امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119293
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۷
تعداد بازدید: 328
عبدالکریم علیزاده مدیر موسسه فرهنگی میثاق در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رونمایی  کتاب «آیت‌الله‌العظمی ...

عبدالکریم علیزاده مدیر موسسه فرهنگی میثاق در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از رونمایی  کتاب «آیت‌الله‌العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی، جریان مشروعه‌خواهی گیلان و رهبری آن در نهضت مشروطه» پنجشنبه 1 آبان خبر داد.

وی افزود: کتاب «آیت‌الله‌العظمی شهیدحاج ملامحمد خمامی» به عنوان هفتمین اثر از سری کتاب‌های موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان در قطع وزیری و در 480 صفحه و درباره جریان مشروعه خواهی گیلان در 13 فصل نگاشته شده و محوریت آن با رهبر مشروعه‌خواهان گیلان آیت‌الله خمامی است که در کنار ایشان سایر رهبران این جریان در گیلان نیز معرفی شده‌اند.

علیزاده گفت: کتاب «آیت‌الله‌العظمی شهیدحاج ملامحمد خمامی» 1 آبان  و با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور در رشت واقع در کتاب‌فروشی میثاق رونمایی می‌شود.

بر اساس این گزارش فصل نخست به ولادت و تحصیلات آیت‌الله خُمامی در نجف اختصاص یافته و فصل دوم به بازگشت ایشان به گیلان و خانواده و فرزندانش می‌پردازد. در فصل سوم ویژگی‌های شخصی ایشان همچون عبادت، سعه صدر، بینش عمیق سیاسی، تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر را بیان می‌کند و فصل چهارم مربوط به مرجعیت عامه ایشان در گیلان، تقلید مردم از ایشان، تدریس، محکمه قضاوت و برخورد با زورمندان است.

فصل پنجم این کتاب مواضع و عملکردهای سیاسی اجتماعی ایشان پیش از مشروطه را بیان می‌کند، مواردی چون تقابل با دولتی‌ها، حمایت از مردم مستضعف، حمایت از اقتصاد ملی، جلوگیری از اختلافات داخلی و مقابله با افراد و فرقه‌های منحرف و فصل ششم از مهم‌ترین فصل‌های کتاب است که به مواضع و عملکردهای ایشان در جریان جنبش مشروطه تا پیش از تاسیس جریان مشروعه‌خواهی پرداخته است.

فصل هفتم نیز کارنامه ایشان در جریان مشروعه‌خواهی را مورد واکاوی قرار داده است. در فصل هشتم شهادت سران مشروعه‌خواهی برای خواننده شرح داده شده و فصل نهم به فعالیت‌های سایر سران مشروطه گیلان می‌پردازد و فعالیت‌های آنها در زمان مشروطه را بیان می‌کند. فصل دهم به جریان خزنده‌ای اختصاص دارد که در بدنه نهضت نفوذ کرده و موفق گردید مشروطه را از مسیرش منحرف کند و علمای بزرگ را به شهادت برساند و فصل یازدهم به زندگی و مبارزات سه تن از سران مشروعه‌خواهی گیلان پرداخته است.

فصل دوازدهم هم مربوط به کلام دیگران درباره آیت الله خمامی است و توصیفاتی که سایرین درباره ایشان نوشته‌اند و آخرین فصل، پاسخ به بعضی نویسندگان است و کتب گذشتگان را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. علاوه بر این در کتاب اسناد و مدارک به همراه تصاویری که برخی از آنها برای اولین بار منتشر شده در کتاب استفاده شده است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار