امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119314
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۷
تعداد بازدید: 50
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،رضا میرکریمی کارگردان سینمای ایران و عضو هیأت داوران سی و یکمین دوره از جشنواره فیلم کوتاه تهران با دو ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،رضا میرکریمی کارگردان سینمای ایران و عضو هیأت داوران سی و یکمین دوره از جشنواره فیلم کوتاه تهران با دو فیلم تجربی کمیک موشن از مجموعه «نام ها» که به زندگی شهید عباس دوران و شهید مصطفی چمران می پردازد خارج از مسابقه این دوره از  جشنواره حضور دارد.

میرکریمی این مجموعه را با هدف گذاری مخاطب نوجوان کارگردانی کرده است. این کارگردان درباره هدف از ساخت این مجموعه گفته که همیشه قصد ساخت مستندهایی درباره شهدا را داشته است. شهدایی که تنها با نام و تصویر آنها در سطح شهر روبه‌ رو می‌شویم، اما شاید جوانان این شهدا را نشناسند و متوجه دلایل این ارادت به آنها نباشند. به همین دلیل است که را با هدف گذاری مخاطب نوجوان این مجموعه را کارگردانی کرده است.

این کارگردان سینمای ایران درگفتگو با ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران درباره انگیزه های حضور این دو فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: واقعیت این است که این دو فیلم را برای شرکت در جشنواره‌ها نساخته‌ام. مخاطبین این مجموعه بیشتر مخاطب عادی سینما و به ‌خصوص نوجوان‌ها هستند. بنابراین انگیزه‌ چندانی برای نمایش دادن این فیلمها در جشنواره‌ها ندارم اما هر فرصتی که برای دیده شدنشان فراهم شود خب برایم مهم است. البته تهیه‌کننده این فیلم‌ها را به جشنواره فیلم کوتاه تهران ارسال کرده، ابتدا زیاد در جریان این اتفاق نبودم اما خوشحالم که فرصت نمایش در این جشنواره را خواهند داشت. از همان ابتدا هم تقاضای من این بود که خارج از بخش مسابقه به نمایش دربیاید چون اساسا انگیزه‌ی من از ساختن این انیمیشن‌ها شرکت در رقابت‌ها نبود و فقط دوست داشتم دیده بشوند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که بازخورد  تماشاگران در مواجه با این دو فیلم برای او مهم است گفت: برای دریافت نظر مخاطبین در مورد فیلم‌ها حتما به جشنواره خواهم آمد خواهد بود. در واقع جذاب‌ترین بخش قصه همین بخش ارتباط برقرار کردن با مخاطب فیلم است.

رضا میرکریمی در ادامه صحبت های خود به سابقه مدیریتی خود در دفتر زنجان انجمن سینمای جوانان و تفاوت هایی که با امروز پیدا کرده است، اشاره کرده  و گفت: حتما در طول این سال‌ها تفاوت جدی اتفاق افتاده است. به نظرم ورود به دنیای دیجیتال سینما را همه‌گیرتر کرده است. این همه‌گیری هم خوب ، هم سهل و الوصول و هم در تعارض با نخبه‌گرایی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل کمیت فیلم‌ها افزایش پیداکرده و کیفیت فیلم‌ها... نمی‌گویم کاهش پیداکرده اما به نسبت تعداد فیلم‌ها کاهش پیداکرده است. در آن زمان نگاتیو هشت میلی‌متری در دسترس نبود و با حمایت نهادهایی مثل انجمن سهمیه‌ نگاتیو تأمین می‌شد. برای همین همه تمام تلاششان را می‌کردند تا از فرصت کمی که در اختیار دارند بیشترین و بهترین استفاده را بکنند. اما آنچه مسلم است اگر بخواهیم آثار خوب آن دوره را با آثار خوب امروز مقایسه کنیم می‌توان گفت پیشرفت سینمای خیلی مهم و خوب اتفاق افتاده است.

این کارگردان سینمای ایران در ادامه متذکر شد: بیش از یک دهه است که انجمن زیاد سینمای جوان جدی گرفته نشد و سیر نزولی پیدا کرد.اما امیدوارم در دوره‌ی جدید انجمن بتواند با استفاده از مزیت‌های سینمای به امکانی تبدیل شود تا به واسطه آن بتوانیم فیلم‌هایی را که نمی توان در سینمای حرفه‌ای دید و امکان ساخت وجود ندارد در قالب فیلم کوتاه ببینیم.

عضو هیات داوران سی و یکمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در ادامه صحبت های خود با اشاره به سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره گفت: سطح کیفی آثار خوب و قابل تامل بود و معتقدم بلوغ سینمایی در فیلم کوتاه وجود دارد اما جدی گرفته نمی شود. این بلوغ تا اندازه ای است که دوست دارم تعدادی از این فیلم‌ها که از انسجام ساختاری و استاندارد بالایی برخوردار هستند را به شکل یک مجموعه برای همکارانم و درسینمای حرفه‌ای ارسال کنم. و از این تعداد فیلمساز حرفه ای بخواهم که آثار را ببینند و درس بگیرند.

وی ادامه داد: به نظرم تعدادی از فیلم ها بدیع و سینمایی بودند و تأثیر خوبی در ذهن من باقی گذاشتند و به تجربیات سینمایی من افزوده شد.

میرکریمی که فیلم«امروز» از ساخته های او نماینده ایران در اسکار شده است ، درپاسخ به این سوال که نظرش درباره تشکیل مکانیزمی برای انتخاب و معرفی فیلم‌های کوتاه شاخص برای بخش رقابت در اکادمی اسکار گفت: در اغلب کشورهای صاحب سینما ارگان‌های مثل انجمن سینمای جوانان ایران تلاش می‌کنند تا یکسری از فیلم‌های کوتاه را برای رقابت معرفی کنند تا شانس حضور در رقابت‌های اسکار فیلم کوتاه را فراهم کنند. بنابراین به نظرم ایده‌ی بسیار خوبی است.

مدت زمان دو فیلم «مصطفی» و «عباس» از مجموعه «نام ها» سی دقیقه است و در هر یک از این دو مجموعه شرح زندگی و دلاوری های مصطفی چمران و عباس دوران را از زبان این دو سردار شهید بیان می کند.

نویسنده فیلمنامه فیلم کمیک موشن«عباس» اردشیر طلوعی و رضا میر کریمی هستند  و ریما رامین فر و امیر جعفری به عنوان صدا پیشگان این فیلم حضور دارند.همچنین نویسنده فیلمنامه فیلم کمیک موشن «مصطفی» مژگان اینانلو و رضا میرکریمی هستند و پرویز پرستویی به عنوان صدا پیشگان این مجموعه حضور دارند.محمد پیرهادی تهیه کننده، آرش قاسمی صداگذار و امیر مهران تدوینگر از دیگر عوامل مجموعه«نام ها» هستند.

فیلم کمیک موشن «مصطفی» از مجموعه«نام ها» 24 مهرماه در سالن شماره 4 پردیس سینما ملت ساعت 18:30 نمایش داده می شود و فیلم «عباس» از همین مجموعه روز جمعه 25 مهرماه در سالن شماره 2 ساعت 18 روی پرده می رود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها