امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119144
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، رسول دیناروند دقایقی پیش در حاشیه همایش بزرگداشت روز غذا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، رسول دیناروند دقایقی پیش در حاشیه همایش بزرگداشت روز غذا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از 50 درصد زندگی مردم وابسته به غذا است، اظهار کرد: در کشور ایران یک چهارم هزینه خانوار صرف مصرف غذا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشورها برایشان اهمیت دارد که در حوزه غذا وابستگی نداشته باشند، عنوان کرد: عدم وابستگی به‌خصوص در کشور ما که در منطقه‌ای هستیم که از لحاظ آب و هوایی در شرایط سختی به سر می‌بریم و تولیدات نیز به شدت وابسته به شرایط آب و هوایی است ما نیاز به واردات داریم.

دیناروند ادامه داد: واردات اساسی ما بیش از 10 میلیارد دلار در سال می‌باشد و در عین حال ما صادرکننده نیز هستیم اما صنعت غذایی ما بالغ بر یک میلیارد دلار هزینه دارد.

دیناروند اظهار کرد: تراز تجاری کشور ما منفی است و نیاز به تکنولوژی جدید داریم که از خاک و زمین کمتر استفاده شود.

وی با اشاره به شعار سال روز جهانی غذا عنوان کرد: بحث محافظت از غذا و بهره‌وری بیشتر شعار امسال است و امنیت غذایی یک بعدش مربوط به تأمین غذا است که وزارت بهداشت به عهده دارد و بعد بیشتر آن به عهده جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور به امنیت و سلامت غذا اشاره کرد و افزود: شورای عالی سلامت و امنیت غذا در کشور ایجاد شده که در دولت جدید کارهای زیادی را برای سلامت‌محوری انجام داده است.

دیناروند با تأکید بر مصرف کم‌روغن و نمک بیان داشت: بیشتر نگرانی در کشور ما به علت دریافت بیش از حد کالری است به طوری که 50 درصد مردم ما افزایش وزن دارند.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم با رعایت شیوه مناسب زندگی و تغذیه سالم 10 سال به عمر متوسط مردم اضافه کنیم و عمر مفید را به بالای 80 سال برسانیم.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور خاطرنشان کرد: در سال 93 سخت‌گیری‌هایی برای واردات برنج انجام شد به طوری که امروز ضوابط واردات برنج بسیار سخت‌گیرتر از استانداردهای آن شده است.

وی در ارتباط با میزان سموم محصولات کشاورزی ابراز کرد:‌ سرانه مصرف سم در کشور ما خیلی نگران‌کننده نیست و ما نگران سموم قاچاق تأیید نشده هستیم که برخی کشاورزان بیش از حد یا در غیر زمان مناسب از سموم استفاده می‌کنند.

دیناروند با بیان اینکه دو کار برای کمبود ویتامین D در کشور باید انجام شود، عنوان کرد: مکمل‌سازی به خصوص برای مردم روستاها و حاشیه شهرها به صورت رایگان داده می‌شود و در بحث غنی‌سازی نیز باید بستر مناسب انتخاب شود که در سال 94 غنی‌سازی در نان و یا در شیر اجرایی می‌شود.

وی در ارتباط با روغن پالم بیان داشت: روغن پالم یک روغن خوراکی است و ممنوع‌المصرف نیست.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور ادامه داد: خوشبختانه با گذشت هفت ماه از سال واردات روغن پالم بسیار کاهش یافته به طوری که 50 درصد روغن خوراکی سال گذشته روغن پالم بوده است که امسال به 30 درصد رسیده یعنی 300 هزار تن واردات پالم کمتر خواهد شد.

انتهای پیام/70005/الف40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها