امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119183
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، پس از رأی‌گیری روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، پس از رأی‌گیری روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل، معرفی شدند.
در رای‌گیری انجام شده در مقر سازمان ملل در نیویورک، ونزوئلا، مالزی، آنگولا و نیوزیلند به عنوان اعضای جدید و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند.
شورای امنیت پنج عضو دائم و ۱۰ عضو انتخابی دارد. پنج عضو دائم این شورا در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌های شورا اختیار «وتو» دارند. ریاست شورای امنیت نیز نوبتی است (به‌ترتیب الفبای انگلیسی) و طول مدت آن یک ماه ریاست است.
به گزارش رویترز، آغاز به کار اعضای جدید شورای امنیت سازمان ملل از سال 2015 (دی‌ماه) است.
انتخاب اعضای شورای امنیت همواره از بحث‌های اختلافی جاری بین کشورهای عضو بوده و از مدت‌ها قبل بسیاری از کشورها به ساختار موجود در سازمان ملل و بویژه اعضای دائم شورای امنیت خرده گرفته و آن را نا مناسب و غیرموثر دانسته‌اند.
۱۰ عضو انتخابی شورا در مجمع عمومی برای یک دورهٔ دوساله (که از ۱ ژانویه آغاز می‌شود) انتخاب می‌شوند. با این حال در نخستین انتخاب اعضای غیر دائم پس از افزایش عدهٔ اعضای شورای امنیت از ۱۱ به ۱۵ عضو، ۲ عضو از ۴ عضو اضافه شده برای یک دورهٔ یک ساله انتخاب شدند. عضوی که خارج می‌شود بلافاصله قابل تجدید انتخاب نخواهد بود. هر سال، مجمع عمومی، پنج عضو جدید را انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی‌تری که دورهٔ عضویت‌شان در ۳۱ دسامبر پایان می‌یابد، می‌سازد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها