امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119047
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دوازدهمین همایش ادبی «سوختگان وصل» با عنوان «در مقام صبر» با حضور حاج ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دوازدهمین همایش ادبی «سوختگان وصل» با عنوان «در مقام صبر» با حضور حاج سعید حدادیان دبیر همایش و اسداللهی مدیرکل روابط عمومی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در سالن جلسات دفتر ادبیات و هنر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم، سعید حدادیان دبیر دوازدهمین همایش ادبی سوختگان وصل بیان داشت: ادبیات دفاع مقدس و ادبیات مقاومت نیازمند به مقاومت است آن هم مقاومت مجریان و متولیان ادبی و فرهنگی و هنری کشور.

وی اضافه کرد: در آغاز دهه 80 با این مهم مواجه شدیم که برنامه سالانه شعر دفاع مقدس دوسالانه شود و کم کم این برنامه دامن‌کشان از حوزه ادبیات رخت بندد و برود که برای ما جانکاه بود، به همین دلیل دفتر ادبیات و هنر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران سلسله همایشی را تحت عنوان سوختگان وصل برپا کنند.

حدادیان ادامه داد: امروز که در اواخر مهر سال 93 قرار داریم و در این 13 سال با ورود به ترم اول سال تحصیلی با دوازدهمین همایش ادبی مواجه هستیم، بنایمان هم این بوده که این برنامه به صورت متداول و ممتد بپا شود، به همین منظور به مقاومت و استقامت به جلو آمدیم که با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه شدیم.

وی با تشریح عملکرد همایش ادبی سوختگان وصل گفت: سال اول، این همایش با عنوان نکوداشت جانبازان شیمیایی آن هم در موضوع شعر برگزار شد که برای این همایش شاعران بسیاری شعر سرودند، حتی شاعران نوقلم هم با مقوله شیمیایی آشنایی کافی و جامعی نداشتند که برای آنها نیز کلاس هایی را برگزار کردیم.

این شاعر پیشکسوت آیینی گفت: امروزه در حوزه غزل، یکی از ستاره‌های درخشان «فاضل نظری» است اسمی که دلالتی بر مسما دارد، همچنین علی‌محمد مؤدب که مؤسسه شهرستان ادب را مدیریت می‌کند، از خروجی امثال این همایش است.

* تشریح عملکرد دوره‌های گذشته همایش ادبی «سوختگان وصل» توسط حدادیان

وی با اشاره به این مطلب که در دهه 80 و 90 جلسات شعری مستمری نداشتیم، اما علی‌محمد مؤدب در اولین همایش نیز شرکت کرد، افزود: اساس برنامه ادبی و جلسات هفتگی ما از سال 79 زیر سایه جناب آقای امیری اسفندقه برگزار شده است، حتی کلاس‌های داستان‌نویسی را نیز با آقای باباوند برگزار کردیم، همچنین در این همایش نیز آقای بنیامین یا همان وحید بهادری و آقای شکیبا نیز حضور به عمل آوردند.

حدادیان بیان کرد: دوره دوم همایش ادبی سوختگان ولایت با عنوان قاصدک‌های سوخته در سال 81 برگزار شد که در چهار بخش اعم از شعر، داستان، عکس و خاطره به نکوداشت شهدای تفحص اختصاص داشت، همچنین سومین دوره نیز با عنوان «فصل صبوری» در سال 83 با نکوداشت حجت الاسلام ابوترابی و آزادگان در موضوع شعر برپا شد.

وی ادامه داد: چهارمین دوره از این همایش ادبی با عنوان «پشت پلک آسمان» در سال 88 در دو حوزه شعر و داستان با موضوع «نکوداشت مفقودین و پنجمین دوره سوختگان وصل با عنوان «اگر غم لشگر انگیزد» در سال 86 در حوزه شعر و داستان با موضوع نکوداشت همسران جانبازان برگزار شد.

حدادیان عنوان کرد: ششمین دوره سلسله‌همایش‌های ادبی سوختگان وصل با موضوع «شلمچه» اردیبهشت سال 87 در دو حوزه شعر و داستان با عنوان نکوداشت شهدای شلمچه، هفتمین دوره همایش با عنوان «هویزه» دی ماه سال 87 در حوزه شعر و داستان با عنوان با موضوع نکوداشت شهید علم الهدی، هشتمین دوره با عنوان «مجنون» سال 89 در حوزه شعر و داستان با موضوع نکوداشت همت، باکری و شهدای جزیره مجنون برپا شد که نهمین دوره آن هم در سال 91 به «سیر و سلوک آسمان» به نکوداشت جانبازان شهید اختصاص داشت.

* عنوان دوازدهمین همیش ادبی «سوختگان وصل» برگرفته از شعر حافظ است

وی اضافه کرد: دهمین دوره همایش ادبی سوختگان وصل به «راز منور» مربوط می‌شود که در سال 91 با نکوداشت شهدای علمی در حوزه شعر و داستان، یازدهمین دوره با عنوان «آب و آیینه» در سال 92 با موضوع نکوداشت مادران شهدا برپا شد که دوازدهمین دوره هم به نکوداشت پدران شهدا مربوط می‌شود.

این شاعر انقلابی گفت: در دوره نخست همایش‌های ادبی هم سوختگان وصل، شاعران زبردست و چیره ما شرکت کرده‌اند، این برنامه معنویت خاصی داشت و در همان حال، نخستین کتاب سوختگان وصل به چاپ رسید در آن زمان وقتی مرحوم قیصر امین‌پور این کتاب را دید خوشحال شد و نسبت به بدیع بودن مضامین برخی از شعرها و کلیت این جریان ابراز خرسندی کردند.

وی بیان کرد: آقای امیری اسفندقه در دوره اول چهل رباعی به جانبازان شیمیایی تقدیم کرد و در دوره دوم نیز این شاعر یک شبه حدود 30 رباعی برای شهدای تفحص سرودند که رباعی‌ها بسیار خوب و کارگشا بود که همین اشعار برای دوستان در دانشگاه تهران بسیار مطلوب بوده و دریچه‌ها را به رویشان باز کرد تا توانستند اشعار خوبی را در این حوزه بسرایند.

حدادیان با اشاره به این مطلب که تعریف مقام معظم رهبری از این همایش پاداش عظیمی برای ما بود، گفت: ما شاگردان مکتب ادبی امام(ره) هستیم، به همین منظور هر کاری که برای شهدا صورت گیرد برای خود خداست.

وی اضافه کرد: ادبیات ما همیشه موضوعات جدیدی برای ما دارد که اگر دسته‌بندی شود آیندگان هم می‌توانند به سهولت بر روی آنها کار کنند. به همین منظور، امسال با اقتباس از شعر حافظ با این عنوان «گویند سنگ لعل شود در مقام صبر/ آری شود؛ ولیک به خون جگر شود» موضوع دوازدهمین دوره از همایش ادبی سوختگان وصل را با عنوان «در مقام صبر» نامگذاری کرده‌ایم.

* لزوم نگاه به ادبیات دفاع مقدس به شکل فراملی/از کار برای دفاع مقدس دست برنمی‌دارم

حدادیان با بیان اینکه به ادبیات دفاع مقدس نباید پشت کرد چرا که این ادبیات یک منبع عظیم فرهنگی، هنری و معنوی است، ادامه داد: در اینجا این سؤال مطرح است که با توجه به سال مقاومت و فرهنگ؛ فرهنگ ما کجا شکوفا و متجلی شده است؟ کجا ما توانسته‌ایم در مقابل همه دنیای ظلم محکم بایستیم و نرفته و به پیروزی دست پیدا کنیم، در صورتی که امروزه جهان پیرامون از ما الگو گرفته‌اند یعنی کشور یمن و سوریه را ببینید و قطعاً به این نکته خواهید رسید که حفظ این فرهنگ و صدور انقلاب ما مجرایش همان موضوع فرهنگی است.

وی با اشاره به این مطلب که بنده از کار برای دفاع مقدس برنمی‌دارم چرا که معتقدم باید به ادبیات دفاع مقدس فراملی نگاه شود، بیان کرد: مهلت ارسال این اثر به این همایش اول بهمن سال جاری خواهد بود و احتمالاً تا پایان بهمن سال 93 نیز اختتامیه این همایش برگزار خواهد شد و برای این همایش نیز همانند سال‌های گذشته، برگزیده رتبه اول تا سوم نخواهیم داشت بلکه به تمام برگزیدگان به صورت یکسان تجلیل خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها