امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11906
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 225
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف در پاسخ به دومین مناظره مبنی بر اینکه نگاه و برنامه شما برای نظام ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف در پاسخ به دومین مناظره مبنی بر اینکه نگاه و برنامه شما برای نظام تصمیم‌گیری در کشور و نهادهای نظارتی چیست؟ به مسئولیت خود در سازمان مدیریت کشور اشاره و تصریح کرد: مهمترین ریشه مشکلات اقتصادی کشور حاکمیت یکپارچه جریان اصولگرا بر کشور و کنار گذاشتن جریانات دیگر بوده است چرا که خیلی از متخصصان برجسته را به همین دلیل از دست دادیم.

وی یکی دیگر از مشکلات موجود در اقتصاد حضور برخی از نظامیان و شرکت‌های نظامی در اقتصاد تلقی کرد و گفت: حضور نظامیان فضا را برای مشارکت بخش خصوصی تنگ کرده است معتقدم خصوصی‌سازی ناقص اجرا شده و به گونه ای که 5 تا 15 درصد به خصوصی‌ و بقیه به شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی واگذار شده است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشکل رابطه با دنیا را نیز از دیگر مواردی برشمرد که در مشکلات اقتصادی مؤثر بوده است. و به گفته وی این مشکل رابطه با دنیا، ایران را از گرفتن امتیاز خوب بی‌بهره کرده است اما اگر اصل 44 قانون اساسی را به طور جدّ ‌دنبال شود، خیلی از مسائل رفع خواهد شد.
 
عارف گفت که در کشورداری باید خرد جمعی حاکم باشد و باید پذیرفت که یک جریان سیاسی نباید کشور را اداره کند. بنابراین حاکمیت یک پارچه مشکل امروز ماست. باید در کشورداری بنا را شایسته‌سالاری گذاشت و از بهترین نیروها استفاده کرد.
 
معاون اول دولت خاتمی در پاسخ به این پرسش که برای نظام تصمیم‌گیری کشور تعامل با سایر قوا را چگونه رفتار خواهید کرد، یادآور شد: قوای سه‌گانه جایگاه مشخصی را دارند و استقلال قوا نیز در قانون اساسی تعریف شده است. اختلافات باید در یک فضای صمیمی حل شود و نباید به جامعه کشانده شود و اگر در یک فضای صمیمی نتواند آن را حل کرد، باید با راه‌حل اساسی اصل 110 و رهبری به این مسائل خاتمه بخشید.

حدادعادل در پاسخ به سؤال عارف اظهار داشت: آقای عارف مسئله را بیش از حد سیاسی کردند و گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایی گذاشتند و گفته اند چون در 8 سال گذشته کشور توسط اصولگرایان اداره می‌شده پس در روابط قوا چنین مشکلاتی پدید آمده است.
 
این نامزد ریاست جمهوری یازدهم یادآور شد: بنده با این مسئله موافقم که با تغییر دولت ، کشور نباید از نیروهای خدوم خالی شود اما اگر چنین اتفاقی در اصولگرایی افتاده باشد، نظیر آن است که در زمان اصلاح طلبان روی داد و باید گفت که در دوره اصلاح طلبان با اصولگرایان چه کردند؟
 
وی یادآور شد:‌از این رو این اشکال اگر وارد باشد به همه دولت‌ها وارد بوده که وقتی به ریاست می‌رسند کشور را از نیروهای کارشناسی خالی می‌کنند و این به دلیل موضع‌گیری‌های سیاسی است.
 
حدادعادل افزود: اگر موفق به اداره کشور شوم سعی می‌کنم در این زمینه موارد سیاسی را از نیروهای خدمتگزار و کارشناس جدا کنم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، در پاسخ به عارف  با بیان اینکه در حوزه اقتصادی باید از نگاه‌های فردمحوری و استبداد رای فاصله بگیریم، گفت: باید از متخصصان و نظرات آنها استفاده کنیم.
 
وی با بیان اینکه باید از نظر فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان استفاده شود بر احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکید کرد.
 
نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت نباید در اداره کشور جناحی عمل کند، افزود: لازم است نگاه‌های فعالان اقتصادی را مورد توجه قرار بدهیم.
 
روحانی با بیان اینکه باید در کشور آزادی بیان باشد، افزود: اگر آزادی بیان وجود نداشته باشد نظام تصمیم‌گیری کشور با اشکال مواجه خواهد شد.

ولایتی در پاسخ به عارف اظهار داشت: نکته‌ای که آقای عارف گفت بخشی از مطلب بود اما متممی نیاز دارد. از این رو حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده کرد تا دولت محروم نماند اما وجه مشترک جریانات سیاسی باید این باشد که به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه در قول و فعل مقید باشند و تجربه آنها نیز این را نشان داده باشد.
 
ولایتی ادامه داد: از بعد از مونتسکیو تفکیک قوا صورت گرفته است و کسی بعد از او حرف بالاتری نزده است لذا با توجه به اهمیت و پیچیدگی حکومت، قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه تشکیل شده است و در همه جای دنیا نیز وجود دارد.
 
نامزد انتخابات یازدهم با تاکید بر اینکه قوه مجریه باید قانونگرا و در برابر دادگاه از قوه قضائیه حاضر باشد افزود: اگر قوه مجریه کابینه تشکیل می‌دهد باید مرکب از وزرای متخصص باشد طوری که هر وزیری در حوزه خودش اختیارات یک رئیس‌جمهور را داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه هیئت دولت تیم فوتبال نیست خاطرنشان کرد: بنابراین کسانی که در مدیریت امتحان خود را پس داده و افراد باتجربه‌ای هستند باید در هیئت دولت حضور یابند.

محسن رضایی در پاسخ به عارف گفت: خوشبختانه بنده چون جزو هیچ کدام از این دعواها نبودم، شاید قضاوت صحیح‌تری بتوانم انجام دهم.
 
وی افزود: نه جزو دوره آقای خاتمی بودم که اصولگرایان را بیرون بریزم نه جزو دوره آقای احمدی‌نژاد بودم که اصلاح‌طلبان را بیرون بریزم، من هیچ وقت این اقدامات را قبول نداشته و ندارم.
 
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه معیارم برای بکارگیری نیروهای توانمند این کشور، کارآمدی است و دیگری اینکه نظام را قبول داشته باشند.
 
وی خاطرنشان کرد: آقای عارف به سوال پاسخ نداد، آیا اصلا شما اختیارات ریاست جمهوری را کافی می‌دانید که دوباره آن بحث‌های دو قلو بیرون نیاید؟ آیا شما در رفتار دوره خودتان هیچ نقصی نمی‌بینید؟ و فکر می‌کنید آن را حل می‌کنید؟ بالاخره شما نگفتید که با توجه به مجلس اصولگرا و موضع‌گیری‌هایی که شما دارید، آیا می‌توانید با آنان هماهنگ باشید یا نمی توانید هماهنگ باشید؟
 
محسن رضایی متذکر شد: ما واقعا نمی‌توانیم به این شکل وقت ملت بزرگ ایران را بگیریم و کاش خود اقتصاددانان همین جا حضور می‌یافتند و مباحث دقیق‌تر و جدی‌تر پیش می‌رفت.

سعید جلیلی در پاسخ به اظهارات عارف در خصوص اداره کشور گفت: ما زمانی می‌توانیم یک تصمیم صحیح اقتصادی داشته باشیم که مبتنی بر گفتمان نظام و انقلاب اسلامی باشد. باور مردم ما این است که این گفتمان می‌تواند پیشرفت را برای ما به ارمغان بیاورد.
 
وی افزود: آقای عارف خاطرشان است که مبانی نظریه برنامه چهارم توسعه که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آن را  نوشت کاملاً خلاف این مبانی است و چنین مبانی نمی‌تواند پیشرفت برای کشور داشته باشد.
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در بحث تصمیم‌گیری‌ها باید چند نکته را در نظر بگیریم اول آنکه ما 75 میلیون نفر جمعیت داریم کسانی که درباره آنها تصمیم‌گیری می‌شود و ما به طور مثال باید در بحث کشاورزی از مردم در خصوص تصمیمات نظر بگیریم.
 
جلیلی گفت: دسته دوم کارشناسانی که از تمام طیف‌های سیاسی هستند و ممکن است تعلقات سیاسی نداشته باشند و دسته سوم نیز اعضای خود دولت هستند.
 
وی افزود: نکته بعدی ضرورت هماهنگی در خود دولت است یعنی باید این ظرفیت در دولت و شوراهای عالی خود دولت ایجاد شود. ما هم اکنون 40 شورا در خصوص بحث اقتصادی داریم که طبق قانون فعالیت می‌کنند و در مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری می‌کنند.
 
وی افزود: اینها باید باشند اما باید با یک آهنگ تصمیم‌گیری کنند و نباید ساز جداگانه بزنند از سوی دیگر در خود دولت نیز نباید بین وزارتخانه‌ها اختلاف باشد در کنار این اگر قانون مبنا قرار بگیرد چنین مشکلاتی به وجود نخواهد آمد.

محمد باقر قالیباف در پاسخ به گفته‌های محمدرضا عارف گفت: این جلسه نشان داد که آغاز بحث ما موضوعات اقتصادی است اما در سؤال دوم به سمت بحث‌های سیاسی رفتیم.
 
وی افزود: وقتی اینگونه سیاست‌زده شویم، مجبوریم اقتصاد را رها کنیم ، در حالیکه حرف مردم این نیست. اختلاف سیاسی در اینجا حق را از بین می برد.
 
قالیباف تاکید کرد: در شورای شهر اول شاهد بودیم که اختلاف سیاسی آن را نابود کرد اما در شورای شهر ما هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان حضور دارند و هیچ مشکلی پیش نیامد. ریشه اختلاف در سیاست‌زدگی است.
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید بر اساس برنامه حرکت کنیم چون حزب نداریم به ویژه که طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دارای برنامه 5 ساله هستیم.

سید‌محمد غرضی در پاسخ به عارف گفت: من متولد 1320 و از نسلی هستم که 3 کار مهم را انجام داد که عبارت بودند از انقلاب، جنگ و سازندگی.
 
وی خاطرنشان کرد: جناح‌بندی دولت ظلم به مردم است و اینکه جمهوری اسلامی را به جریان‌های مختلف سیاسی تبدیل کنیم متاسفانه حرکت مناسبی نبوده است.
 
این کاندیدای ریاست جمهوری تصریح کرد: متاسفانه هنوز هم خیلی از کاندیداها می‌خواهند که کشور را به جریان‌های مختلف سیاسی تبدیل کنند. دولت‌ها باید متعهد شوند که دست در جیب مردم نکنند.

محمدرضا عارف در پاسخ به اظهارات محمدباقر قالیباف درباره «سیاست» اظهار داشت: نمی‌توان بدون توسعه سیاسی به توسعه اقتصادی رسید.
 
وی افزود: ما اعتقاد به توسعه متوازن و متعادل داریم و باید توسعه سیاسی را هم‌زمان با توسعه اقتصادی دنبال کنیم.
 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به اظهارات سعید جلیلی درباره مبانی برنامه چهارم توسعه که آن را زیر سوال برده بود، اظهار داشت: اگر مبانی برنامه چهارم توسعه اشکال داشت، چرا مجلس اصولگرا آن را تصویب کرد و به اصلاح آن نپرداخت؟
 
عارف در پاسخ به اظهارات محسن رضایی درباره اشکالات عملکردی دولت اصلاحات نیز اظهار داشت: من نگفتم دولت اصلاحات مشکلی نداشت؛ چون همه دولت‌‌ها دستاوردها و اشکالاتی دارند.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت او با مجلس تعامل خواهد داشت، به عملکرد دولت خاتمی اشاره کرد و گفت: بهترین و بیشترین رابطه با مجلس اصولگرای پنجم را دولت آقای خاتمی داشت.
 
عارف ادامه داد: بیشترین آرا را آقای خاتمی برای وزرایش از مجلس اصولگرا گرفت و ما یک کمیته هماهنگی با مجلس داشتیم که سعی می‌کردیم از طریق آن مسائل را حل کنیم نه اینکه دعوای بین روسای دو قوه را به صورت علنی در سطح جامعه مطرح و مردم را مشکل‌دار کنیم.
 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه ما با همین نگاه کشورداری را دنبال می‌کنیم، در پاسخ به اظهارات علی‌اکبر ولایتی در خصوص ارتباط دولت آینده با نظام اظهار داشت: هر مسئولی در هر سطحی که در نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کند باید وفاداری خود را به نظام، قانون اساسی و به همه ارزش‌ها به اثبات رسانده باشد و به هیچ وجه چالشی در این زمینه با دوستان اصولگرا نداریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها