امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119366
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
مریم میلانی، کارگردان فیلم «کاغذ خروس‌نشان» و خواهر تهمینه میلانی کارگردان مشهور سینما در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان ...

مریم میلانی، کارگردان فیلم «کاغذ خروس‌نشان» و خواهر تهمینه میلانی کارگردان مشهور سینما در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  به بیان ویژگی‌های فیلم خود که در خصوص کودکان تهیه کرده است پرداخت که متن این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.

فارس: موضوع فیلم «کاغذ خروس‌نشان» چیست؟

میلانی: یک فیلم تربیتی کودک است که فکر می‌کنم در تاریخ سینمای ایران منحصربفرد است و داستان سه کودک را بیان می‌کند که آرزوهای بزرگی دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و در این وسط ما بزرگترها نیز باید آنها را برای رسیدن به آرزوهایشان حمایت کنیم.

فارس: دلیل انتخاب چنین سوژهایی چه بود؟

میلانی: کودکان کشور ما احتیاج به امید و الگوسازی دارند تا برای آینده و جنگیدن برای زندگی آماده شوند؛ البته جنگیدنی که می‌‌گویم جنگ با شرایطی است که برای کودکان مهیا شده است و متأسفانه تکنولوژی و مسایل دیگر و بیش از اندازه گرفتار بودن پدر و مادرها در انجام کارهای روزانه‌شان باعث شده بچه‌ها بیشتر در عالم خودشان باشند و حس رفاقت و از گذشتگی در بچه‌ها روز به روز کمتر شود و لازم بود یک قدمی برای این موضوع برداریم؛ به بچه ها یادآوری می‌کنم که دنیای شما پر از شادی و امید است و اگر سختی هم وجود دارد با رو حیه خوب می‌توانید موانع را برطرف کنید.

فارس: از چه زمانی این موضوع به ذهن شما رسید و از چه زمان کار شروع شد؟

میلانی: فیلمنامه را در سال 1378 نوشتم و در سال 89 بالاخره موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کردم و از همان سال 89 پیش تولید را آغاز کردیم و سال 90 فیلم تولید شد؛ اما 3 سال بی‌دلیل اجازه اکران داده نشده تا اینکه هفته پیش به اکران درآمد؛ به این دلیل این سوژه به ذهنم رسید که بنده مستند ساز بودم و به جاهای مختلف می‌رفتم و ازنزدیک شاهد فعالیت‌های کودکان در مسائل اقتصادی و به خصوص دامداری و کارگاه‌های قالی‌بافی بودم و ایده این فیلم از همین جا می‌آید.

فارس: دلیل عدم اجازه اکران فیلم تاکنون چه بوده است؟

میلانی: دلیل خاصی به ذهنم نمی‌رسد؛ چرا که سانسوری به این فیلم نخورده‌، حجاب‌ها کامل است و تا به امروز هیچ تغییری به آن داده نشد و در نهایت با حمایت علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توانستیم مجوز اکران را بگیریم؛ چراکه وی بسیار معتقد است که جای این چنین فیلم‌هایی در سینمای  ما خالی است و از آن حمایت کردند و در اختتامیه این فیلم شرکت کردند؛ صحبت‌های جالبی در خصوص فیلم و اینکه چقدر از جهت تربیتی بار خوبی برای بچه‌ها دارد بیان کردند.

فارس: چه بازیگرانی در این فیلم حضور دارند؟

میلانی: دانیال عبادی، شهرام پوراسد، رویا بختیاری حضور دارند و بازیگران اصلی سه کودک اصلی‌مان بودند که شایان جلالی، علیرضا امینی‌‌‌مقدم و پرنیا علی‌پناهی هستند و حدود 50 کودک به طور متوسط در فیلم داشتیم و 250 نفر نیز در مجموع در فیلم بودند.

فارس:‌ زمان اکران فیلم از چه روزی است؟

میلانی:‌اکران از 16 مهرماه در ایوان شمس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و گری‌لوئیس بود و این فیلم برنده جایزه صلح جهان شده است.
 
فارس: دلایل گلایه شما از عدم اکران چیست؟

تنها حمایتی که برای اکران داریم، آموزش و پرورش است؛ چرا که کارشناسان آنها تشخیص می‌دهند که این فیلم برای دانش‌آموزان کاملاً مؤثر است و زمان‌ بدی برای اکران به ما خورد؛ البته می‌دانیم فیلم‌هایی وجود دارد که در اکران است و تنها اکران‌هایی که به بنده داده شده است، برای سینماهای صبح است فیلم ما فیلم خانواده‌ است؛ چرا که فقط برای بچه‌ها فیلم نساختیم و قصه‌مان این است که حمایت خانواده‌ها برای کودکان را داشته باشیم و اینکه فیلم فقط  در صبح اکران شود به آن  لطمه می‌زند؛ چرا که سینمایی نداریم تا بعد از ظهر خانواده‌ها فیلم را ببینند.

فارس: در خصوص حمایت آموزش و پرورش از فیلم توضیح دهید؟ آیا کمک مالی شده است؟

میلانی: نه حمایت مالی نشده است و از هیچ سازمان و ارگانی مثل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد فارابی نیز کمک نشده است و فقط آموزش و پرورش کارشناسانی دارد که فیلم‌ها را می‌بینند و فیلم‌هایی که از نظرشان تربیتی باشد به مدارس و استان‌ها معرفی می‌کند تا در سینماها دانش آموزان آن را ببینند و این تنها حمایت آنها بوده است و مشخص است که به دلیل اینکه برای مدارس است، بلیط  اکران فیلم به صورت نیم‌بها است.

فارس: چقدر هزینه‌ برای این فیلم کرده‌اید؟

میلانی: نزدیک به 1.5 میلیارد تومان

فارس: با سرمایه چه کسی؟

میلانی: خودم و همسرم

فارس:‌از جایی کمک نشده است؟

میلانی: ‌به هیچ‌وجه، مخصوصاً اینکه 3 سال پیش این فیلم ساخته شده است و ما با اولین دوربین الکسا که به ایران آمد فیلم‌برداری کردیم و به صورت فول اچ‌دی ساخته شده است و سیستم صوتی دالبی است.

فارس: با توجه به اینکه بیان می‌کنید این فیلم منحصربفردترین فیلم برای کودکان است؛ حال وجه تمایز آن را توضیح دهید؟

میلانی: اگر سینمای کودک ایران را بررسی کنیم یا برای سرگرمی کودکان فیلم داریم و یا موضوعات و مسائل کودک؛ اگر با استانداردهای جهانی بخواهیم فیلم کودک را بررسی کنیم، معنای فیلم کودک این است که مختص کودک ساخته شود و تمام جنبه‌های روانی و اشتیاق کودک و آموزش صحیح تربیتی در آن گنجانده شود که در این صورت در دنیا به آن فیلم کودک می‌گویند، حال آن یا انیمیشن باشد یا کارتونی و یا فیلم‌های واقعی؛ باید موضوعاتی به کودک آموزش داده شود که در آینده به درد او بخورد و امید را به کودکان آموزش دهیم؛ اما در سینمای ایران اصلاً نمی‌توانیم چنین فرمولی را پیدا کنیم؛ چرا که فیلم‌هایی برای کودکان داریم؛ اما برای بزرگسال است و در آن تلخی است ؛ یا فیلم‌های سرگرمی‌کننده که اکثراً موزیکال بوده و برای سرگرمی کودک است و موضوعات لازم جامعه مثل فداکاری، احترام به بزرگسال و موقعیت‌های اجتماعی را یادآوری نمی‌کنند و اینها چیزهایی است که معمولاً در سینمای ایران به آن پرداخته نمی‌شود.
چرا که فکر می‌کنند بینندگان سینما پول می‌دهند تا سرگرم شوند و کسانی که فیلم‌های مسائل کودکان می‌سازند معمولاً با فروش‌های پایین روبه‌رو هستند و معمولاً با حمایت سازمان و ارگانی ساخته می‌شوند.

فارس: این فیلم چندمین اثر شما است؟

میلانی: این اولین فیلم سینمایی‌ام است و قبلاً بیشتر فیلم‌های مستند و داستانی ساخته‌ام و راجع به HIV و موضوعات اجتماعی مانند تاریخ فرش ایران کار کرده‌ام.

فارس: چه جایزه‌های دیگری کسب کرده‌اید؟

میلانی: جایزه بهترین فیلم تربیتی را از فستیوال داکا و منتخب مردم را گرفته‌ام و در بیش از 50 فستیوال جهانی شرکت کرده‌ا‌م و تنها نماینده ایران بودیم و در این راستا این فیلم 8 زیرنویس به زبان‌های دنیا دارد و به بازار جهانی از جمله چین، ترکیه، مالزی، فرانسه فروخته شده است و کاندیدای چهل و چهارمین جشنواره رشد در بخش بین‌المللی است.

فارس: آیا آماری از میزان فروش این فیلم دارید؟

میلانی: خیر، برای اینکه سینماداران با بی مهری این فیلم را در اکران صبح خود به نمایش در نیاوردند، متأسفانه برنامه‌ریزی وجود ندارد و سینمادار می‌گوید که باید مدارک برای اکران بیاورید، در صورتی که در تلفن‌های گویای آنها اسم فیلم ما نیست و وقتی مدرسه تماس می‌‌گیرد و تلفن رزرو سینما اسم فیلم  را عنوان نکند، مدرسه از کجا بداند این فیلم هست یا نیست و کنترلی که باید به سینما باشد تا مشخص شود کدام به تعهدشان عمل می‌کنند یا نه، وجود ندارد و این به سینما لطمه می‌زند.

فارس: گلایه شما از مسئولین چیست؟

میلانی: خواهش می‌کنم سینمای کودک جدی گرفته شود و اگر هر فیلمی سرگرم کننده کودک به حساب بیاید لطمه بزرگی است و  ناچاراً کودکان کشورمان مجبور می‌شوند الگوسازی‌شان از کشورهای دیگر باشد و وقتی خودمان سینمای درستی برای کودک نداشته باشیم و فرهنگ‌سازی به آنها یاد ندهیم چه انتظاری داریم که کودک دنبال الگو‌های نامناسب در کشورهای دیگر نرود ؛چرا که فیلم سرگرمی نمی‌تواند الگو باشد؛ امیدوارم بنده پیشرو باشم و اشکالاتی که در اکران کودک و مسائل آن است حل شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها