امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119233
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۳
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آینده‌پژوهی یک علم بین رشته‌ای است که کشورهای جهان برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آینده‌پژوهی یک علم بین رشته‌ای است که کشورهای جهان برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف این علم را مورد توجه قرار می‌دهند و در ایران نیز در سال‌های اخیر در بعضی دانشگاه‌های کشور مورد توجه قرار گرفته است که به گفته کارشناسان و متخصصان کشور ضرورت دارد برای توسعه همه‌جانبه و رسیدن به یک تمدن نوین اسلامی در کشور، با نگاه به آینده حرکت کنیم.

در رابطه با ضرورت اهمیت‌دهی به آینده پژوهی و صرف هزینه‌های مادی و معنوی برای پژوهش در مورد آینده با دبیر کنفرانس ملی آینده‌پژوهی جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگویی داشته‌ایم.

* تشریح اهمیت آینده‌پژوهی در آموزش عالی

فارس: آینده پژوهی از چه نظر برای آموزش عالی ضروری است؟

مردانی: با توجه به اینکه تغییرات به خصوص در علم و فناوری با نرخ بسیار سریع به وقوع می‌پیوندد، افزایش روزافزون وابستگی ملت‌ها و جوامع به یکدیگر کاهش پیدا کرده و تمرکززدایی به ویژه در حوزه فناوری و IT شتاب فراوانی دارد و کشورهای مختلف که تمایل روزافزون به جهانی شدن دارند سعی می‌کنند با حفظ ویژگی‌های ملی، بومی، فرهنگی و دینی خود، جهانی شدن را نیز در دستور کار قرار دهند.

درک بهتر از تغییرات در آینده به خصوص برای دولت‌ها و مراکز کسب و کار ایجاب می‌کند که اساسا موضوع آینده‌پژوهی و بحث همراهی با این تغییرات برای رسیدن به توسعه همه‌جانبه با نگاه ویژه‌ای دنبال شود زیرا این علم در پیشرفت کشورها بسیار کمک می‌کند و از این منظر ضرورت دارد.

در دنیای امروز تغییرات با آهنگی بسیار پرشتاب رخ می‌دهند، تغییرات فناوری و به دنبال آن تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی و سازمان، افزایش روزافزون وابستگی متقابل کشورها و ملل از جنبه‌های گوناگون، تمرکززدایی جوامع و نهادهای موجود که به دلیل گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات شتاب بیشتری یافته است، تمایل روزافزون به جهانی شدن به همراه حفظ ویژگی‌های ملی، قومی و فرهنگی و بسیاری عوامل دیگر، لزوم درک بهتر از کاربردها، تغییرات و آینده را برای دولت‌ها، کسب و کارها، سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.

آینده اساسا دارای عدم قطعیت است، با این همه آثار و رگه‌هایی از اطلاعات و واقعیت‌ها که ریشه در گذشته و اکنون دارند، می‌توانند رهنمون ما به آینده باشند.

تصمیم گیری بر پایه صرفا چندین آینده محتمل بر اساس تجارب گذشته، غفلت از رصد تغییرات آتی و پاسخ مناسب و به موقع را در پی خواهد داشت و با عدم موفقیت روبرو خواهد شد.

فارس: ضرورت پژوهش در آینده به چه اندازه است؟

مردانی: ضرورت پژوهش در آینده تا اندازه‌ای است که آینده‌پژوهی می‌تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نیز مطرح باشد، آینده‌پژوهی با رویکرد تمدن سازی اسلامی در کشور ما مطرح است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر بحث تمدن‌سازی نوین اسلامی و همچنین پررنگ‌تر بودن مباحث اسلامی در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، موضوع آینده‌پژوهی می‌تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی این الگو مطرح باشد.

همچنین مقام معظم رهبری در بحث الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت به فعالیت بیشتر جوانان تاکید دارند که آینده‌پژوهی نیز در میان جامعه جوان، دانشجویان و نخبگان مطرح می‌شود و جوانان می‌توانند با کمک اساتید در موضوعات مربوط به الگو نیز موفق باشند.

فارس: چرا در دومین کنفرانس آینده‌پژوهی محوریت فعالیت‌ها بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است؟

مردانی: گسترش فزاینده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی به ویژه شبکه جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در راستای بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در راستای پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، ضرورت مطالعات آینده پژوهی و آینده نگاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی را برای شناخت آینده و برنامه ریزی کارآمد و اثربخش برای آن ایجاب می‌کند از همین رو دومین کنفرانس آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران با محوریت فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود.

* آینده‌پژوهی فراتر از پیش‌بینی است

فارس: با توجه به اینکه وقوع رخدادها در آینده غیرقابل پیش‌بینی است، پژوهش در مورد آینده چه اهمیتی دارد؟ تفاوت میان آینده پژوهی و پیشگویی در چیست؟

مردانی: آینده قرین به عدم قطعیت است ولی از طریق واقعیاتی که ریشه در گذشته و حال دارد می‌توانیم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم.

عدم قطعیت آینده نباید توجیه‌کننده عدم دوراندیشی باشد و برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف به خصوص در مورد علم و فناوری باید دوراندیشی مدنظر باشد.

در مورد آینده هیچ مسئله‌ای به یقین وجود ندارد ولی اصل دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن انسان می‌تواند همه چیز را تغییر دهد.

آینده‌پژوهی فراتر از پیش‌بینی است و ادعای پیشگویی هم ندارد بلکه هنر شکل دادن آینده با نگاهی که ما می‌خواهیم، است و سندهای بالادستی هر کشور نیز بر اساس همین علم پیش‌بینی شده و برنامه‌های چند ساله و بلندمدت کشور هم بر همین اساس تنظیم می‌شود.

بحثی هم هست که آینده شناسی را دانش شناخت تغییرات می‌نامند و به همین منظور شناخت آینده از ضروری‌ترین علوم جامعه بشری است.

فارس: دور اندیشی و برنامه‌ریزی برای آینده به چه صورت باید انجام بگیرد؟

مردانی: سرعت تغییرات آنچنان سرسام‌آور است که دیگر نمی‌توان برای همگام شدن با این تغییرات با روش‌های سنتی برنامه‌ریزی کرد و اگر همگام نشویم نیز زیر چرخ عظیم تغییرات خرد می‌شویم.

در قرآن نیز دانشی وجود دارد که با پیش‌بینی عوامل موثر در تغییرات آینده به صورت دوبعدی بتواند آینده را تحت تاثیر عمیق قرار دهد یعنی هم مهار تغییرات را در دست بگیرد و هم جامعه را برای تغییرات آماده کند.

کشورهایی که این دانش را در دست داشته باشند هم می‌توانند به آینده و جهان مطلوب خود فکر کنند و هم آن را شکل بدهند، کشورها و جوامعی که در این رابطه با نگاه به آینده کار کردند به موفقیت‌های بزرگی دست یافتند.

فارس: با توجه به اهمیت آینده‌پژوهی برای کشور، دانشگاه‌ها برای پیشرفت در این زمینه چه فعالیت‌هایی داشته‌اند؟

مردانی: علم آینده‌پژوهی در کشور ما یک علم نوپاست ولی به صورت علم میان رشته‌ای در چند دانشگاه تدریس می‌شود.

رشته‌ای به نام آینده‌پژوهی در نظام آموزش عالی ما وجود دارد که در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه امام خمینی(ره) و دانشگاه دفاع ملی در حال تدریس است و دراین رشته کارشناس و متخصص تربیت می‌شوند.

البته در این زمینه هنوز در ابتدای راه هستیم و برای این منظور کنفرانس آینده‌پژوهی را برگزار کرده‌ایم.

فارس: کنفرانس آینده‌پژوهی با چه هدفی برگزار می‌شود؟

مردانی: هدف این کنفرانس، شناسایی و دسته‌بندی قطب‌های علمی آینده‌پژوهی کشور است.

کنفرانس ملی آینده پژوهی نیز در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برگزار شده است و هدف از برگزاری کنفرانس آینده‌پژوهی این است که موضوع آینده‌پژوهی و آینده‌شناسی به یک گفتمان گسترده تبدیل شود تا بحث توسعه همه‌جانبه که مقام معظم رهبری آن را مدنظر قرار دارند مورد توجه تمام کارشناسان قرار بگیرد.

برگزاری این کنفرانس الگوگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است، بطوریکه از همان زمان مرکز پژوهشی مدیریت فاتح با دعوت از اندیشمندان، یک شورای سیاست‌گذاری تشکیل داد و از آبانماه سال 91 کنفرانس کلید خورد که شناختی از وضعیت موجود مراکز علمی و دانشگاهی داشته باشیم و نتایج مطالعات ارائه و همچنین جایگاه قطب‌ها در تولید علم و آینده‌پژوهی ارزیابی شود.

فارس: دومین کنفرانس آینده‌پژوهی چه زمانی برگزار می‌شود؟

مردانی: این کنفرانس در روز 30 اردیبهشت ماه سال 94 در قالب محورهای ده‌گانه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود تا به شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو و تعیین الزامات فرهنگی و آموزشی و همچنین رصد تغییرات آینده علمی و معرفی آخرین دستاوردهای اطلاعاتی و کاربردی در حوزه فناوری اطلاعات بپردازیم.

توسعه و بسط دانش و تجربه جهانی آینده‌پژوهی با رویکرد بومی‌سازی و هنجار‌سازی، تبادل آخرین دستاوردهای علمی تحقیقاتی از سوی مراکز دولتی و غیردولتی و صنعت و بهره‌گیری از این دستاوردها در تدوین برنامه ششم توسعه نیز از دیگر اهداف برگزاری این کنفرانس است.

شایان ذکر است، دستاوردهای کنفرانس هرساله آینده‌پژوهی جمهوری اسلامی ایران به صورت کتابچه اینترنتی منتشر می‌شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار