امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۱۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119462
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 126
«غلام‎فاروق مجروح» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اظهار داشت: متن کامل پیمان امنیتی ...

«غلام‎فاروق مجروح» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، اظهار داشت: متن کامل پیمان امنیتی کابل-واشنگتن تأمین کننده نیازها و منافع ملی افغانستان نیست و این متن توسط پارلمان این کشور مورد بررسی و بازنگری قرار خواهد گرفت.

مجروح افزود: دولت پیشین افغانستان به دلیل این که پیمان امنیتی کابل-واشنگتن اهداف، منافع و نیازهای این کشور را تأمین نمی‌کرد آن را امضا ننمود و به همین دلیل نیز پارلمان متن این پیمان را مورد بازنگری قرار خواهد داد.

این عضو پارلمان افغانستان با تأکید بر لزوم توجه کافی به مفاد پیمان امنیتی کابل-واشنگتن گفت: دولت جدید باید در این خصوص توجه جدی می‎کرد، اما متأسفانه این پیمان را بدون دقت و بازنگری زودهنگام امضا کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی افغانستان این پیمان بدون تصویب پارلمان نمی‌تواند به مرحله اجرا گذاشته شود و پارلمان نیز بر روی مفاد این پیمان کار خواهد کرد.

غلام‎فاروق مجروح تصریح کرد:  براساس مفاد این پیمان آمریکا باید از مرزهای افغانستان همراه با دولت و نیروهای افغان دفاع کرده و نگذارد تا مرزها و قلمرو این کشور مورد تجاوز بیگانگان قرار گیرد.

این عضو پارلمان افغانستان در ادامه گفت: آمریکا در 13 سال گذشته به مرزهای افغانستان توجه نکرده و همین امر سبب موشک‌پراکنی شبه‎نظامیان پاکستان از خاک آن کشور به ولایت «کنر» در شرق افغانستان شده است.

وی افزود: با وجود آن که این موضوع در متن پیمان امنیتی کابل-واشنگتن گنجانده شده اما با این متن دولت افغانستان نمی‎تواند آمریکا را به صورت جدی ملزم به دفاع از مرزهای این کشور کند.

این عضو پارلمان افغانستان در ادامه با اشاره به کمک‎های نظامی آمریکا به نیروهای افغان در جریان سال‎های گذشته، این کمک‌ها را بسیار ضعیف و ناکارآمد عنوان کرد.

وی تأکید کرد: کمک‎های آمریکا در خصوص تأمین مالی و تجهیز نیروهای افغان در طول 13 سال گذشته تأمین‎کننده منافع این کشور نبوده و از سوی دیگر طالبان با وجود حضور نظامیان خارجی در این کشور تقویت و قوی شده‎اند.

مجروح در ادامه تصریح کرد: حضور گسترده طالبان در اکثر مناطق افغانستان بیانگر توانمندی آن‎ها و فقدان تصمیم برای نابودی این گروه از سوی آمریکا است.

وی گفت: اگر آمریکا می‎خواست شبه نظامیان طالبان را در افغانستان نابود کند بدون شک تاکنون اثر و نامی از طالبان در این کشور وجود نداشت اما به دلیل نبود این اراده در آمریکا طالبان همچنان به قوت خود باقی مانده و موجب شده این گروه در اقصی نقاط افغانستان نفوذ گسترده پیدا کند.

مجروح تأکید کرد: اگر با وجود تصویب پیمان امنیتی، امنیت در افغانستان تأمین نشده و نیروهای افغان به درستی تجهیز نشوند، بدون شک این پیمان نمی‎تواند به وجود آورنده نفعی برای دولت و ملت افغانستان باشد.

این نماینده مردم هرات در پارلمان افغانستان در بخش پایانی سخنان تأکید کرد: پیمان امنیتی با آمریکا به صورت دقیق و جدی مورد بررسی و بازنگری خواهد گرفت و در صورتی که منافع افغانستان در آن تأمین شود تأیید و در صورتی که سبب افزایش ناامنی و افزایش فعالیت‎های تروریستی در این کشور شود، رد خواهد شد.

این در حالی است که معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اخیراً اعلام کرده بود متن پیمان امنیتی کابل-واشنگتن برای تصویب پارلمان در روزهای آینده به این مجلس ارسال خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها