امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119185
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حزب‌الله لبنان یک روز پس از صدور حکم اعدام آیت‌الله «نمر باقر النمر» از رهبران شیعیان

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حزب‌الله لبنان یک روز پس از صدور حکم اعدام آیت‌الله «نمر باقر النمر» از رهبران شیعیان عربستان سعودی (جزئیات بیشتر) که مدتهاست در زندان است، این حکم را محکوم کرد.

به گزارش المنار، در بیانیه حزب‌الله بر «ظالمانه» بودن این حکم تأکید شده و آمده است: مقامات سعودی با صدور حکم اعدام علامه شیخ نمر باقر النمر، عالمی وارسته آنهم بر پایه اتهام‌های واهی که باطل بودن آن ثابت شده است، گامی بسیار خطرناک برداشته‌اند».

در این بیانیه آمده است: این حکم ظالمانه، کاملا سیاسی است و همان مقدار که  سیاست حذف و سرکوب مقامات عربستان علیه قشر بزرگی از مردم را نشان می‌دهد، به همان مقدار افشا کننده تنگنظری مقامات از سخنان آزادی‌خواهانه و مبارزه مسالمت‌جوی مردمی برای تحقق خواسته‌های مشروع قشری مظلوم است.

حزب الله در ادامه ضمن محکوم کردن این «حکم ظالمانه و نامشروع»، از مقامات عربستان خواست تا از این اقدام دست بکشند و به «خواسته‌های بر حق مردمی که برای کسب کمترین حقوق‌شان که ادیان و شرایع آسمانی و قوانین بین‌المللی بر آن تأکید کرده‌اند»، گوش فرا بدهند.

بیانیه حزب‌الله در پایان سازمان‌های بین‌المللی مسئول حقوق بشر و هیئت‌های علمای دینی در جهان اسلام و همه نیروهای فعال در سطح جهان اسلامی را به «اعمال فشار بر عربستان جهت ممانعت از ارتکاب جنایت اعدام عالم بزرگ شیخ النمر و آزادی فوری او» فراخواند.

تاکنون کشورها و گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف مخالفت خود را با این حکم دادگاه جنایی ریاض که آن را سیاسی خوانده‌اند، اعلام کرده‌اند (جزئیات بیشتر). موج محکومیت از طرف شیعیان عربستان آغاز و دامنه آن تا وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، جمعیت‌های معارض بحرینی و عربستانی و سازمان«عفو بین‌الملل» و حتی مطبوعات منطقه‌ای رسید (جزئیات بیشتر).

در همین راستا، پایگاه خبری «منامه بست» بحرین با اشاره به هشدار جمعیت‌های معارض و انقلابی بحرین به آل سعود درباره اجرای این حکم و برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف این کشور، نوشت: جمعیت‌های بحرین با صدور بیانیه‌ای، این اقدام عربستان را اقدامی تنش‌آمیز دانستند.

جمعیت‌های معرض بحرینی همچنین تأکید کردند که اگر این حکم اجرا شود، مسئولیت آن با جامعه بین‌المللی است که جنایات گسترده این رژیم را پوشش می‌دهد.

از سوی دیگر، روزنامه لبنانی «السفیر» درباره ماهیت این حکم گزارش داد، جرمی که نمر با آن محکوم شده است، مستوجب حد «محاربه» نیست که مجازات اعدام را در پی داشته باشد.

روزنامه «الاخبار» لبنان نیز پیامدهای این حکم را غیر قابل پیش‌بینی دانست و تأکید کرد که مقامات عربستان بالاخره توانستند مسئله سیاسی را در یک قالب قضایی و حقوقی، علیه یک رهبر دینی، مذهبی جلوه دهند.

از طرفی دیگر، دبیر کل «حزب‌الله عراق» امروز پنجشنبه تهدید کرد اگر عربستان از حکم اعدام روحانی شیعه این کشور منصرف نشود چند سعودی را که نزد این گردان‌ها اسیرند، اعدام خواهد کرد (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها