امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119398
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ در نظرسنجی برنامه اعلام شد بیش از 76 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی تمایل به انتخاب شهردار توسط مردم داشته ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ در نظرسنجی برنامه اعلام شد بیش از 76 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی تمایل به انتخاب شهردار توسط مردم داشته اند.

عثمانی: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نظرسنجی از شهروندان تهران درباره موضوع انتخاب شهردار به عمل آورده که حجم نمونه 400 نفر بوده و میزان آگاهی 62 درصد پاسخگویان درباره شهرداری زیاد ارزیابی شده است. نتیجه این بوده که 68 درصد پاسخگویان تمایل به انتخاب شهردار از طریق رای مردم و 25 درصد به انتخاب شهردار از طریق شورای شهر دارند. چمران: اولین وظیفه شورا در قانون، انتخاب شهردار است و مسائل تبعی آن، نه اینکه فقط شهردار انتخاب کنیم و بعد دیگر کاری نداشته باشیم. بلکه بعد از آن باید نظارت کنیم.

نوذرپور: در بیش از 55 درصد از کشورهای مورد بررسی، انتخاب شهردار توسط رای مستقیم مردم انجام گرفته است. در کشورهای توسعه یافته مدیریت شهری یعنی همه وظایفی که از جنس محلی است.

چمران: برای تقویت احزاب، در بین مدل های انتخاب شهردار قاعدتا مدل انتخاب مستقیم توسط مردم باید برگزیده شود، اما شرایط آن نیز باید فراهم شود.

نوذرپور: برای شهرهای بالای 200 هزار نفر، انتخاب شهردار توسط مردم صورت خواهد گرفت. در شهرهای زیر 200 هزار نفر، مدل فعلی باقی می ماند. اما در هر دو مدل، عزل شهردار توسط شورا انجام می شود و در مدل دولت، شوراها به این واسطه تقویت خواهند شد.

انصاری: من انتخاب سیاسی شهردار را حسن می بینم، نه عیب. گروه های سیاسی در نظام جمهوری چارچوب هایی را برای خود تعریف می کنند که می شود برنامه. اما در مدل های فعلی نان انتخابات را گروه های سیاسی می خورند، اما چوبش را نه. اما در مدل انتخاب شهردار توسط مردم و انتخاب شهرداران مناطق با رای اعتماد شوراها، قدرت شوراها بیشتر می شود و شهرداران موظف به برنامه محوری می شوند و زدوبندهایی که در شورا ممکن است انجام شود، به دلیل آنکه شهردار و شورا هر دو برنامه خود را به مردم ارائه داده و از آنها رای گرفته اند، شفافیت بالاتر می رود. عوارض انتخابات توسط مردم، به مراتب کمتر از انتخاب توسط چند نفر محدود است.

عثمانی: بحث من این است که چرا ما خودمان مدل هایی را خلق و تجربه کنیم؟ بیاییم مدل های موفق دنیا را بومی و اجرایی کنیم و برای این کار مدل های موفق دنیا را در اصلاح قوانین مد نظر قرار دهیم.

قادری: من شهرداری را تشکیلاتی تخصصی می دانم و متاسفانه الان می بینیم در تغییر و تحولات سیاسی، با تغییر یک مدیر همه کادر تا آبدارچی عوض می شوند و با سیاسی تلقی کردن شهرداری، این اتفاق در شهرداری هم می افتد. الان هم در واقع مردم با واسطه نمایندگان خود در شوراها شهردار را انتخاب می کنند. اما متاسفانه می توانیم موارد متعددی را مثال بزنیم که انتخاب افراد در مورد شهرداران، انتخابی احساسی و غیر کارشناسی بوده است. اگر یک نماینده در یک شهری اشتباه انتخاب شود، خیلی اتفاقی نمی افتد. اما درباره شهردار به عنوان یک مسئول اجرایی نمی توان این ریسک را کرد.

نوذرپور: شورایاری ها به واسطه فقدان قانون درباره شوراهای محلی تدبیری بوده که توسط تعداد معدودی از اعضای شورای شهر تهران ابداع شده اند. آنچه ما به دنبال آنیم، شوراهای محلی با اختیارات و وظایف قانونی مشخص است، نه به عنوان بازوهای اجرایی شورای شهر. شهردار یک مقام محلی است که وظایف محلی را بر عهده دارد، فرماندار یک مقام دولتی است که مسئولیت اجرای وظایف دولت را در حوزه های گوناگون بر عهده دارد. بنابراین انتخاب شهردار هیچ ارتباطی به انتخاب فرماندار ندارد.

عثمانی: مشکل ما این است که مدیریت یکپارچه شهری نداریم. بعضا یک شهردار بسیار موفق است و به دلیل محبوبیت مردمی، مورد نفرت شوراها قرار می گیرد. در صورتی که با داشتن مدیریت یکپارچه شهری، این مشکلات برطرف می شود.

چمران: این دیدگاه درباره شوراها بسیار بد است. چه شهردار را شورا انتخاب کند و چه مردم، وقتی قرار است نظارت بر عملکرد وی را شورا انجام دهد، باید سوال و استیضاح و عزل کند. این ارتباطی ندارد که اگر شورا شهردار را انتخاب کند، دیرتر وی را استیضاح کند یا برعکس. بعد هم در حال حاضر هم شهردار را مردم دارند انتخاب می کنند و یک عده متخصص را برای انتخاب شهردار انتخاب می کنند و این مثل نظام انتخاب رهبر توسط خبرگان رهبری است. در یک شهر 10 میلیونی شما نمی توانید به راحتی افراد صالح را برای تصدی شهرداری انتخاب کنید، اما 20 یا 30 نفر راحت تر می توانند این کار را انجام دهند.

در انتهای برنامه، نتیجه نظرسنجی از مردم درباره نحوه انتخاب شهردار به نمایش درآمد و بر این اساس، بیش از 76 درصد شرکت کنندگان به انتخاب شهردار توسط رای مستقیم مردم رای دادند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها