امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119231
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۳
تعداد بازدید: 15
علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص اعلام تک رقمی شدن نرخ بیکاری توسط مرکز ‌آمار ایران اظهار ...

علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص اعلام تک رقمی شدن نرخ بیکاری توسط مرکز ‌آمار ایران اظهار داشت: نرخ بیکاری و تورم مسائلی نیست که بتوان به سرعت درباره کاهش یا افزایش آن اظهارنظر کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اینکه طی چند ماه به دلیل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری کاهش پیدا کند غیرواقعی به نظر می‌رسد و به فرض اینکه نرخ مشارکت هم کاهش پیدا کرده باشد الان در شرایط فشار جمعیت فعال هستیم و اتفاق خاصی رخ نداده که بتوانیم بگوییم نرخ مشارکت کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که برخی مفاهیمی که خارج از اقتصاد ایران است بدون آنکه با شرایط داخلی اقتصاد ملی سنجیده شود در مراکز آماری اطلاع‌رسانی می‌شود که با واقعیت میدانی اقتصاد ایران تفاوت دارد و آسیب‌زا است.

این نماینده مجلس گفت: در دولت قبل هم وقتی که فشار روی بحث اشتغال بود اعلام شد که هر کس یک ساعت در هفته کار کند بر اساس تعریف سازمان جهانی کار شاغل محسوب می‌شود در حالی که چنین چیزی واقعیت ندارد.

این استاد اقتصاد ادامه داد: البته در اقتصادهای با ارزش افزوده بالا ممکن است چنین اتفاقی بیفتد اما اغلب مردم را با یک ساعت کار نمی‌توان شاغل فرض کرد.

به گفته وی، نرخ مشارکت اقتصادی به تحول در ساختار جمعیتی مرتبط است و این تحول جمعیتی یک فرایند بلندمدت است که نیاز به یک یا دو دهه زمان دارد تا هرم جمعیتی تغییر کند و به این سادگی نرخ مشارکتی کاهش پیدا نمی‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره دلیل کاهش نرخ بیکاری بیان داشت: حس اینکه به آرامی در حال خروج از رکود هستیم تنفسی در اقتصاد کشور ایجاد کرده و تقاضای کار در واحدهای تولیدی را افزایش داده اما به طور کلی این طور نیست برای مثال در استان ایلام نرخ بیکاری بالای 20 درصد است و پروژه‌های عمرانی راکد مانده‌اند.

احمدی افزود: البته دولت بودجه‌هایی به پروژه‌های عمرانی تزریق کرده اما عمده این پروژه‌ها نسبت سرمایه به اشتغال پایینی دارد و معمولاً پروژه‌های تولیدی هستند که نسبت سرمایه به اشتغالشان بالا است، بنابراین باید راجع به آمارها با تأمل بیشتری اظهارنظر شود.

وی با اشاره به تفاوت آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی، مرکز آمار و معاونت برنامه‌ریزی گفت: این تفاوت‌ها نشان می‌دهد که یک مجموعه آماری منسجم که بر اساس شاخص‌های بومی اقتصاد، اطلاعات را اعلام کند در کشور وجود ندارد.

احمدی درباره عملکرد مجلس در این خصوص گفت: الان در حال بررسی قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در مجلس هستیم که احکام خوبی در آن پیش‌بینی شده و به سمتی حرکت می‌کند که تولید و اشتغال را ایجاد کند همچنین در لایحه حمایت از تولید هم مواردی در این خصوص دیده شده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها