امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11911
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤال مجری ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامعلی حداد عادل نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤال مجری مناظره در خصوص برنامه کوتاه مدت دولتش در مقابله با آثار ناشی از کاهش درآمدهای نفتی اظهار داشت: برای مقابله با آثار ناشی از کاهش درآمد نفتی در درجه اول باید به صادرات غیر نفتی توجه کنیم.

وی افزود: کشور ما از نظر کشاورزی امتیازات بالایی چون تنوع اقلیمی دارد و لذا می‌توانیم با افزایش صادرات کشاورزی و صادرات غیرنفتی جای خالی صادرات نفتی را پر کنیم.

وی ادامه داد:‌ ما می‌توانیم از مزایای گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از نفت استفاده کنیم و می‌توانیم از سایر امتیازات مانند کریدور ترانزیت شمال جنوب نیز استفاده کنیم.

حدادعادل با بیان اینکه این راهکارها می‌تواند ما را در مقابل کاهش درآمد ارزی مقاوم‌تر کند، ادامه داد: دولت در کنار این موارد باید انضباط مالی خود را افزایش دهد.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم گفت: ریخت و پاش و مصرف زیاد ما را به ارز بخصوص به ارز نفتی محتاج‌تر می‌کند و می‌توانیم با افزایش انضباط مالی راه‌های دیگری را هم تعقیب کنیم.

وی یکی از این امور را توجه به اقتصاد مقاومتی عنوان و تاکیدکرد: اقتصاد مقاومتی می‌تواند کشور را در مقابل مسئله نفت بیمه کند.

حدادعادل در تعریف اقتصاد مقاومتی گفت: مراد از اقتصاد مقاومتی در واقع کاهش رشد اقتصادی یا فقر اقتصادی نیست بلکه منظور عوض کردن شیوه اقتصاد و نوسازی اقتصادی است.

وی اقتصاد مقاومتی را توجه به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی توصیف کرد.

حدادعادل گفت:‌در یک کلمه فکر می‌کنم ملت ما و دولت من در آینده برای مقابله با کاهش ارز ناشی از تحریم نفت، باید سبک زنگی اسلامی را در کشور حاکم کند.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم تصریح کرد: نمی‌توانیم به سبک زندگی غربی زندگی کنیم و طعمه تحریم غرب قرار بگیریم.

محمد‌رضا عارف در پاسخ به حدادعادل گفت: جهت‌گیری کلی ما اقتصاد بدون نفت است؛ باید وابستگی بودجه را به نفت به صفر برسانیم، ما نفت را یک ثروت ملی می‌دانیم که می‌توانیم این ثروت را از زیر زمین خارج کنیم و به ثروت مولد و ماندگار تبدیل کنیم، چرا که اعتقاد ما بر این است که نفت متعلق به نسل‌های آینده هم هست.
 
وی افزود: در کوتا‌ه مدت مهمترین کارهایی که باید انجام شود، یکی انضباط مالی دولت است، دیگری کاهش هزینه‌های دولت که نقش مهمی دارد، همچنین تسریع در کاهش تصدی دولت نیز امر مهمی است که باید به آن توجه شود.
 
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: باید جهت‌گیری کلی که در برنامه 5 سال پنجم در نظر گرفته شده تسریع کنیم تا واگذاری‌ها هرچه سریعتر انجام شود و تحویل تشکیلات دولت را دنبال کنیم.
 
وی ادامه داد: در قطب منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی‌مان باید بدانیم که می‌توانیم درآمد‌زایی خوبی از محل تجارت، ارتباطات و حتی پروازهایی که از طرف ایران انجام می‌شود، داشته باشیم، البته توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات نیز می‌تواند به ما در این باره کمک کند و درآمد‌زایی بالایی در این بخش داشته باشیم.
 
عارف خاطرنشان کرد: در کنار اشتغال‌زایی بالایی که توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات دنبال می‌کند، به نظرم این موضوع از برنامه‌هایی است که اگر انشاءالله به طور جدی در هر دولتی اجرا شود، موجب افزایش کارایی و بهره‌وری می‌شود.
 
وی در خاتمه گفت: ما مشکلاتی در این زمینه داریم که اگر انشاءالله به این مسئله توجه شود، وابستگی بودجه کشور به نفت کاهش می‌یابد.

سعید جلیلی در پاسخ به حدادعادل با بیان اینکه دو بحث اینجا حائز اهمیت است که باید به فرصت و تهدید آن توجه داشت، اظهار داشت: به نظر می‌رسد هرچقدر وابستگی ما به نفت و اقتصاد کمتر شود، برای کشور فرصت خواهد بود. چرا که به همین میزان می‌توانیم از سایر ظرفیت‌های قابل توجه کشور استفاده کنیم.
 
جلیلی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تصریح کرد: ما در بسیاری از حوزه‌های غیر نفتی مزیت نسبی داریم که باید از آنها استفاده کرد.
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد:‌ اگر ما از ظرفیت عبور و مرور ترانزیت استفاده کنیم، بیش از درآمد نفت برای ما درآمدزایی خواهد داشت.
 
وی به لزوم جلوگیری از خام فروشی و استفاده از ارزش افزوده در کالاهای مختلف از جمله نفت و سایر حوزه‌ ها اشاره کرد و افزود: اگر ما به این مسائل توجه کنیم درآمد ارزی برای ما حاصل می‌شود.
 
جلیلی ادامه داد: پول نفت ما در حال حاضر به برخی از واردات غیر ضروری اختصاص دارد درحالی که برخی از کالاهای اساسی را به راحتی می‌توان در داخل تولید کرد.

علی‌اکبر ولایتی در پاسخ به غلامعلی حدادعادل اظهار داشت: می‌توانیم از ظرفیت‌های جغرافیای سیاسی خود از جمله ویژگی‌های ترانزیتی خود برای حمل و نقل، برای انتقال گاز از کشوری که ارتباط با دریا ندارد مثل ترکمنستان یا افغانستان در شمال این کشور و فروختن به آن گاز به کشوری مثل ترکیه و از آنجا به اروپا استفاده کنیم.
 
این نامزد ریاست جمهوری یازدهم افزود: ارتباط بین بندرعباس و انزلی و از آن طرف خطی که از بمبئی شروع می‌شود و به بندرعباس می‌رسد و به انزلی تا سن پترزبورگ عملا ارتباط بین آسیای جنوبی و آسیای شرقی را ایجاد می‌کند و  به لحاظ زمانی 40 درصد و به لحاظ هزینه‌ای 30 درصد  صرفه‌جویی صورت می‌گیرد و از این رو هندی‌ها و برخی دیگر از کشورها طالب این هستند که از ویژگی ترانزیتی استفاده کنند.
 
وی اضافه کرد: جدای از این موارد ما باید رابطه خود را با کشورها و دنیای خارج اصلاح کنیم. امروز نفت را تحریم کردند و کمتر می‌خرند و برای انتقال دلار مشکل ایجاد کردند و فردا اگر جنس و محصولات دیگری را تحریم کردند چه باید بکنیم؟
 
ولایتی افزود: اگر همه مشکلات ترانزیتی را با مانع روبرو کردند چه باید بکنیم؟

محمد باقر قالیباف در پاسخ به سخنان غلامعلی حداد عادل با بیان اینکه اگر کاهش فروش نفت با تدبیر باشد، فرصت و اگر بدون تدبیر و برنامه باشد تهدید است، افزود: اگر سوءتدبیر در این باره داشته باشیم یک تهدید بزرگ محسوب خواهد شد و باید از آن دوری کنیم.
 
وی با بیان اینکه باید اقدامات مناسبی برای استفاده از شرایط داشته باشیم، تاکید کرد: اگر پول نباشد بین خودرو و دارو باید دارو را تأمین کنیم.
 
قالیباف با اشاره به تقویت بخش خصوصی افزود: باید نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم؛ مثلاً شهرداری تهران 50 درصد درآمد خود را از دولت تأمین می‌کرد اما امروز ما این رقم را به زیر 5 درصد رسانده‌ایم.
 
نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: کاهش وابستگی شهرداری به دولت نشان داد که شهرداری اکنون بدون نفت اداره می‌شود؛ چرا پروژه‌های ما در شهرداری معطل نمی‌ماند به این دلیل است که ما برای آن برنامه داریم.
 
وی افزود: در سال 80 و در دولت اصلاحات قیمت نفت 10-11 دلار بود، رقم صنعتی کشور دو رقمی شد و این نشان می‌دهد که در آن دوران برنامه‌ریزی کرده بودند و به بخش خصوصی و صادرات توجه کرده بودند.

سیدمحمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به گفته‌های غلامعلی حدادعادل گفت: بنده 4 سال وزیر نفت بودم و نسبت به مسئله نفت از اشراف کاملی برخوردارم، در دولت اخیر هزینه‌های سنگینی در دولت حاصل و مقدار ارز زیادی صرف واردات شد.
 
وی خاطرنشان کرد: زمانی که وضعیت به این صورت باشد، کشورهای غربی به این فکر می‌افتند که می‌توانند با این حربه جلوی ایران را بگیرند.
 
غرضی تصریح کرد:‌ صادرات غیر نفتی قابل تحسین است، تولید را باید افزایش دهیم و آن را به سامان برسانیم و در این صورت نیازی به ارز اضافی نخواهیم داشت.

محسن رضایی در پاسخ به سخنان حداد عادل گفت: البته که بحث تحریم‌ها و فروش نفت تهدید است اما ما می‌توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و راه‌حل تبدیل کردن این تهدید به فرصت این است که پای دولت را از اقتصاد بیرون بکشیم و مردم را در پروژه‌های اقتصادی فعال کنیم.
 
وی افزود: پروژه‌های زیادی در استان‌های کشور است که دولت به آن توجه نمی‌کند. 800 هزار هکتار زمین‌های خوزستان که رهبر انقلاب نیز نسبت به آبادانی آن دستور داده است و یا بازارچه‌های مرزی و یا شرایط کشاورزی. اینها نشان می دهد که ما ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی داریم.
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حالا که دولت در بحث درآمد نفت دچار مشکل شده است انشاءالله پای دولت را از این مسئله بیرون می‌کشیم و مردم را وارد اقتصاد می‌کنیم تا بتوانند یک تحول جدی در اقتصاد ایجاد کنیم.
 
رضایی گفت: من قبلا هم عرض کردم که استفاده از گردشگری می‌تواند یک منبع ارزی بسیار خوب باشد. ما حجم زیادی نفت داریم که می‌توانیم آن را به فروش برسانیم. ما ظرف یک یا دو سال اول با وارد کردن پالایشگاه‌های موبایل که از خارج وارد خواهیم کرد و در داخل هم نمونه‌های قابل تکثیر وجود دارد، ظرفیت‌های بسیار خوبی از فرآورده‌های نفتی به وجود می‌آوریم که می‌توانیم آن را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

غلامعلی حدادعادل در جمع‌بندی بحث خود در خصوص راه‌های مقابله با آثار ناشی از کاهش درآمد نفتی، اظهار داشت‌: ملت ایران بدانند که ما می‌توانیم بدون وابستگی به نفت هم اقتصاد خوبی داشته باشیم.

وی در این خصوص به ارائه آمار و ارقامی پرداخت و گفت: کل واردات کشور در سال 91، 53.3 میلیارد دلار بود و صادرات غیرنفتی ما 32.4 میلیارد دلار.

حدادعادل تصریح کرد: از این مبلغ 30 میلیارد دلار صرف واردات کالاهای واسطه‌ای مفید برای اقتصاد کشور شد اما 8 میلیارد دلار آن صرف واردات کالاهای عمدتا تجملاتی شد.

«این 8 میلیارد دلار به عنوان نمونه صرف واردات خودروهای سواری گران قیمتی شد که عده‌ای با آن در خیابان‌ها مانور تجمل می‌دهند که اگر وارد نمی‌شدند لطمه‌ای به اقتصاد کشور وارد نمی‌شد و لذا این رقم هدر رفت».

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: 15 میلیارد دلار برای سایر گروه‌ها هزینه شد که اگر 8 میلیارد دلار را حذف کنیم و 15 میلیارد سایر گروه‌ها را نیز به 10 میلیارد دلار برسانیم، می‌توانیم عدم توازن بین صادرات غیرنفتی و واردات را حل کنیم.

حدادعادل گفت: این کار را می‌توانیم از طریق راه‌های مختلف از جمله استفاده از خود نفت انجام دهیم و کشاورزی نیز منبع بزرگی در این خصوص است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه روستایی در اطرف آزادشهر بدون اخذ دیناری از دولت، 60 هکتار زمین را در منطقه رامنان زیر کشت زعفران برده‌اند.

حدادعادل با بیان اینکه ظرفیت‌های عظیمی در کشاورزی کشور ما وجود دارد، تصریح کرد: می‌توانیم بدون نفت هم زندگی کنیم به شرط آنکه جلوی بلبشوی واردات را بگیریم و انضباط اقتصادی داشته باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها