امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119481
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین شماره از مجله فرهنگ و علوم انسانی موسوم به «عصر اندیشه» که محمدمهدی دانی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین شماره از مجله فرهنگ و علوم انسانی موسوم به «عصر اندیشه» که محمدمهدی دانی صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن است و پیام فضلی‌نژاد سردبیری این ماهنامه را بر عهده دارد، روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها و فروشگاه‌های محصولات فرهنگی قرار گرفت.

این ماهنامه با رویکرد علوم انسانی اسلامی و پرداختن به مباحث این حوزه به صورت ماهانه در حال انتشار است. در این شماره پرونده‌هایی به نام «تاریخ سری» (گفت وگو با تاریخ - تبار شناسی تاریخی)، «فستیوال مولف» (کلوپ نویسندگان)، «جهان علوم انسانی» (تاملات جهانی - شطرنج اندیشه‌ها - کتاب‌خانه - مقولات جدید)، «کتاب نقد» (بررسی‌های انتقادی) و «هنرنامه» (مکاتب هنری - پژوهش‌های نظری - تکنیک‌های نویسندگی - ادبیات - دغدغه‌های فرهنگی - راهنمای فرهنگ) کار شده که در 120 صفحه و با قیمت 6000 تومان در دسترس علاقه‌مندان و مخاطبان قرار دارد.

موج‌نوی سینما به روایت تهیه‌کننده قیصر، چریک‌های کافه‌نشین چریک‌های پشیمان، فراماسون خوب فراماسون بد، 90 سال طنز با 90 اسم مستعار، با آثار و گفتارهایی از سیدمحمدمهدی میرباقری، شهریار زرشناس، محمد خرمشاهی، سعید مستغاثی، حسام‌الدین برومند، علی‌اکبر جناب‌زاده، محسن حدادی، علیرضا محمودی ایرانمهر، حسن پتگر، سباستین ولانزوئلا و ... منتشر شده است.
در این شماره گفت‌وگویی از سعید مستغاثی با عباس شباویز تهیه کننده فیلم «قیصر» منتشر شده که تا پیش از این منتشر نشده بود: « در بخشی شباویز در پاسخ  به سوالی مبنی بر اینکه سرویس‌های جاسوسی خارجی یا داخلی مانند ساواک هم در عرصه سینما دخالت مستقیم می‌کردند؟

- در این سه دهه به خصوص بعد از کودتای 28 مرداد همه چیز زیر سلطه و فشار و ساواک بود و ساواک مسئولین، فیلم‌سازان، پیشکسوتان و پیشگامان سینمای ما را هدایت می‌کرد. البته حرکت‌هایی به طور مقطعی انجام شد، اما همه ناگزیر بودند در مسیری که برایشان ترسیم شده بود حرکت کنند... از دهه سوم به بعد بود که خیلی‌ها وارد سینمای ایران شدند، مثلا عباس کیارستمی با تیتراژ قیصر وارد سینما شد و به بعد به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رفت. بهروز وثوقی از آریانا فیلم و فیلم قیصر شد بهروز وثوقی. قبل از آن وی یک هنرپیشه دست دوم بود که اوج کارش در فیلم‌های ملودرام و احساساتی ساموئل خاچیکیان مثل «خداخافظ تهران» و «بگذار گریه کنم» بود و قبل از آن هم فیلم «صد کیلو داماد» را بازی کرده بود، اما با فیلم قیصر راهش باز شد. جلال مقدم هم با آریانا فیلم معروف شد...

شباویز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رژیم شاه برای نجات سینمای ایران اقدامی نکرد؟ می‌گوید: «کار به جایی رسید که حزب رستاخیز شاه مستقیما وارد میدان شد. جلسات متعددی با عاومل حزی و وابستگانش برگزار شد تا چاره ای اندیشیده شود و سینمای ایران را نجات دهند. مسئولان حزب با تاکید شاه و توسط قاجار مظفری معاون حزب رستاخیز طرح 18 ماده‌ای را دادند که سینمای ایران زنده شود.»                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       


انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها