امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119035
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هیات داوران بخش اصلی بیست و سومین جشنواره‌ی سراسری تئاتر "سوره‌ی ماه" متشکل از ایرج راد، دکتر سعید اسدی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هیات داوران بخش اصلی بیست و سومین جشنواره‌ی سراسری تئاتر "سوره‌ی ماه" متشکل از ایرج راد، دکتر سعید اسدی و دکتر مهرداد رایانی‌مخصوص در کنار عزت‌اله انتظامی و دکتر سعید کشن‌فلاح به عنوان مشاوران عالی دکتر رحمت امینی؛ دبیر هنری جشنواره؛ جلسه‌ی هماهنگی خود را برگزار کردند.

در این جلسه که با همراهی علی قربانی؛ دبیر اجرایی؛ و توحید معصومی؛‌ مسئول امور استان‌ها؛ همراه بود رحمت امینی به عنوان دبیر هنری بیست و سومین جشنواره سراسری تئاتر "سوره ماه" گفت: جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" برآیند تولیدات حوزه هنری است و آنچه در دوره‌ی بیست و سوم دیده می‌شود حاصل تلاش‌ها و برنامه‌ها سه ساله‌ی مرکز هنرهای نمایشی و مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری است. حوزه هنری اصول جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" را بر معنویت و اندیشه بنا نهاده که در ساختار هنری ظهور و بروز می‌کند.

وی با اشاره به ترکیب هیات داوران و نیز حضور عزت‌اله انتظامی و سعید کشن فلاح به عنوان مشاوران عالی خود تصریح کرد: استاد انتظامی و دکتر کشن فلاح جز لاینفک جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" هستند. گرچه برای این عزیزان به خاطر کسالت حالشان مقدور نیست در ترکیب هیات داوران باشند اما باعث افتخار بنده است که به عنوان مشاوران عالی، در کنار من هستند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، همچنین از ایرج راد به عنوان هنرمندی شاخص، محبوب و ذی‌نفوذ یاد کرد و گفت: من این افتخار را داشته‌ام که در چنین جشنواره در کنار استاد راد، کار قضاوت و داوری را به نوعی شاگردی کرده‌ام. ایشان تئاتری را که رنگ و بوی نمایش ایرانی داشته باشد را دوست دارند و امیدوارم آثار جشنواره‌ی این دوره از "سوره ماه" مورد پسند ایشان قرار گیرد.

وی  مهرداد رایانی مخصوص و سعید اسدی را نیز دو چهره‌ برجسته‌ دانشگاهی نامید که سال‌ها با تئاتر حوزه هنری همراه بوده‌اند.

در ادامه‌ این جلسه استاد عزت‌اله انتظامی ضمن ذکر خاطراتی از دوره‌های پیشین جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" گفت: فکر می‌کنم 11 دوره‌ است که با حوزه هنری در ارتباط با جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" همکاری داشته‌ام. این جشنواره حرکت قشنگی است که جایگاه مخصوص خود، و مخاطبان و تماشاگران خاص خود را دارد. مخاطبانی که در مهر‌ماه هر سال منتظر برگزاری جشنواره هستند. من نیز در طی سالیان گذشته آثار خوب و قابل توجهی در این جشنواره دیده‌ام و امسال نیز تا جایی که توانم یاری کند به تماشای نمایش‌های جشنواره خواهم نشست.

امینی نیز اظهار داشت: حضور استاد انتظامی دلگرمی همه‌ی ما خواهند بود و بی‌شک، هنرمندان جوان حاضر در جشنواره بیش از هر کس، منتظر حضور و قوت قلب استاد هستند. امیدوارم که سایه‌ی ایشان سالیان سال بالای سر ما مستدام باشد.

در ادامه‌ی نشست دکتر کشن‌فلاح نیز ضمن خسته نباشید به دبیران جشنواره‌ی بیست و سوم تئاتر "سوره ماه" گفت: من این افتخار را داشته‌ام که از سال‌های دور در خدمت جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" بوده‌ام. یکی از ارزش‌ها و ویژگی‌های‌ این جشنواره در کنار توجه به معنویت، در این بوده تا جوانان مستعد و جدیدی را به بدنه‌ی تئاتر کشور معرفی کرده است. خیلی از هنرمندان خوب تئاتر کشور کار خود را از حوزه هنری و از جشنواره‌های تئاتر "سوره" و "ماه" که اکنون از آن به عنوان جشنواره‌ی "سوره ماه" یاد می‌شود، شروع کرده‌اند. بخصوص هنرمندان استان‌ها که در شهرهای خود فرصت بروز و ظهور نداشته‌اند اما در این جشنواره کشف و به سوی بنده‌ی اصلی تئاتر، هدایت شده‌اند.

وی ادامه داد: گرچه در سالیان گذشته تفاوت بین تئاتر استان‌ها و تئاتر تهران بسیار مشهود بود اما در 5 سال اخیر رشد کیفی نمایش مراکز استانی حوزه هنری به گونه‌ای بوده که توانسته‌اند به خوبی با نمایش‌های تهرانی رقابت کنند و گاه، گوی سبقت را از نمایش‌های مرکز ربوده‌اند. تمرکزی که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سال‌های اخیر بر تئاتر استان‌ها داشته اکنون بیشترین ثمرات خود را نمایان کرده است.

این استاد دانشگاه، توجه جشنواره‌ی تئاتر "سوره ماه" به جوانان را از اهداف مهم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برشمرد و تصریح کرد: جوانان همواره با صداقت وارد جشنواره‌ی "سوره ماه" شده‌اند و خیلی از وظایفی که می‌بایست تئاتر دانشگاهی در قبال این جوانان، انجام می‌داد را حوزه هنری و جشنواره‌ی "سوره ماه" تقبل کرده است و بحمداله نتیجه‌ی آن نیز کشف نخبه‌ها و استعدادهایی بوده که بدنه‌ی حرفه‌ای تئاتر کشور معرفی شده‌اند.

مدیر سابق مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در بخشی دیگر از سخنان خود متذکر شد: اما نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این‌که جوانان تئاتر استان‌ها چشم امیدی به این جشنواره دارند. از سال‌های پیش ما در هیات داوری سعی می‌کردیم ضمن رعایت انصاف و عدالت، نیم نگاه ویژه‌تری به بچه‌‌های مراکز استان‌ها داشته باشم. به طور مثال خیلی اوقات جوایز سوم بین هنرمندان نمایش‌های استانی، مشترک اهدا می‌شد تا دست خالی برنگردند و بدانند که حضورشان موثر بوده است.  البته در حال حاضر من فقط پیشنهاد می‌دهم و در نهایت تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی شما داوران هستید.

در ادامه، ایرج راد نیز در ارتباط با توجه به تئاتر استان‌ها گفت: سالیان دور، جشنواره‌های تئاتر بر پایه‌ی نمایش‌های استان‌ها برگزار می‌شد. تئاتر استان‌ها نیازمند خودآزمایی و استعدادیابی بوده و هست اما مهم‌تر از کشف استعدادها، توجه و حمایت از استعدادهاست. بسیاری از اوقات در جشنواره‌ها استعدادهای فوق‌العاده‌ای بروز می‌کنند که به دلیل عدم حمایت و پشتیبانی، خاموش می‌شوند. اکنون بضاعت و امکانات تئاتر کشور محدود است اما باید با همین اوصاف نیز با حمایت از استعدادها، آینده‌ی تئاتر کشور را تامین کرد.
 
مدیرعامل خانه تئاتر عنوان داشت: متاسفانه مسئولین بالادست، شناخت کافی از تئاتر ندارند تا بدانند که تئاتر باید از دل مهدکودک‌ها کار خود را آغاز و انسان سازی کند. تئاتر درون مایه‌اش جز فکر و اندیشه و اخلاق نیست و این واقعیتی است که تئاتر، سازنده و ارزشمند است و هر چه بیشتر به آن پرداخته شود در آینده جامعه‌ی بهتری خواهیم داشت.
 
در ادامه نشست دکتر مهرداد رایانی مخصوص نیز با بیان سخنان کوتاهی گفت: باعث افتخار من است که از حرکت‌های آغازین جشنواره‌ی "سوره ماه" همراه این رویداد بوده‌ام. در این دوره نیز من از برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای، همراه بوده‌ام و می‌توانم این نوید را به دوستانم در هیات داوری بدهم که در این دوره نیز آثار خوبی را به تماشا خواهیم نشست.
 
سعید اسدی نیز گفت: یکی از دلپذیری‌های جشنواره‌ی "سوره ماه" این است که برخلاف برخی جشنواره‌های دیگر- که حاشیه‌های آن، متن اصلی را بد رنگ می‌کند- متن "سوره ماه" همواره بیشتر از حواشی‌اش جلوه‌گر بوده است. جشنواره‌ی "سوره ماه" جذابیت‌های زیادی دارد. یکی از جذابیت‌هایش این است که روی اصل و تفکر خود ثابت قدم ایستاده. برخی رویدادهای هنری متناسب با احوال زمانه، تغییر مسیر می‌دهند اما جشنواره "سوره ماه" به جریان اصولی خود پایند است و این نکته‌ی بارزی است.
 
در ادامه‌ی این نشست، علی قربانی؛ دبیر اجرایی بیست و سومین جشنواره‌ی سراسری تئاتر "سوره ماه"؛ نیز خاطر نشان کرد: جشنواره‌ی "سوره ماه" ویترین تولیدات نمایشی حوزه هنری است و فراخوان جشنواره‌ی ما، بسیاری از مراکز استانی را ملزم به تولید اثر کرد. اما در تهران فراخوام عام برای جشنواره نداشتیم در عوض مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، فراخوان تولید برای اجرا در تماشاخانه‌های حوزه هنری منتشر کرد و قرار شد آثار شاخص تولید شده به جشنواره نیز راه یابند.
 
وی توجه به نمایش‌های مراکز استانی را از اولویت‌های دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی تئاتر سوره ماه برشمرد و گفت: حدود 50 اثر نمایشی در بخش اصلی جشنواره‌‌های مناطق "سوره ماه" حاضر شده‌اند که از این میان 13 اثر به جشنواره راه یافته‌اند و با اضافه شدن 5 اثر از تهران، در مجموع 18 نمایش در بخش اصلی این دوره از جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.
 
در پایان جلسه توحید معصومی؛ مسئول امور استان‌ها؛ نیز طی سخنانی کوتاه گفت: معتقدم آثاری که از استان‌ها وارد جشنواره شده‌اند آثار قابل دفاعی هستند که می‌‌توانند در رقابت، خود نمایی کنند. روند توجه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به تئاتر استان‌ها کاملا محسوس و محرز است که ادامه‌ی این جریان حتما افق درخشانی برای تئاتر حوزه هنری رقم خواهد زد.
 
گفتنی است بیست و سومین جشنواره‌ی سراسری تئاتر "سوره‌ ماه" از روز گذشته- سه شنبه 22 مهرماه- کار خود را با اجرای 32 نمایش در 5 بخش اصلی، تجربه‌های جوان، بچه‌های مسجد، خیابانی و مهمان آغاز کرد و تا روز 28 مهرماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها