امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119323
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۴
تعداد بازدید: 56
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حکمت حاجیف در نشست خبری با هیئت رسانه‌ای ایران با اشاره به نگرانی دولت آذربایجان از شایعات مربوط به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حکمت حاجیف در نشست خبری با هیئت رسانه‌ای ایران با اشاره به نگرانی دولت آذربایجان از شایعات مربوط به پرواز پهپادهای اسرائیلی از پایگاه‌های این کشور متذکر شد: از همان ابتدا از این شایعه نگران شدیم و آن را منتسب به بدخواهان روابط دوستانه و حسنه دو کشور تلقی کردیم، چراکه دولت و ملت آذربایجان با این مسئله که خاک خود را در اختیار کشور ثالث قرار دهیم به شدت مخالف است.

حاجیف اقدام رسانه‌های غربی و دامن زدن به آن را رویا و خیال پردازی در این خصوص دانست و با اشاره به روابط محکم دو ملت و دولت ایران و آذربایجان ادامه داد: ما بیانیه‌های مختلفی پس از این شایعات منتشر و این شایعات را تکذیب کردیم، علاوه بر آن با نیروهای ایرانی در این خصوص همکاری لازم را داشتیم.

وی قدرت نظامی و دفاعی ایران را قابل تحسین دانست و عنوان کرد: در عین حال ایران قدرتمند و هوشیار است و با دارا بودن تکنولوژی لازم براحتی می‌داند که این پهپاد از کجا به پرواز درآمده است، ضمن اینکه براحتی می‌تواند از پرواز این هواپیماها جلوگیری کند و این برای ما جای خوشحالی است.

حاجیف گفت: یکی از مبانی اصلی سیاست خارجی دولت آذربایجان این است که هرگز اجازه نخواهیم داد که هیچ کشوری در خاک ما پایگاه نظامی داشته باشد.

وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان به زور نیروهای شوروی سابق را از خاک خود بیرون کرده است، ادامه داد: برای دولت ما سخت است که دنیا و سایر کشورها تصور کنند از خاک این کشور بر علیه ایران استفاده شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه طبیعی است این مسئله ایرانی‌ها را نگران کند، تصریح کرد: اول باید روابط آذربایجان و اسرائیل را شفاف بیان کنم تا دلایل روابط ما با این کشور مشخص شود، یکی از این دلایل وجود یهودیان آذری در خاک اسرائیل و ارتباط با آن است که نقش واسطه‌ای دارند.

وی ادامه داد: این یهودیان پس از استقلال کشور آذربایجان به اسرائیل مهاجرت کردند و امروز با یهودیان ساکن در آذربایجان ارتباط دارند، البته براساس سیاست همه گیر خارجی دولت آذربایجان، تکذیب نمی‌کنیم که روابط اقتصادی و سیاسی با اسرائیل داریم، همچنین در زمینه نظامی نیز روابطی وجود دارد.

حاجیف با بیان اینکه جمهوری آذربایجان برای تقویت دفاعی خود از این رژیم تسلیحات خریداری می‌کند، یادآور شد: آذربایجان امروز مورد اشغال قرار گرفته و تضمینی نیز برای تداوم و تشدید این اشغال نیست به همین دلیل لازم می‌دانیم قدرت دفاعی خود را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: خود ایران نیز این تجاوز را تجربه کرده و هشت سال از سوی صدام حسین مورد تجاوز قرار گرفته است؛ در آن زمان کشورهای اروپایی از فروش تسلیحات به ایران خودداری می‌کردند، متاسفانه ما هم با وضعیت مشابهی روبرو هستیم و نمی‌توانیم از غرب تسلیحات خریداری کنیم و ماهیت روابط ما با اسرائیل در حوزه نظامی همین است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان تاکید کرد: اگر مسائل تجاری را کنار بگذاریم، در خصوص همکاری ما با این رژیم هیچ مشکل غیر قابل کتمان وجود ندارد، ما در این زمینه با تمام کشورها بویژه جمهوری اسلامی ایران شفاف هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با تاکید بر اینکه موضع دولت آذربایجان درباره فلسطین شفاف است، گفت: دولت آذربایجان با اسرائیل ارتباط دوستانه داشته، اما در خصوص خاورمیانه دیدگاه خود را داشته و از فلسطین حمایت می‌کند.

حاجیف با تبیین دیدگاه این کشور در این باره تصریح کرد: دیدگاه دولت آذربایجان تشکیل کشور فلسطین به مرکزیت قدس است، وقتی هم ریاست شورای امنیت سازمان ملل را برعهده داشتیم بصورت شفاف این دیدگاه را بیان کردیم، علاوه بر این همیشه برپایه مسائل انسان دوستانه در کنار ملت فلسطین بوده‌ایم.

وی با اشاره به تحصیل دانشجویان فلسطینی و غزه به صورت رایگان و یا با هزینه دولت آذربایجان در این کشور ادامه داد: این افراد می‌توانند در شکل گیری آینده فلسطین دخیل باشند، به اعتقاد ما تربیت این متخصصان می‌تواند در توسعه فلسطین نقش داشته باشند.

این مسئول سیاست خارجی دولت آذربایجان اضافه کرد: سیاست ما شفاف و دقیق است و دیدگاه و نقطه نظرات خود را به طرف‌های اسرائیلی بیان کرده‌ایم. نگاه آذربایجان نیز در زمینه اشغال صریح است، براین اساس تاکید داریم که باید اراضی اشغال شده به فلسطینی‌ها برگردانده شود و کشور مستقل به مرکزیت قدس شکل بگیرد.

وی گفت: این سیاست خارجی آذربایجان در خصوص فلسطین است و در کنفرانس جنبش عدم تعهد و در کنفرانس‌های کشورهای عربی هم در این خصوص مواضع شفاف داشتیم و مسئله اشغال را بیان کردیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها