امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119259
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۵
تعداد بازدید: 49
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «‌فرید زکریا» تحلیل‌گر برجسته آمریکایی در سرمقاله روزنامه واشنگتن‌پست به انتقاد شدید از

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; «‌فرید زکریا» تحلیل‌گر برجسته آمریکایی در سرمقاله روزنامه واشنگتن‌پست به انتقاد شدید از استراتژی آمریکا برای مبارزه با داعش در سوریه پرداخته و تشدید حملات هوایی را راهکاری ناکارآمد برای رسیدن به هدف نابودی گروه تروریستی داعش خوانده است.

زکریا در مقاله خود فاصله بین گفتار و رفتار اوباما را بسیار زیاد خوانده است و استراتژی تشدید حملات در سوریه را محکوم به شکست معرفی کرده است. این تحلیل‌گر در ادامه تنها راهکار منطقی را اجتناب از بلندپروازی و بسنده کردن به راهبرد جلوگیری از پیشروی بیشتر داعش معرفی کرده است.

در بخشی از این مقاله آمده است: «‌تشدید حملات هوایی به سوریه آمریکا را به اهداف خود نخواهد رساند و منجر به بروز آشوب و حوادث ناخواسته خواهد شد. واقعیت مهمی که باید مورد نظر قرار بگیرد این است که واشنگتن در جبهه زمینی متحدی قدرتمند ندارد. آنچه که از آن تحت عنوان ارتش آزاد سوریه نام برده می‌شود، در واقع وجود ندارد. بنا بر گزارش تحقیقاتی کنگره ارتش آزاد سوریه فاقد تشکیلاتی منسجم با دسترسی ملی است. رئیس سازمان اطلاعات ملی نیز اعلام کرده است که در حال حاضر 1500 گروه شبه‌نظامی در سوریه می‌جنگند. از این تعداد گروهی از آنها که هم با دولت بشار اسد و هم با گروه تروریستی داعش مبارزه می‌کنند به عنوان ارتش آزاد سوریه خوانده می‌شوند».

به گفته فرید زکریا دولت بشار اسد هم اکنون نیمی از مساحت جغرافیایی سوریه را که بیشترین جمعیت را در خود جای داده است در اختیار دارد. نیروهای داعش نیز یک سوم از مساحت کشور را به دست گرفتند و تنها بیست درصد از کشور در دست شورشیان قرار دارد. عمده شورشیانی که مخالف گروه تروریستی داعش هستند، به گرو‌های وابسته به القاعده تعلق دارند و گروه‌های غیرجنگجوی مخالف دولت سوریه تنها 5درصد از خاک کشور را در دست دارند. اخبار حاکی از آن است که واشنگتن از 75 درصد از این گروه‌ها حمایت می‌کند.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد که آمریکا انتظار دارد ضعیف‌ترین و ناکارآمدترین گروه موجود در سوریه به یک‌باره تقویت شده و بتواند در مرحله اول با داعش و سپس با دولت بشار اسد مبارزه کند. در همین حین مبارزه با گروه‌های وابسته به القاعده از جمله جبهه النصره و خراسان نیز باید توسط این گروه‌ها صورت بگیرد. احتمال موفقیت این استراتژی بسیار بعید است. از سوی دیگر بمباران سوریه تنها می‌تواند با ایجاد آشوب و تخریب زیرساخت‌های سوریه بستر مناسب‌تری برای رشد گروه‌های تروریستی به وجود بیاورد.

زکریا پیشبرد هرگونه استراتژی احتمالی در سوریه را منوط به وجود دو شاخه راهکار نظامی و راهکار سیاسی در کنار یکدیگر کرده است، در صورتی که در حال حاضر راهکار نظامی مورد استفاده بسیار ضعیف است و راهکار سیاسی اساسا وجود ندارد.

این تحلیل‌گر آمریکایی در ادامه شورش برخی از گروه‌های سنی در عراق و سوریه را به عنوان هسته اولیه بحران حاضر معرفی می‌کند و حمایت عربستان، قطر و امارات از این گروه‌ها را به عنوان عاملی معرفی می‌کند که بر پیچیدگی شرایط افزوده است.

زکریا راهکار سیاسی قابل قبول را تقسیم قدرت در بغداد و دمشق معرفی کرده است. با این حال وی تاکید کرده است که آمریکا نباید در  تقسیم قدرت در سوریه دخالت کند. تجربه نشان می‌دهد که پیاده کردن یک صد و 70 هزار سرباز در عراق و هزینه کردن میلیاردها دلار در عراق نتوانست ترتیباتی مناسب برای مدیریت کشور و جلوگیری از آشوب به همراه داشته باشد.

بدین ترتیب تنها راهکار باقی مانده جلوگیری از پیشروی بیشتر داعش است. آمریکا باید تلاش کند با کمک به تقویت همسایگان سوریه از جمله اردن،عراق، ترکیه و لبنان به تحکیم امنیت آنها کمک کند و دولت عراق را متقاعد به مذاکره با گروه‌های سنی کرده و با اعطای امتیاز،‌آنها را متقاعد به مبارزه با گروه تروریستی داعش کند. این اقدامات باید با عملیات‌های مبارزه با تروریسم همچون حمله به اهداف کلیدی داعش، ممانعت از پیوستن جنجگویان خارجی به داعش، قطع منابع مالی آنها و جلوگیری از اشاعه فعالیت‌های تروریستی در سرزمین‌های همسایه همراه باشد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها