امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119150
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت در بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان با اشاره به افزایش امید به زندگی در زنان و مردان به 22 و ...

رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت در بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان با اشاره به افزایش امید به زندگی در زنان و مردان به 22 و 21 سال در 45 سال گذشته، گفت: در نظر داریم 10 سال به سالهای ذکر شده اضافه کنیم.

وی افزود: تابلوی مرگ و میر در سالهای گذشته در ایران تغییر یافته است به گونه‌ای که در سال 2010، 165 هزار مرگ به علت سکته مغزی و قلبی روی داده است که بر این اساس افراد 10 سال زودتر می‌میرند و اگر بتوانیم از سکته‌ها پیشگیری کنیم می‌توانیم 10 سال را به بیمار باز گردانیم.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: در یک دوره‌ای تلاش کردیم در استان گلستان سرطان مِری را کنترل کنیم زیرا می‌گفتند بالاترین آمار را در جهان دارد. مطالعات نشان داد زنان ایرانی از زنان آمریکایی چاق‌ترند و مردان ایرانی تقریباً به مردان آمریکایی نزدیک هستند ضمن اینکه 10 درصد افراد دیابت و 30 درصد کبد چرب داشته‌اند چرا که بیشتر غذاهای کربوهیدرات دار مصرف می‌کردند.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: بسیاری از بیماری‌های مزمن از زمان کودکی آغاز می‌شود که در این بیماری‌ها مسائل ژنتیکی و محیطی موثرند بنابراین دوران بارداری و پیش از آن و تغذیه و آلودگی محیط نقش زیادی در مرگ و میر دارند.

وی گفت: در بحث پژوهش باید تلاش زیادی انجام دهیم تا محصولات تحقیقاتی را پرشمار و اثربخش کنیم که در این راستا دو چالش وجود دارد که یک مشکل نیروی انسانی پژوهشگر و دیگری مشکل مالی است.

ملک‌زاده گفت: سهم پژوهش از تولید ناخالص داخی در سالهای گذشته همواره زیر یک درصد بوده است و با توجه به رشد تورم در حقیقت افت بودجه پژوهشی را داشته‌ایم در حالیکه طبق برنامه قرار بود بودجه تحقیقات امسال به 2.5 درصد برسد در حالیکه این رقم در حال حاضر 0.4 درصد است و این نشان می‌دهد باید تلاش کنیم با رایزنی با مجلس و دولت، سهم پژوهش را افزایش دهیم.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا 2.4 درصد از تولید ناخالص به تحقیقات اختصاص داده می‌شود و در کره جنوبی 3.5 درصد از تولید ناخالص برای تحقیقات اختصاص داده شده است و علت پیشرفت روز افزون این کشور نیز همین بودجه تحقیقات است که متاسفانه در ایران به قانون عمل نشده است.

وی افزود: با نگاه به 40 سال تولید ایران تا سال 2014 باید گفت در طول این سالها 193064 سند علمی در مقالات ISI به چاپ رسیده است که از این تعداد 61 هزار مقاله مربوط به حوزه پزشکی است. این در حالی است که سال 2013 نسبت به 2012 کاهش تولید مقاله داشتیم که در سال 2013 32 درصد مقالات مربوط به حوزه پزشکی و اتفاقاً 27 درصد از با ارزش‌ترین‌ها نیز مربوط به پزشکی است.

وی تصریح کرد: میزان مشارکتمان در تولید علم جهان در سال‌های قبل از انقلاب کم بوده که در این سالها رو به افزایش است و در سال 2011 ، 1.5 درصد بوده و در سال 2013 به 1.53 درصد رسیده است.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: تعداد مقالات مهم نیست بلکه تاثیرگذاری و کیفیت آنها مهم است و باید دانست از کل 61 مقاله در حوزه پزشکی فقط به 3 عدد از آنها بیش از 400 استناد واقع شده که نشان می‌دهد در این عرصه بیشتر باید تلاش کنیم.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد: مشکلی دیگر، همکاری‌های بین‌المللی کم در سالهای گذشته است حال آنکه این همکاری باعث دیده شدن می‌شود ولی تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی این فرصت را از ما گرفته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها