امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119113
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (پنج شنبه) پس ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (پنج شنبه) پس از افتتاح مجتمع جدید پژوهشکده علوم شناختی و بازدید از آزمایشگاه های مختلف این پژوهشکده، در جمع اساتید، دانشجویان و پژوهشگران حوزه علوم شناختی گفت: کشوری می تواند توسعه و پیشرفت پیدا کند که به مسائل علمی توجه ویژه ای داشته و توسعه علمی بعنوان یک دستور کار اصلی در آن کشور مطرح باشد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر نقش حیاتی و تعیین کننده علوم مدرن در توسعه آینده، خاطرنشان کرد: مدتی است مدیران و سیاستمدارن کشور به این واقعیت رسیده اند که مبنای حرکت آینده ایران، توسعه علمی باشد. این دلیل عنوان برنامه های توسعه چهارم و پنجم کشور تحت عناوینی نظیر برنامه توسعه دانایی محور یا برنامه توسعه بر مبنای علم نامیده شد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: سیاستگذاران و مسئولین کشور به جای مشغول شدن به روزمرگی و منازعات بی حاصل که هیچ نتیجه ای برای مردم ندارد، باید به مسائل اساسی از جمله حمایت از توسعه حوزه های مختلف علم بپردازند.

جهانگیری با اشاره به پیشرفتهای کشور در حوزه های فناوری اطلاعات ( آی تی و آی سی تی)، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی گفت: در حالیکه علوم و فناوری های جدید موضوع اصلی توسعه دنیا شده است، ما نیز می توانیم در زمینه آی سی تی با توسعه زیرساختها، تربیت نیروهای دانشگاهی و با اتکا به جهت گیریهایی که در دانشگاه ها در حال شکل گیری است، جایگاه ایران در منطقه را به مرحله قابل قبولی رسانده و در دنیا نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم.

معاون اول رئیس جمهور دستیابی به جایگاه مناسب در زمینه بیوتکنولوژی را نیز مستلزم تربیت نیروی متخصص، توسعه روابط علمی بین المللی با دانشگاه های معتبر دنیا و توسعه مراکز پژوهشی در این حوزه دانست و در ادامه با یادآوری جایگاه هفتم ایران در دنیا در زمینه نانوتکنولوژی تصریح کرد: حتی ذره ای تعلل نیز باعث می شود که دهها کشور در زمینه پیشرفت در یک علم جلو بیایند. بنابراین باید نسبت به پیشرفت مستمر و بی وقفه در حوزه های مختلف علم دقت نظر و اهتمام داشته باشیم.

جهانگیری در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه در حوزه علوم شناختی هنوز در حال برداشتن گامهای ابتدایی هستیم، با تمجید از تلاشهای کمال خرازی در راه اندازی پژوهشکده علوم شناختی، گفت: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری که کار اصلی توسعه علوم جدید بر عهده این معاونت است، با ایجاد ستاد علوم شناختی درصدد حمایت از پیشرفت حوزه این علم برآمده و البته وزارتخانه های علوم و بهداشت نیز لازم است با ایفای نقش هدایتگری و سیاستگذاری خود به توسعه علوم شناختی کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ارتباطات علمی بین المللی بین پژوهشکده علوم شناختی و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی معتبر دنیا، آمادگی دولت برای کمک به تامین پیش نیازهای اصلی توسعه علوم شناختی را اعلام کرد و افزود: البته انسانهای وظیفه شناس و دلسوزی در کشور هستند که بدون توجه به روزمرگی وقت خود را صرف موضوعات اساسی و توسعه علمی می کنند، هشدار می دهند و جهت را نشان می دهند تا به موقع بتوانیم پیشرفت کنیم.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه در زمینه علوم شناختی هنوز در آغاز راه هستیم، بر تجاری سازی علوم شناختی تاکید کرد و گفت: این علم یکی از پایه های آینده است و برای تقویت و توسعه آن آزمایشگاه ملی علوم شناختی در آینده نزدیک تجهیز می شود و اهتمام جدی برای اختصاص بودجه مناسب برای علوم شناختی وجود دارد.

کمال خرازی رئیس پژوهشکده علوم شناختی نیز رتبه علمی ایران در علوم شناختی بر اساس رتبه بندی جهانی را اعلام کرد وگفت: رتبه ایران در علوم شناختی در سال 2012 در دنیا برابر 34 و در سال 2013 برابر 26 بوده است. همچنین کشورمان در علوم شناختی طی سالهای 2012 و 2013 میلادی در منطقه به ترتیب حائز رتبه سوم و دوم در منطقه شده است که به این ترتیب موقعیت ایران در علوم شناختی در حال ارتقا است و تلاشهایی که طی سالها انجام گرفته نتیجه بخش بوده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها