی با جلسه استاد مولایی آشنا شدم و از آن پس تمامی لحظات من در آنجا می‌گذشت.

وی درباره جلسات قرآن استاد مولایی تصریح کرد: ایشان در کلاس‌های قرآن همه را به یک چشم می‌دید و تفاوتی بین کودک 6 ساله با مرد 50 ساله قائل نبود و همه را «آقا» خطاب می‌‌کرد البته برای تشویق کودکان هدایایی در نظر می‌گرفت و معتقد بود باید به کودکان قرآن را به درستی معرفی کرد تا جذب زیبایی‌های این کتاب آسمانی شوند.

میرداماد در خصوص دلایل واگذاری جلسات قرآنی استاد مولایی به وی، گفت: ایشان هنگامی که در بستر بیماری بودند اصرار داشتند که جلسات قرآنی ایشان همواره پا برجا بماند به همین خاطر از من خواستند که این جلسات را اداره کنم البته در ابتدا نپذیرفتم چرا که خود را شاگردی بیش نمی‌دانم اما با اصرار ایشان این مسئولیت خطیر را پذیرفتم.

تشویق و سرزنش‌های استاد مولایی برای ما دلنشین بود

این قاری ممتاز قرآن کریم در اشاره به خصوصیات اخلاقی استاد مولایی، گفت: همیشه بر لبان استاد لبخند نقش بسته بود و همواره با مهربانی با همه شاگردان ارتباط برقرار می‌کرد. ایشان با جدیت زیادی جلسات قرآنی را برنامه‌ریزی می‌کرد و حتی سرزنش و تشویق‌های وی نیز برای تمامی شاگردانش شیرین بود.

میرداماد تصریح کرد: زمانی که شاگردانش در یکی از مسابقات کشوری یا بین‌المللی موفق می‌شدند بسیار خوشحال می‌شد و در اسرع وقت با آنها تماس می‌گرفت تا تبریک بگوید.

وی در پایان، از دست دادن استاد مولایی را لطمه‌ای بزرگ به جامعه قرآنی کشور دانست و گفت: ایشان یکی از بزرگ‌ترین اساتید کشور بودند که با خلوص نیت و بدون هیچ چشم‌داشتی به تربیت فعالان قرآنی پرداختند که امیدوارم شاگردان ایشان بتوانند راه این استاد بزرگوار را ادامه دهند.
انتهای پیام/م.خ
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها