امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119280
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۲
تعداد بازدید: 54
سیدمحمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه قیمت نفت از 115 دلار در مدت نسبتاً کوتاهی به ...

سیدمحمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه قیمت نفت از 115 دلار در مدت نسبتاً کوتاهی به نزدیک 80 دلار در هر بشکه رسیده است،گفت: این افت قابل توجهی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: این مسائل ارتباط مستقیمی با درآمد کشور و زندگی مردم دارد، طبعاً به عنوان کشوری که درآمدهای نفت برای آن مهم است و صادراتش هم به شدت محدود شده، اگر قیمت‌ها هم سقوط کند اقتصاد ما دچار زیان و آسیب‌ خواهد شد، به همین دلیل باید نسبت به قیمت‌های نفت حساس باشیم و تلاش کنیم از منافع کشور و عایدات نفت به شکل شایسته‌ای دفاع کنیم.

خطیبی تاکید کرد: به همین دلیل از هر راهی که بتوانیم باید قیمت‌ها را تقویت کنیم که البته این کار ساده ای نیست اما باید تلاش کنیم زیرا مطمئن هستم اغلب کشورهای صادرکننده نفت با ما همراه خواهند شد چون درآمدهای نفت برای آنها نیز مهم است.

وی با اشاره به اینکه قیمت نفت نه تنها برای صادرکنندگان نفت خام بلکه برای صادرکنندگان گاز نیز نگران‌کننده است تصریح کرد: باید بدانیم که فرمول قیمت‌گذاری بسیاری از قراردادهای صادرات گاز وابسته به قیمت نفت است،بنابراین دوباره تاکید می کنم که این درآمدها مربوط به ملت‌ها است و باید تلاش کنیم قیمت‌ها را به سطح قابل قبولی باز گرداندیم.

خطیبی با اشاره به علت اصلی کاهش قیمت جهانی نفت اظهار داشت: عامل اصلی کاهش قیمت‌ها معلوم است و باید این کاهش قیمت را در اضافه تولید و اضافه عرضه و  در نهایت به هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا جست‌وجو کرد.

وی ادامه داد:به همین دلیل باید از اوپک بخواهیم با مدیریت صحیح تعادل را به بازار باز گرداند و طبعاً اگر تعادل عرضه و تقاضا به بازار باز گردد قیمت‌ها به سطح قابل قبولی می رسد.

وی با اشاره به نقش افرینی اوپک در زمان کاهش قیمت های نفت گفت: اوپک در زمانی که قیمت‌ها متعادل است کار خاصی نمی‌کند تنها به تمدید سقف تولید بسنده می‌کند اما نقش آفرینی سازمانی مانند اوپک باید در چنین شرایطی باشد که قیمت‌ها پایین آمده و کشورها دچار مشکل شده‌اند.بنابراین کار سازمانی مانند اوپک در این شرایط شروع می‌شود و گرنه در شرایط عادی که اوپک کاری انجام نمی‌دهد.

خطیبی تصریح کرد: ممکن است سالیان سال اعضا حق عضویت بدهند و وضعیت بازار عادی باشد اما انتظار اعضا از چنین سازمانی این است که در شرایط بحرانی آنها را یاری کند و بازار نفت را از آشفتگی نجات دهد بنابراین در این شرایط  همه از اوپک انتظار دارند کاری انجام دهد و در این شرایط نقش آفرینی کند و در یک کلام از منافع اعضای خود دفاع کند.

وی با اشاره به اینکه دو نظر عمده در این شرایط وجود دارد، افزود: اولین نظر این است بازار را به همین حالی که هست رها کنیم که ممکن است قیمت‌ها را خیلی پایین‌تر از چیزی که هست بیاورد.

نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به ایده دیگر که باید وارد صحنه شده نقش آفرینی کنیم گفت: مدیریت عرضه باید به اوپک بازگردانده شود تا با کنترل تولید و اعمال دیسیپلین، قیمت‌ها به سطح قابل قبولی بازگردد.

وی تاکید کرد: من به دعواها و فشارهای سیاسی بین کشورها کاری ندارم،اما آنچه مسلم است منافع مردم کشورهای صادرکننده نفت و گاز در خطر افتاده است به همین دلیل سازمان‌‌هایی مانند اوپک باید وارد صحنه شوند و از منافع اعضا و در واقع منافع ملت‌های آنها دفاع کند و حتی در اساسنامه اوپک نیز تصریح شده است که این سازمان باید از منافع اعضا دفاع کند.

خطیبی افزود: اینکه همه چیز را به حال خود رها کنیم و انتظار داشته باشیم تا خود به خود درست شود خیلی خوش خیالی است. نمی‌توان امید داشت که بازار بدون هیچ اقدامی خود به خود درست شود،حتی در 3 یا 4 بار قبلی نیز که قیمت‌ها با کاهش شدید مواجه شده بود بازار خود به خود اصلاح نشد.

وی ادامه داد: در آن زمان نیز اوپک وارد صحنه شد و با کاهش تولید بازار را مدیریت و در نهایت دیسپلینی در اعضا ایجاد کرد که در نهایت توانست قیمت‌ها را به سطح قابل قبولی برساند بنابراین من فکر می‌کنم این نظریه که معتقد است نباید هیچ کاری انجام دهیم و وضعیت بازار خوب است و باید بازار را رها کنیم نظریه درستی نیست و بیشتر نظر کشورهایی است که درد این کاهش قیمت را احساس نمی‌کنند.

وی با تاکید براین که باید به دنبال اصلاح این وضعیت باشیم که البته کار بسیار مشکلی گفت: خیلی‌ها تمایل ندارند به سمت کارهای سخت بروند اما وقتی پای منافع ملت و کشور در میان باشد باید هر سختی را به جان خرید و وارد صحنه شد.

خطیبی ادامه داد: اگر قیمت‌ها را رها کنیم ممکن است وضعیت از این هم بدتر شود؛ درست است که عربستان تولید خود را از 8 میلیون بشکه در روز به 10 میلیون بشکه رسانده است و بخش اعظم عرضه مازاد در بازار هم ناشی از تولید عربستان و یکی دو کشوری است که با او همکاری می‌کنند اما در مورد اینکه اهداف آنها سیاسی است مطمئن نیستم.

این کارشناس بازار انرژی ادامه داد: عده‌ای معتقدند پشت پرده اقدام عربستان اهداف سیاسی است اما هر نظری باید با ادله قوی اثبات شود بنابراین نمی‌توان 100درصد چنین تحلیلی را تأیید کرد. با این کاهش قیمت خود عربستان هم ضرر می‌کند زیرا 200 درصد از عواید نفتی که صادر می‌کند کم شده است.

خطیبی گفت: با این حال تصور می‌کنم در اوپک می‌توان رفتار عربستان را اصلاح کرد زیرا در دفعات گذشته نیز افت قیمت وجود داشت و حتی شرایط بدتر از این هم شد اما بالاخره دو یا سه بار جلسه تشکیل داده و نشان دادیم چقدر وضعیت بازار نگران‌کننده است.

وی با بیان این نکته که شاید بعضی از این کشورها با افزایش تولید، کاهش درآمدها را جبران کرده باشند تصریح کرد: در یکی دو سال اخیر ممکن است این اتفاق راه نجاتشان باشد، اما قطعاً درآمدهای آنها در معرض ‌آسیب است.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: باید در جلسات مختلف بحث کرد و کشورهای متخلف را تحت فشار گذاشت تا مجاب شوند و در مدیریت عرضه سهم خود را ایفا کنند چرا که در یکی دو سال اخیر این 2 یا 3 کشور بوده‌اند که تولیدات خود را بالا برده‌‌اند و سهم بازار  بعضی کشورها را گرفته‌اند، حالا که آن کشورها در حال بازگشت به بازار هستند باید سهم بازار را به آنها بازگردانند.

خطیبی خاطرنشان کرد: این که ما بازار را رها کنیم و تماشاگر باشیم به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود زیرا برای مصرف‌کنندگانی که اقتصادشان در رکود است یک مائده آسمانی و هدیه و کمک به خروج آنها از رکود است تا هزینه‌ کمتری برای واردات انرژی بپردازند و از سوی دیگر رها کردن بازار قطعاً به ضرر صادرکنندگان است و به همین دلیل کشورهای تعیین کننده و قوی‌تر باید وارد و فعال شوند و تلاش کنند اجماعی به وجود بیاورند و مانند دفعات قبل بازار را به وضعیت با ثبات بازگردانند.

وی تاکید کرد: در دفعات گذشته هم همیشه ایران پیش‌قدم بوده است و خیلی‌ها هم منتظرند ایران تلاشی برای تثبیت بازار نفت را شروع کند و آنها هم به این تلاش‌ها بپیوندند بنابراین باید اظهار کرد هر زمان بازار به هم خورد، ایران در بهبود وضع بازار پیش قدم بوده است و این بار هم تلاش و سعی و رایزنی ایران را می طلبد.

خطیبی با اشاره به اینکه در این شرایط یک روز هم یک روز است و  هر چه زودتر باید تلاش‌ها را آغاز کنیم، اظهار داشت: اگر بخواهیم تا جلسه آینده اوپک در یک ماه و نیم آینده بازار را رها کنیم قیمت‌ها از این هم کمتر خواهد شد و همه ضرر می‌کنند بنابراین تأخیر مساوی با کاهش بیشتر قیمت‌ها است و این شرایط اقدام‌ عاجل را می‌طلبد.

وی در پایان تصریح کرد: ممکن است امروز تصمیم گرفته شود که بتوانید خیلی زود مشکل را حل کند اما یک ماه و نیم دیگر ممکن است کار دشوارتر شده باشد و مجبور باشید دو تصمیم سخت به جای یک تصمیم اخذ کرد، بنابراین تصور می‌کنم گذشت زمان کار را تسهیل نمی‌کند و کسانی که منتظرند گذشت زمان مشکل را حل کند درست فکر نمی‌کنند.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها