امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119207
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسنی صوفی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران و متولی اصلی برگزاری دوازدهمین اجلاس

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدحسنی صوفی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران و متولی اصلی برگزاری دوازدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با مداحان خارجی حاضر در همایش دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این نشست ابراهیم طاهری مدیرکل نغمات آیینی و رادیو نوا ضمن ارائه گزارشی کوتاه گفت: در اجلاس دوازدهم میزبان 850 مداح، ذاکر، شاعر و محقق عاشورایی از سراسر ایران و 22 کشور اسلامی و غیر اسلامی هستیم.

 

وی از عتبه‌های علوی، حسینی، عباسی، کاظمی و رضوی به دلیل همراهی اجلاس پیرغلامان قدردانی کرد و ادامه داد:‌ تشکل‌ها و سازمان‌های مختلفی نظیر جامعة‌المصطفی العالمیه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ما همکاری کردند تا مداحان و ذاکرانی از کشورهای هندوستان، افغانستان، عربستان، آلبانی، ترکیه، تایلند، چین، الجزایر، لبنان، تاجیکستان، اندونزی، نیجریه و... در همایش حاضر شوند.

در ادامه این جلسه مداحان بین‌‌المللی هر یک به سبک و زبان خود به مرثیه‌خوانی پرداختند. همچنین آنتوان بارا نویسنده کتاب «حسین در اندیشه مسیحیت»‌ که از مسیحیان کویت به حساب می‌آید در سخنان کوتاهی گفت: پسر جوانی به نام یوسف داریم که بیش از یک دهه مشغول مدیحه‌سرایی پیامبر است و تواشیح معرفی به نام «درود خدا بر تو ای دست حسنین» اجرا کرده است. بسیار علاقه داشتم به عنوان نخستین جوان مسیحی که مدح رسول اسلام دارد در این همایش حاضر شود اما به دلیل آغاز سال آموزشی در کویت این امر محقق نشد.

 

شیخ کمال‌الدین از کشور آلبانی نیز ضمن تقدیم یک نسخه از نشریه مذهبی خود به صوفی گفت: در کشور من به دلیل تسلط حکومت کمونیستی 50 سال تبلیغ ادیان ممنوع بود خوشبختانه اکنون مسجدی در آلبانی برای مسلمانان تأسیس کرده‌ام و در آن تبلیغ نهضت عاشورا و قیام امام حسین مشغول هستم.

پایان‌بخش این جلسه سخنان صوفی معاون رادیو بود که وی ابتدا خطاب به حاضران گفت: مقدم شما را به ایران ام‌القرای جهان اسلام و استان خوزستان که نماز پایمردی و دلیری مردم قهرمان ایران است گرامی‌ می‌دارم و ما امروز برای شرکت در مراسم تجلیل از ذاکران امام حسین (ع) گردهم آمده‌ایم چرا که تکریم آنان تکریم سیدالشهدا است و اگر ایشان نبود اکنون نامی از اسلام نیز نبود.

وی تأکید کرد: اکنون بزرگترین دشمنان اسلام تکفیری‌ها هستند که در زمان پیامبر نیز بودند داعش اکنون بزرگترین دشمن ما است و دشمن شیعه، سنی و دشمن انسانیت است به همین دلیل دنیای اسلام بیش از هر زمان دیگری به وحدت و یکپارچگی نیاز دارد.

معاون رادیو ادامه داد: خوشحالیم در جمع ما غیر از مسلمانان از کشورهای اروپایی و مسیحی نیز حضور دارند و دلیلش این است که امام حسین (ع) منادی وحدت و شهید وحدت بود.

صوفی افزود: امیدوارم با رفتار شایسته ما اسلام ناب محمدی بیش از گذشته به جهان معرفی شود و آلودگی‌های تکفیری‌ها و داعشی‌ها پاک شود.

متولی برگزاری اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی تأکید کرد: نگاه ما در این اجلاس صرفاً به شیعیان و مسلمانان نیست بلکه هر آزادیخواهی در جهان مخاطب ما است. اعتقاد ما این است که امام حسین در ظرف زمانی و مکانی محدود نمی‌گنجد و متعلق به همه جهان است چنانچه سال گذشته نیز در اجلاس گلستان از یکی از هموطنان زرتشتی تکریم به عمل آمد.

صوفی در پایان این نشست سیاست‌گذاری اجلاس در اداور آتی تأکید کرد: بنا داریم آیین تجلیل از پیرغلامان را در هر استان یک بار برگزار کنیم ضمن اینکه سال‌های گذشته نیز برخی اماکن مذهبی نظیر نجف اشرف درخواست برگزاری اجلاس را داشتند اما به آنها گفتیم اجازه دهید ابتدا یک بار در تمام استان‌های ایران این اجلاس را برگزار کنیم و سپس خدمت شما برسیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها