امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119468
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 178
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

 

***

 

منسی شدن 35 سال مقاومت مردم ایران در نظر برخی سیاسیون

آنهایی که باید از رفتار کوبایی‌ها، ایرلندی‌ها و روس‌ها درس بگیرند

خانم آذر منصوری، از فعالان زن اصلاح‌طلب به تازگی به خبرگزاری ایلنا گفته است که این تحریم‌ها، قشرهای فرودست را مورد فشار قرار می‌دهد!

چند ماه قبل نیز آقای سعید حجاریان در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد از عبارت «و ما ادریک مالتحریم» استفاده کرده و خواستار اطلاع‌رسانی روشنفکران در زمینه بیان ابعاد عمیق تحریم‌ها شده بود.

اخیراً نیز صحبت‌هایی در زمینه وجود «تبعیض»! در جامعه به سخنان برخی از این چهره‌ها راه یافته است.

در کنار این رخدادها؛ نگاهی به رفتارهای 2 سال اخیر اصلاح‌طلبان نیز به وضوح نشان می‌دهد که پررنگ‌ترین کلمه تکرار شده در ادبیات آنها طی این مدت کلمه «تحریم» است.

 

*ترس عده‌ای از تحریم‌های 35 ساله آمریکا علیه ایران، همانند یک قصه‌ی عالمگیر شده است و همه‌ی ارکان نظام و قشرهای مردم نیز به وضوح متوجه این رفتار هستند و نسبت به آن هشدارهایی را داده‌اند. (اگرچه این عده هرگز به این سؤال پاسخ نداده‌اند که چرا به یکباره و ظرف 2 سال اخیر دلسوز تحریم‌ها و فشار 30 درصدی آنها بر مردم شده‌اند؟!)

در عین حال اما شاید در مقابل این عده، اشاره‌ای به رفتار ملت‌های سایر جوامع در مقابله با پدیده تحریم خالی از لطف نباشد.

سفیر کوبا در تهران زمانی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی از این گفته بود که مردم کوبا پس از انقلاب کمونیستی! و سقوط دیکتاتور این کشور (باتیستا) در سال 1959، روزهای سختی را از سر گذراندند.

روزهای سختی که به گفته سفیر کوبا، حتی غذای چندانی هم برای خوردن پیدا نمی‌شد اما انقلابیون کوبایی در کنار یکدیگر تمام این روزها را تحمل کردند و حاضر به دست کشیدن از آرمان‌های کاسترو و چگوارا نشدند.

در مثال دیگر، این، جواهر لعل نهرو است که در کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» خود در هنگامه بحران اقتصادی ابتدای قرن بیستم، طی نامه‌ای به دخترش، مقاومت مردم ایرلند در برابر تحریم‌های بریتانیا را تحسین می‌کند و می‌نویسد:

«(در این اوضاع) ایرلند روی پای خود ایستاده است. جنگ بازرگانی ایرلند و بریتانیا هنوز ادامه دارد. وضع عوارض سنگین از طرف بریتانیا بر کالاها و محصولات ایرلندی که هدفش فشارآوردن بر ایرلند و وادار ساختن او به تسلیم بود، نتایج معکوسی به بار آورد. زیرا موجب گشت که صنایع و کشاورزی ایرلند به سرعت توسعه پذیرد و ایرلند توانست تقریباً ملتی بی نیاز از خارج و متکی به خودش باشد.

در ایرلند کارخانه‌های تازه در همه جا ساخته شده است و اراضی چمنزار و مراتع سابق، از نو به صورت مزارع غلات و غیره درمی‌آید. خواروباری که به انگلستان صادر می‌شد اکنون در خود کشور مصرف می‌شود و سطح زندگی مردم بالا می‌آید.

بدین قرار "دووالرا" رهبر ایرلند در اجرای سیاست ملی خود پیروز شد و ایرلند، امروز همچون خاری در چشم سیاست امپراطوری بریتانیاست. ایرلند سیاستی جسورانه دارد...»

مردم و دولت روسیه هم پس از حوادث کشور اوکراین، از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

در این زمینه غیر از صحبت‌های مقامات دولتی روسیه که تأکید کرده‌اند در این زمینه هیچ درخواستی از تحریم‌کنندگان برای لغو! نخواهند داشت؛ مردم روسیه نیز به روایت الکساندر ویکتوراویچ، مدیر موسسه «حرکت ضد جهانی سازی روسیه» که به تازگی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حضور یافته بود؛ عکس‌العمل‌هایی همسان با عملکرد دولتمردان خود داشته‌اند.

آقای ویکتوراویچ در این زمینه می‌گوید: پس از تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه روسیه؛ در مسکو بر روی دیوارها، تابلوهایی از سوی مردم نصب شده که روی آن خطاب به اروپا و آمریکا نوشته شده است: از شما بابت تحریم متشکریم. به این معنی که مردم ما معتقدند تحریم‌ها سبب آن شده است که روسیه روی اقتصاد داخلی خود بیشتر متمرکز شود.

البته پر واضح است که سطر به سطر مقاومت 35 ساله مردم ایران در مقابل نه فقط تحریم‌ها که در مقابل جنگ و ترور و خرابکاری نیز در صدر تمام این مثال‌ها قرار دارد.

اما باید اظهار تأسف کرد از اینکه عده‌ای از روی سهو تمام این مثال‌ها را فراموش کرده‌اند و عده‌ای نیز از روی عمد بر گزینه «ترس از تحریم‌ها» می‌دمند تا شاید بتوانند آتش فتنه اقتصادی را در ایران روشن کنند.

 

***

 

از اعتراف جدید مشاور وزیر خارجه تا اظهار نظر معنی‌دار لاوروف

پیشنهاد انتشار پیش‌نویس توافق نهایی مذاکرات هسته‌ای با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

خبرگزاری ایرنا به تازگی مطلبی را به نقل از آقای «پان پیلار»، تحلیلگر آمریکایی که از وی با عنوان تحلیلگر پیشین سی‌آی‌ای نام برده شده است؛ منتشر کرد.

در بخشی از این تحلیل که در اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب نوشته شده آمده است:‌«طرفین باید این نکته را درنظر داشته باشند که بهتر است پیش نویس توافق‌نامه را به همین صورت فعلی به اطلاع عموم برسانند، و موارد مورد اختلاف را در پرانتز قرار دهند... انتشار پیش نویسی شامل موارد مورد توافق و توافق نشده برای آگاهی عموم می‌تواند کمکی باشد به متقاعدکردن تندروهای مخالف توافق»

وی در ادامه تحلیل خود نیز به صورت تلویحی از تئوری غلط «توافق به هر قیمتی»! دفاع کرده است.

 

*این مسئله از ماه‌ها قبل در برخی تحلیل‌های داخل کشور نیز مورد رصد و تفرّس قرار گرفته بود که دشمنان ایران پس از مدتی که مذاکرات هسته‌ای به بن‌بست خطوط قرمز طرفین برخورد خواهد کرد؛ ضمن طرح بحث «موانع»؛ اقدام به تلاش برای انتشار متن پیش‌نویس توافق هسته‌ای خواهند کرد.

متنی که خطوط قرمز و موارد اختلاف جدی (مثل حاضر نبودن آمریکا برای لغو تمام تحریم‌ها) در آن مورد اشاره نیست و به نوعی نقش «نشان دهنده در باغ سبز» را بر عهده می‌گیرد.

به سخن دیگر، انتشار متن پیش‌نویس توافق نهایی از سوی دشمنان و بدخواهان با این هدف صورت می‌گیرد که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران و ایضاً ارکان تأکید کننده بر این خطوط زیر فشار اعتراض کسانی که فریب دورنمای باغ سبز یا همان سراب جزیره سرسبز در دوردست را خورده‌اند، قرار بگیرند تا شاید از قِبل این فشار و اعتراض، قابلیت اِعمال خطوط قرمز کم شود و یا از بین برود.

گفتنیست سِرگِی لاوروف، وزیر خارجه کشور روسیه اخیراً پیرامون اختلافات بین ایران و غرب بر سر مسئله مذاکرات هسته‌ای تأکید کرده بود که در این اختلافات، شیطان! خانه کرده است. به این معنا که حل شدن این اختلافات غیر ممکن است.

علی خرم، مشاور وزیر خارجه کشورمان نیز در یک یادداشت مطبوعاتی در روزنامه اصلاح‌طلب آرمان اعتراف کرده است که روند مذاکرات عملاً متوقف شده است و مذاکرات وین 7، قرار است راهی جدید در این مسیر باشد!

 

***

 

مواضع غیرتمندانه وزیر اقتصاد پیرامون مسئله تحریم‌ها

آقای علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد کشورمان که به تازگی به منظور حضور در اجلاس فصلی بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود، مواضع عزتمندانه‌ای را پیرامون تحریم‌ها اخذ کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای طیب‌نیا در یکی از سخنرانی‌های خود در این سفر تأکید کرده است: «دولت ایران برنامه‌های اقتصادی خود را با توجه به وضعیت وجود تحریم‌ها تنظیم می‌کند.»

وی همچنین در نشست صندوق بین‌المللی پول نیز گفته است: «جمهوری اسلامی ایران باموفقیت توانسته است فشار تحریم‌ها را کاهش دهد و این مهم با ابتکار جهش اقتصادی میسر شده است»

 

*مواضع پر عزت وزیر اقتصاد به روشنی خبر از این می‌دهد که نگاه بزرگانی در دولت یازدهم، صرفاً معطوف به رفع تحریم‌ها نیست و آنها با واقعیت دشمنی تحریم‌کنندگان علیه مردم ایران آشنا هستند.

وزیر اقتصاد که به تازگی به سبب بیان چند نظر درباره واقعیت‌های خوش‌بنیان اقتصاد در ایران مورد هجوم برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است؛ در حالی در قلب آمریکا مواضع عزتمندانه اشاره شده را پیرامون مسئله تحریم‌ها اخذ کرد که سوگمندانه عددی از چهره‌های سیاسی و اجرایی به تازگی جملاتی همچون «غرب می‌خواهد به ما کمک کند»، «آمریکا به ما اعتماد کرده است» و «به مذاکره با آمریکا خوشبین هستیم» را بر زبان رانده‌اند.

 

***

 

سمپات‌های تقلب و معضلی به نام «فتنه»

17 تمجید انحرافی از خاتمی با چه هدفی صورت گرفت؟

هفته گذشته، بر طبق گزارش برخی اشخاص و رسانه‌ها، سالگرد تولد یکی از سران اصلاحات بوده و در همین راستا مطالبی مدحت‌آمیز پیرامون وی از سوی سمپات‌هایش در رسانه‌ها منتشر شد.

برخی از تمجیدهای بیان شده درباره این فرد که در تعدادی از رسانه‌های اصلاح‌طلبان نیز به نقل از افراد مختلف منتشر شده، عیناً به شرح ذیل می‌آید:

 

_ اندیشه «خ» برآیندی از آرمانخواهی و واقعیت‌گرایی است

_ همه به «خ» عشق می‌ورزند

_ مبنای حرکت «خ» مشی اعتدالی است

_ او یکی از قهرمانان کم‌آزاری است

_ «خ» به تعامل، گفت‌وگو و لوازم آن با دنیای غرب توجه و اهتمام دارد

_ «خ» نمونه‌ای از وِداد و مردمداری نبوی و صبر و شکیبایی علوی و حلم و بردباری حسنی و حسینی است

_ «خ» فرزند زمانه خویشتن است

_ نگاه مهربان او همگان را به خود جلب می‌کند

_ «خ» بهین بِهان زمانه ماست

_ «خ» با چراغ دانش و احساس مسئولیت پیش می‌رود

_ ما وامدار منش، معرفت و سلوک «خ» هستیم

_ اصلاً حیف است که او رئیس جمهور باشد

_ کاکای عزیز، تو را دوست داریم و حرمت می‌نهیم (کاکا در گویش برخی استان‌های کشورمان به معنی برادر است)

_ او ملای مطلوب و مقبول من است

_ «خ» زیور و پیرایه دولتش بود

_ «خ» صادق، زلال، خوش‌برخورد است، خوش‌لباس و تمیز و دوست‌داشتنی است

_ خطاب به «خ»: عمرت دراز باد و سرت سبز و تنت درست و دلت شاد

 

*خوانش تعاریف فوق از یک شخص به روشنی گویای آن هست که جریانی سیاسی که حاضر می‌شود برای یکی از سران خود تا این اندازه لخت و عور به صحنه بیاید و به نَعت‌های مجنون‌وار از وی بپردازد؛ قطعاً دچار بحران‌هایی مثل میزان مقبولیت و طرد سیاسی از ناحیه افکار عمومی است و آینده خود را نیز روشن نمی‌بیند.

کما اینکه اخیراً نیز در محافل همین جریان بیان شده است که انتخابات مجلس دهم می‌تواند آخرین ایستگاه فعالیت‌های سیاسی اصلاح‌طلبان باشد!

زنگ خطر دیگری نیز که با خواندن این تمجیدهای بی قاعده جریان مذکور از نفر اولش به صدا درمی‌آید این است که شخص مورد اشاره نه تنها یک شخص معمولی نیست بلکه در فتنه سال 88 نقش مبرّزی را ایفا کرد. مثلاً در روزهای اغتشاشات تهران رسماً عده‌ای را به «مقاومت»! فرامی‌خواند و بعدها نیز در مقابل این ظلم آشکار خواستار عذرخواهی نظام اسلامی شد!

این فرد هم‌اکنون اجازه دیدار با مقام عالی نظام را ندارد و حتی با مقامات دفتر این مقام عالی نیز نمی‌تواند ملاقات کند.

در همین زمینه، یکی از نمایندگان مجلس نیز اخیراً خبر داد که فرد مذکور در تلاشی چند باره و با وساطت یکی از اعضای کابینه دولت؛ درخواست دیدار با مقام ارشد نظام را داشته است اما نه تنها این اجازه به وی داده نشده بلکه مقولاتی مثل «بغی علیه نظام» و «ضرورت توبه کردن» به وی گوشزد شده است.

پس اگر سمپات‌های وی در یک جریان سیاسی در عین اینکه به حقائق اشاره شده علم محض دارند؛‌ دست به انتشار و بیان تعاریف اهورایی از وی می‌زنند؛ باید دانست که خطر آتشی که امثال این فرد برپا کردند و امروز به زیر خاکستر رفته است؛ همچنان پابرجاست و سمپات‌ها و هواداران افراطی آنها ضمن عدم توبه از سوابقشان، قصد دامنگیر کردن این آتش خفته را دارند.

کما اینکه ضمیر این تعریف‌ها و تمجیدها نیز زمانی در یک جلسه بر عدم توبه! تأکید کرده بود.

گفتنیست جریان اشاره شده، پیش از این برای آقای هاشمی رفسنجانی نیز تعاریف عجیب و متملّقانه‌ای را راهی عرصه رسانه‌های کشور کرده بود.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها