امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 27
۱۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119523
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ واکاوی مذاکرات اخیر محمد جواد ظریف و طرفین خارجی در وین، بازتاب سخنان آیت‌الله جنتی در برنامه ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ واکاوی مذاکرات اخیر محمد جواد ظریف و طرفین خارجی در وین، بازتاب سخنان آیت‌الله جنتی در برنامه شناسنامه و ادامه مخالفت‌ها با اعدام شیخ نمر سرخط خبری امروز روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرا بود.

*اعتماد

«مذاکرات وین، همه راضی اند» عنوان تیتر روزنامه اعتماد از پایان هشتیمن دور مذاکرات در وین است.

در گزارش این روزنامه آمده است: دود سفید از قلعه پله‌کوبرگ بلند نشد. تیم مذاکره‌کننده ایرانی بعدازظهر روز پنجشنبه به وقت محلی پایتخت اتریش را ترک کرده و به تهران بازگشتند. هشتمین دور از ماراتن هسته‌یی ایران و 1+5 پس از امضای توافقنامه برنامه اقدام مشترک در ماه نوامبر در وین پس از دیداری یک ساعته میان مدیران سیاسی این گروه و با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان رسید. گفته شده بود که این دور از مذاکرات عمومی میان ایران و 1+5 که از قبل اعلام نشده و تنها 24 ساعت پیش از تشکیل جلسه خبر آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت به درخواست وزیر امور خارجه کشورمان و در راستای بررسی راهکارهای موجود صورت گرفته است. نخستین و ساده‌ترین برآیند سه روز مذاکره ایران با تیم مذاکره‌کننده امریکایی و همچنین سه دور دیدار سه‌جانبه فشرده میان ظریف، کاترین اشتون و جان کری ، وزیر امور خارجه ایالات متحده این است که در حال حاضر به هیچ‌وجه مساله تمدید مذاکرات نه تنها در دستور کار قرار ندارد که به فعل ممنوعه‌یی می‌ماند که طرفین از بیان آن هم ابا دارند. یک سال سرمایه‌گذاری سیاسی ایران و امریکا به عنوان دو قطب اصلی این مذاکرات به گونه‌یی روند بازی را پر پیچ و خم کرده است که به قول محمد جواد ظریف در حال حاضر هیچ کس نمی‌خواهد در خصوص تمدید مذاکرات در سر میز مذاکره سخنی به میان آورد.

این روزنامه همچنین در مصاحبه ای با سردار یدالله جوانی مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه از قول وی تیتر زد «در پاسداری از انقلاب محافظه کار نیستیم»

جوانی در این مصاحبه گفته است: الان مشکل ما این است که در داخل کشور برخی از جریان‌ها و گروه‌های سیاسی که می‌خواهند راهی متفاوت از انقلاب اسلامی را طی کنند، سپاه را به عنوان یک مانع بر سر راه خود می‌بینند. لذا با هجمه‌های ناجوانمردانه و ایجاد شبهه، درصدد آن هستند که بگویند سپاه خارج از قانون عمل می‌کند، در صورتی که به هیچ‌وجه این‌طور نیست.هرکسی با دفاع سپاه از انقلاب همراه باشد در این فضا بهره‌مند می‌شود. سپاه؛ پاسدار انقلاب است و از آن انقلابی دفاع می‌کند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه نیز گفته است: [سپاه] مجموعه‌یی که فقط نظامی باشد نیست؛ یعنی سپاه صد درصد نظامی است اما صد در صد چیزهای دیگری هم هست. وقتی احساس شود که در حوزه نظامی ضرورتی برای انقلاب وجود دارد سپاه صد در صد در این حوزه وارد می‌شود. این به سپاه بر می‌گردد که چگونه باید از نظام و انقلاب دفاع کند. بر همین اساس گفته می‌شود امروزه رسالت سپاه در برابر سه نوع تهدید است؛ تهدید سخت، تهدید نیمه سخت و تهدید نرم.

این روزنامه همچنین اظهارات روز گذشته آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان را با تیتر «عده یی می خواهند مجلس خبرگان را قبضه کنند»

در ابتدای گزارش روزنامه اعتماد از این مصاحبه آمده است: دبیر شورای نگهبان از همه‌چیز گفت؛ از رمز شادابی‌اش در 88 سالگی گرفته تا اختلاف‌نظر با فرزندی که این روزها وزیر ارشاد است و تصمیماتش به مذاق برخی خوش نمی‌آید. دبیر شورای نگهبان تاکید دارد که عده‌یی به فکر قبضه کردن مجلس خبرگان رهبری هستند که باید در مورد روند بررسی صلاحیت آنها توجه شود. وی اما برخلاف بسیاری معتقد است که معترضان به نتایج انتخابات 88 باید به دادگاه احضار شوند و اتهام آنها مورد بررسی قرار گیرد.

این روزنامه در یادداشتی به قلم نصرت الله تاجیک و با عنوان «بن بست مصالحه سیاسی» نوشت: تیتر گویای نیاز و ضرورت توجه به مساله مورد اشاره این مقاله است. اگر چه موضوع اشاره به سیاست داخلی دارد اما تزی را که ارایه می‌دهد بر اساس روندی است که در جهان و سیاست بین‌المللی اتخاذ شده و برای توجه به نحوه و چگونگی بهبود شرایط بین‌المللی ایران نگاشته شده است… صورت مساله: احساس می‌شود متاسفانه به نقش تعامل و مصالحه سیاسی در سطح گوناگون مدیریتی و همچنین در سیاست و حکومت در ایران توجه نشده و بهای لازم به آن داده نمی‌شود. لذا در صورت پذیرش این نقصان به نظر می‌رسد برای ریشه یابی مشکلات کشور باید به روند، اصل و تاثیر مصالحه سیاسی در سطح کلان مدیریتی کشور توجه بیشتری مبذول شود، که قفل شده و یا به محاق رفته است. کوچک‌ترین تالی فاسد و یا کمترین ضرر آن عدم تعامل و کارکرد بین بخشی در سطوح گوناگون مدیریتی و سازمانی و پایین آوردن آستانه تحمل و بردباری سیاسی است.
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «آغاز فصل جدید سفر دولتی ها به قم» نوشت: هرماه شاید آغاز فصل جدید سفر دولتی‌ها به قم و دیدار با مراجع تقلید و آیات عظام باشد. سفرها و دیدارهایی که آخرین‌شان مربوط به تیرماه بود. همان زمان که حمید چیت‌چیان برای دیدارهایی با مراجع و علما راهی پایتخت مذهبی ایران شد. حالا بعد از حدود سه ماه محمد نهاوندیان راه قم را در پیش گرفت تا پیام رییس‌جمهور را به علمای قم برساند و در خلال آن هم گزارشی از عملکرد دولت یازدهم در چهارده ماه گذشته را ارایه کند. دولتی که به نظر می‌رسد روی حفظ روابط حسنه بین پایتخت سیاسی و مذهبی ایران حساب ویژه‌یی باز کرده است. حسن روحانی خود در یکی از نخستین اقدامات انتخاباتی‌اش برای ورود به کارزار ریاست‌جمهوری یازدهم اردیبهشت‌ماه 92 راهی قم شد و به دیدار چندین تن از علما و مراجع تقلید این شهر شتافت. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم هم بازار سفر به قم از همان روزهای ابتدایی داغ شد، علی جنتی از جمع دولتی‌ها پیش‌دستی کرد و کمتر از یک ماه بعد از آنکه از مجلسی‌ها رای اعتماد گرفت، برنامه سفر به قم را تدارک دید. بعد از او تا تیرماه سال جاری جمعا 17 مقام عالیرتبه دولتی برای دیدار با مراجع تقلید راهی قم شدند. سفرهایی که مشخصا قرار بود به روابط سرد شده دولت و پایتخت مذهبی ایران در سال‌های آخر حضور احمدی‌نژاد در پاستور پایان دهد. این تلاش‌ها در همان ماه‌های اول آغاز به کار دولت، «قم» را آنچنان به ازسرگیری پیوندهای محکم با دولت امیدوار کرد که آیت‌الله مکارم شیرازی، دولت جدید را «روحانی» توصیف کردو آن را «وارث میراث بسیار پیچیده‌یی از گذشته» نامید. توصیفی که می‌توان نوعی حس «همدلی» روشن را در آن دید.

روزنامه اعتماد همچنین اظهارات روز گذشته رسول منتجب نیا عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در جمع اعضای شورای هماهنگی اصلاحات را با تیتر «چتر شورای هماهنگی برای تمام گروه های اصلاح طلب باز شود»

وی همچنین در این مصاحبه با اشاره به ائتلاف آیت الله موحدی کرمانی، یزدی و مصباح یزدی، گفته است: اصولگرایان از انسجام و اتحاد اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر احساس خطر و وحشت کردند. آقایان یزدی و موحدی کرمانی که از جریان افراطی در درون مجلس و احزاب گلایه‌مند بودند اما هم‌اکنون کارشان به جایی رسیده که همین آقایان با افراطی‌ترین جریان که با محوریت آیت‌الله مصباح است وارد مذاکره برای ائتلاف شده‌اند و این موضوع نشان از ترس اصولگرایان است.

*وطن امروز

روزنامه وطن امروز با اشاره به دیدار دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با رهبر معظم انقلاب و بیانات آیت الله خامنه ای در این دیدار، تیتر زد «جنگ سرنوشت»

یادداشت روز این روزنامه به قلم سید عابدین نورالدینی و با عنوان «آقای ظریف! واقعا تحریم ها اثر ندارد؟» نوشت: آقای جواد ظریف روز چهارشنبه پس از دیدار با جان کری و کاترین اشتون، در اظهاراتی تامل‌برانگیز گفت: «تحریم‌ها ناکارآمد است و آمریکایی‌ها باید بفهمند که تحریم‌ها اثرگذار نیست.» او لغو تحریم‌ها را یک اقدام نمادین دانست و گفت از دیدگاه جمهوری اسلامی تحریم‌ها باید به صورت «نمادین» برداشته شود. خب! این حرف‌های آقای ظریف، مهم و قابل تامل است. به هر حال وزیر امور خارجه در چنین موقعیت حساسی از عدم اثرگذاری تحریم‌ها گفت. چرا؟

در ادامه این یادداشت آمده است: شاید واقعا دولت آقای روحانی به این نتیجه رسیده باشد که بدون لغو تحریم‌ها نیز می‌توان کشور را به استاندارد مطلوبی از اقتصاد و معیشت رساند. برخلاف تصور رایج که می‌گوید جز لغو تحریم‌ها دولت هیچ برنامه‌ای برای بهبود معیشت ندارد؛ شاید حقیقتا کابینه یازدهم به اقتصاد مقاومتی پایبند است. آمارهای دولت نیز موید همین است. رشد اقتصادی به 6/4 رسیده است. دولت می‌گوید در یک سال اخیر 450 هزار شغل ایجاد کرده به گونه‌ای که بیکاری «تک‌رقمی» شده است. بر اساس آمارهای دولتی تورم طی یک سال اخیر تقریبا نصف شده و باز هم بر اساس آمارهایی که دولت اعلام می‌کند؛ قدرت خرید مردم در یک سال اخیر 30 درصد افزایش یافته است. دولت آقای روحانی می‌گوید طی همین مدت توانسته فروش نفت را افزایش دهد و مهم‌تر از همه اینکه بر اساس اظهارات صریح آقای روحانی دولت از «رکود» عبور کرده است. اینها توفیقات بسیار ارزشمندی است و همه اینها در شرایط تحریم به‌دست آمده است. می‌توان گفت اظهارنظر عجیب آقای ظریف مبتنی و متکی بر همین آمارهاست. یعنی ظریف پس از اعلام این توفیقات، حالا از ناکارآمدی تحریم صحبت می‌کند.

این یادداشت ادامه می دهد: حال با فرض صحت این گزاره، می‌توان گفت اکنون که تحریم‌ها اثر ندارد و توفیقات اقتصادی نیز پرشمار است؛ پس به راحتی می‌توان بر موضع عدم تمدید توافق ضعیف ژنو اصرار و پایداری کرد و اساسا با این شرایط، مذاکره برای چیست؟ اکنون که تحریم‌ها اثر ندارد؛ چه بهتر از اینکه از دستاوردهای هسته‌ای کشور به عنوان یک اهرم اثرگذار پیشرفت و مقوّم امنیت ملی حراست شود.

روزنامه وطن امروز در ستون نگاه خود در مطلبی با عنوان «درباره مصرف داخلی مذاکرات هسته ای» نوشت: مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 همچنان ادامه دارد، آنقدر «ادامه» دارد که کم‌کم شبیه به «آگهی‌های بازرگانی» بین ‌برنامه‌های صدا و سیما شده و دیگر توجه‌ها را به‌صورت جدی به ‌خود جلب نمی‌کند. اصحاب رسانه هر بار منتظرند زودتر تمام شود تا به کارهای اصلی‌شان برسند و بازار و صنعت نیز دیگر حساسیت خود را نسبت به آن از دست داده است. نه دلار با حرف‌های مثبت و منفی بالا و پایین می‌شود و نه کارگران و مدیران کارخانجات امیدی به لغو تحریم‌های ضدایرانی آمریکا و اتحادیه اروپایی در آینده‌ نزدیک دارند.

در ادامه این یادداشت آمده است: این برای سومین بار است که جواد ظریف در اقدامی غیرمتعارف، دغدغه‌های حزبی و گروهی خود را در قالب موضوع مذاکرات هسته‌ای به صورت «علنی» مطرح می‌کند و البته این بار صریح‌تر از گذشته از آمریکا می‌خواهد به فکر سرنوشت جریان سیاسی متبوع او باشد. این اقدام آقای ظریف نه‌تنها یک فاجعه بلکه یک رسوایی دیپلماتیک است. متاسفانه به‌نظر می‌رسد چاه‌کن در چاه افتاده و همان کسی که مقامات آمریکایی را به سخن گفتن با مصرف داخلی متهم می‌کرد، کلا برای مصارف داخلی مذاکره می‌کند چون اگر مذاکرات شکست بخورد، جریان غرب‌نواز او از کار کنار رفته و جریانی غرب‌ستیز جای آن را خواهد گرفت. مشخص نیست نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی چرا بیکار نشسته و از اختیارات قانونی خود برای عزل چنین مسؤولی استفاده نمی‌کنند اما به ‌هر حال، تکلیف مذاکراتی که با هدف مصرف داخلی انجام می‌شود، با خطوط قرمز و حقوق ملی کاملا روشن است.

این روزنامه همچنین واکنش ها به اعدام آیت الله نمر را با تیتر «از قطیف تا سازمان ملل» پوشش داد.

*شرق

«ظریف: مذاکرت رو به جلوست» تیتر روزنامه شرق از پایان هشتمین دور مذاکرات هسته ای است.

در گزارش شرق از این مذارکرات آمده است: دور هشتم از مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پنجشنبه‌شب پس از یک‌روز مذاکره ایران و گروه 1+5 و دو روز رایزنی‌های ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا، به پایان رسید. در پایان این‌دور از مذاکرات، مقامات سه‌‌کشور تاثیرگذار در این گفت‌وگوها یعنی ایران، آمریکا و روسیه، از پیشرفت در مذاکرات خبر دادند. «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران ارزیابی خود از این دور را این‌گونه مطرح کرد: «همه طرف‌ها بر این اعتقادند که پیشرفت‌هایی صورت گرفته و جریان مذاکرات روبه جلوست.» این فقط حرف ایران نبود. «رویترز» هم به نقل از مقامات آمریکایی از پیشرفت در مذاکرات وین خبر داد. مشابه ارزیابی ظریف را «سرگئی ریابکوف» مذاکره‌کننده هسته‌ای روسیه هم به زبانی دیگر بیان کرد؛ او گفت: «نتیجه کلی این‌دور از مذاکرات هسته‌ای که من فکر می‌کنم همه‌ طرف‌ها روی آن اتفاق‌نظر دارند نشان‌دهنده این است که پیشرفت‌هایی حاصل شده است»

این روزنامه همچنین در ستون سرمقاله خود در مطلبی به قلم حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه کشورمان و با عنوان «توافق یا تمدید» نوشت: پنجشنبه هشتمین ‌دور مذاکرات جمهوری‌اسلامی‌ایران و «1+5» در «وین»، پایان پذیرفت و هیات مذاکره‌کننده ایرانی به تهران بازگشت. این دور از مذاکرات به نسبت هفتمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که حدود 10روز به طول انجامید، بسیار کوتاه بود؛ مذاکراتی که عمدتا میان ایران و خانم «اشتون» یا آقایان ظریف، کری و خانم اشتون برگزار شد. مذاکره با سایر کشورها و همچنین گفت‌وگو با مدیران سیاسی «1+5» در روز آخر، طولانی نبود. روند مذاکرات کاملا مبین آن است که جمهوری‌اسلامی‌ایران و ایالات‌متحده به طرفین اصلی موضوع بدل شده و سایر کشورها یا مسوولیت‌های خود را به تیم آمریکایی محول کرده‌اند یا این مذاکرات برایشان آنچنان بااهمیت نیست و هر نتیجه‌ای میان ایران و آمریکا را در نهایت خواهند پذیرفت مگر آنکه یکی از کشورها مانند فرانسه که در اجلاس «ژنو»، ساز دیگری کوک کرد، موضع دیگری اتخاذ کند که روند مذاکرات فعلی، بروز دوباره چنین امری را منتفی نشان می‌دهد.

در ادامه این یادداشت آمده است: باید دید پیشنهاد جدید ایالات‌متحده که رسانه‌های غربی پیرامون آن فضا‌سازی کرده‌اند و برخی مسوولان طرفین صحت آنها را مورد تردید قرار داده‌اند تا چه میزان حقوق هسته‌ای جمهوری‌اسلامی‌ایران را تامین می‌کند و همچنین موضوع تحریم‌ها و فهرستی که آمریکایی‌ها برای لغو این تحریم‌ها پس از حصول توافق آماده کرده‌اند چیست؟ ایران به‌درستی بر لغو همه تحریم‌ها تاکید دارد و لزوم توافقی «دوسرسود» را به طرف مقابل یادآوری می‌کند. نکته قابل‌توجه در این گفت‌وگوها آن است که طرف‌ها از مذاکره ابراز خوشبینی و رضایت کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد این مذاکرات به‌طور نسبی قرین توفیق بوده است مگر آنکه طرفین بخواهند بار مسوولیت به‌نتیجه‌نرسیدن این گفت‌وگوها را به گردن دیگری بیندازند.

این روزنامه اظهارات روز گذشته آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در برنامه شناسنامه را با تیتر «چرا باید 2 نفر از سران فتنه آزاد باشند؟» پوشش داد.

در گزارش شرق از این مصاحبه آمده است: احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز گذشته میهمان برنامه «شناسنامه» بود و در پاسخ به این سوال که آیا ورزش کردنش صحت دارد گفت: «من به‌طور مرتب ورزش می‌کنم. هفته‌ای دوروز در آب راه می‌روم و شنا می‌کنم.» وی در بخشی از برنامه درباره تذکرات خود به فرجی‌دانا، وزیر علوم استیضاح‌شده دولت، گفت: «وزیر علوم، آقای فرجی‌دانا را احضار کردم و به ایشان گفتم این افرادی را که شما به ریاست دانشگاه می‌گذارید برخی منحرف و اهل فتنه هستند و سابقه فتنه دارند و گفتم چرا این افراد را می‌گذارید.» او همچنین از تذکرهای خانگی به فرزندش علی جنتی هم خبر داده و گفته است: «چندین بار به‌طور خصوصی در خانه به وی تذکر دادم؛ من لازم دیدم به‌عنوان امام‌جمعه تذکری بدهم. برای تاثیر بیشتر تصمیم گرفتم خصوصی مطرح شود. نظر من این بود که تذکرات خصوصی بیشتر اثر می‌گذارد. اختلاف سلیقه ما کم نیست؛ مثلا از نظر اسلامی من تشخیصی دارم ایشان آن را قبول ندارد. گاهی اوقات نیز درخصوص مسایل مباحثه می‌کنیم و قانع هم نمی‌شود»

شرق همچنین در گزارشی با عنوان «انتخاب در شرایط سخت» از دشواری های تهیه لیست انتخاباتی برای اصلاح طلبان سخن گفته است.

در ابتدای این گزارش آمده است: اصلاح‌طلبانی که حالا پس از هشت‌سال گوشه‌نشینی در سیاست، دوباره بازگشت به متن را تمرین می‌کنند، سال آینده در آزمونی سخت، باید همه تجربه‌های گذشته خود را یک‌جا جمع کنند تا شاید بتوانند با عبور از موانع و رقبا، به قوه قانونگذاری راه پیدا کنند. اینکه در کارزار مهم انتخابات مجلس دهم، اصلاح‌طلبان با چه نگاه و رویکردی می‌توانند پا به عرصه رقابت بگذارند تا هم از گزند موانع مختلف مصون باشند و هم شانس بیشتری برای کسب کرسی‌های پارلمان داشته باشند، موضوعی است که این‌روزها در هر جمعی، سخن از آن در میان است. مروری بر آنچه که در ادوار گذشته مجلس، در دستور کار جناح «چپ قدیم» و «اصلاح‌طلب فعلی» و «محافظه‌کار» یا «راست قدیم» و «اصولگرای فعلی» قرار داشته، یکی از ملزومات شناخت موقعیت فعلی و انتخاب بهترین روش‌ها برای از دست‌نرفتن آخرین فرصت‌های بازگشت اصلاحات است.
در ادامه این گزارش نیز در مصاحبه با چهره های اصلاح طلب به همین موضوع یعنی حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس اشاره شده است.

علی تاجرنیا به شرق گفته است «مجبور نیستیم برای همه کرسی های مجلس فهرست بدهیم» و همچنین شهربانو امانی نیز درباره انتخابات مجلس آینده گفته «درس های گذشته را فراموش نمی کنیم»

*کیهان

«هر قاضی عادلی سران فتنه را به اعدام محکوم می کند» عنوان تیتر روزنامه کیهان از اظهارات روز گذشته آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در برنامه شناسنامه است.

این روزنامه همچنین از دیدار رمضان عبدالله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی با رهبر معظم انقلاب را با تیتر «ساحل غربی همانند غزه برای مقابله با رژیم صهیونیستی آماده شود» پوشش داد.

یادداشت روز کیهان نیز به قلم حسین شمسیان و با عنوان «آمار یا آمال؟!» نوشته شده است. در این یادداشت آمده است: معرفی دستاوردها و خدمات انجام شده یکی از کارهایی است که لازم است هر دولتی با دقت و هوشمندی انجام دهد، تا مردم هرچه بهتر و بیشتر در جریان کار خادمان خود قرار گیرند. دلیل این امر هم روشن است، زیرا با آنکه جامعه مخاطب خدمات دولت، عامه مردم هستند اما اولا ممکن است برخی خدمات منحصر و مختص، به قشر خاص یا شهر و دیار خاصی باشد و سایرین از آن مطلع نشوند و ثانیا ممکن است یک کار ارزشمند، بدون معرفی و تبلیغ، آنگونه که باید و شاید، اثر خود را در زندگی مردم نشان ندهد. اما شرط محوری در این اقدام، معرفی خدمات و فعالیت‌های واقعی است و هرگاه این معرفی از سمت حقیقت به سمت آرزو و رویا میل کند، دیگر عنوان آن عوض می‌شود و هر چه نامیده بشود، معرفی دستاورد به حساب نمی‌آید!

در ادامه ای یادداشت نیز آمده: برخی آمارهای ارائه شده [از سوی دولت] سبب شگفتی خاص و عام شده و تردیدی باقی نمی‌گذارد که یک جای کار می‌لنگد! مثلا وقتی نرخ رشد اقتصادی حدود 4/5 درصد باشد و بیاد بیاوریم که زمستان سال قبل ادعا می‌شد نرخ رشد ما منفی 5 درصد است، معنایی ندارد جز اینکه ما نه تنها از رشد منفی گذشته‌ایم و به صفر رسیده‌ایم بلکه 5واحد هم از آن عبور کرده‌ایم یعنی جمعا 9/5 درصد ر‌شد! یا وقتی گفته می‌شود که نرخ بیکاری در مقطعی خاص به 9/5 درصد کاهش یافته، یعنی حرف‌های گذشته درباره بیکاران در خانه‌ها تمام شده و جز جمعی اندک، بقیه مشغول به کار شده‌اند آن هم در مدتی کوتاه! ... اما بررسی‌های دقیقتر نشان می‌دهد که آنچه گفته می‌شود با آنچه در عمل وجود دارد، تفاوتی اساسی و عمیق دارد و در نتیجه مسئولان دولتی نباید به اعلام این اعداد اکتفا کنند.

کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «چه کسانی دبیر سیاسی کارگزاران را استعفا دادند؟!» نوشت: محمد هاشمی اخیراً ضمن اعلام استعفای «کارگزاران» به «ندای ایرانیان» گفت: من دیگر فعالیتی در قالب تشکیلات کارگزاران نخواهم داشت وقتی شما احساس می‌کنید که آن انسجام که لازمه فعالیت سیاسی درون شورای مرکزی یک حزب است وجود ندارد، دیگر فعالیت در آن ضروری به نظر نمی‌رسد. بنابراین به نظرم رسید که نیاز است شورای مرکزی حزب هماهنگ‌تر باشد و به همین دلیل از حزب کارگزاران خداحافظی کردم. منظورم هماهنگی فکری است. برای پرهیز از تشنج احساس کردم که نباید در شورای مرکزی و حزب باشم. به همین دلیل از فعالیت در حزب کارگزاران کناره‌گیری کردم.

در ادامه این مطلب آمده است: پیش از این حسین مرعشی سخنگوی تعلیق شده حزب کارگزاران در گفت‌وگو با فارس درباره نازایی سیاسی در حزب کارگزاران گفته بود باید افراد فعلی در شورای مرکزی از دنیا بروند تا ما بتوانیم برای آنها جایگزین بیاوریم... او همچنین گفته بود ما در کارگزاران به لیبرالیسم معتقدیم اما محمد هاشمی در واکنش گفت من چون دبیر کمیته سیاسی کارگزاران هستم اتهام لیبرالیسم سیاسی را رد می‌کنم... با این وجود محمد قوچانی ضمن انتشار ویژه‌نامه‌ای بر لیبرال بودن کارگزاران تأکید کرد.
*آرمان امروز
«کابینه در سایه احمدی‌نژادی‌ها» عنوان تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که به بررسی  انتشار برخی اسامی مطرح شده توسط عبدالرضا داوری در یکی از صفحات اجتماعی  پرداخته است.
مطهره شفیعی در این مطلب با بازنشر این اسامی نوشته است:‌برای ذکر این اسامی باید چند گمانه را مطرح کرد؛ نخستین گمانه تشکیل دولت در سایه است. در تعریف دولت در سایه آمده است: «دولت درسایه، اصطلاحی است که برای قدرت‌های سیاسی و اقتصادی خارج از حکومت رسمی اطلاق می‌شود.» یکی از وظایف دولت در سایه رصد دقیق عملکرد دولت مستقر است و عمدتا از سوی بازندگان انتخاباتی تشکیل می‌شود. آنها با شناسایی نقاط ضعف دولت مستقر به بزرگنمایی آن می‌پردازند و اینگونه القا می‌کنند که اگر آنها در مناصب اجرایی بودند این اشکالات رخ نمی‌داد. یک دولت در سایه هم وجود دارد که اهداف مثبتی را دنبال می‌کند.
نویسنده ادامه می دهد: گمانه دیگری که می‌توان مطرح کرد و احتمال آن بیش از تشکیل دولت در سایه است را می‌توان ایجاد جنگ روانی دانست. با معرفی چنین لیستی به‌طور طبیعی فکر دولتمردان مشغول خواهد شد و خواهند پرسید که چه برنامه‌ای از سوی دولتمردان سابق وجود دارد. البته اکثر آنها این گمانه را نمی‌پذیرند چون معتقدند باید زمان را صرف رسیدگی به مشکلات مردم کرد و نه اندیشیدن به آنچه تحت عنوان جنگ روانی از سوی رقیب تدارک دیده شده است. البته در میان نزدیکان دولت قبل حتما افرادی حضور دارند که بخواهند به همکاران خود که لیست‌های اینچنینی منتشر می‌کنند، تذکر دهند که مصرف این‌گونه لیست‌دهی‌ها برای جمع کوچکی از افرادی است که از دولت یازدهم شناخت زیادی ندارند و تاریخ انقضای آن خیلی زود فرا خواهد رسید چون اگر موضوع این لیست را در جایی مطرح کنند حتما با خنده و کنایه مواجه خواهند شد.
رضا رئیسی در مطلبی با عنوان « چکش کاری تندیس هسته‌ای در بزنگاه وین» به بررسی مذاکرات هسته‌ای اخیر پرداخته و نوشته است:  حساس، پیچیده، فشرده و جدی، اینها واژگانی است که عمق اهمیت و تاثیرگذاری این دور از مذاکرات هسته‌ای را جلوه‌گر کرده و دیپلمات‌ها برای بازنمایی روند چانه‌زنی‌ها در آوردگاه مذاکرات وین از این افعال و صفت‌ها استفاده می‌کنند. از مایکل مان گرفته تا محمدجواد ظریف همگی متفق‌القول هستند که مذاکرات هسته‌ای اکنون به قله و اوج خود رهنمون شده و صریح‌تر از هر دوره دیگری گزینه‌ها و راه‌حل‌ها روی میز مذاکره قرار دارند و همه یک هدف را دنبال می‌کنند، رسیدن به توافق جامع تا ضرب‌الاجل باقی مانده. واژگان فوق‌الذکر در بدو امر تداعی‌گر موانع بسیار و اختلاف‌های پرشمار است اما امیدواری‌ها وقتی پررنگ می‌شود که همه طرف‌ها با قاطعیت از «پیشرفت» در روند مذاکرات می‌گویند. پیشرفتی که کندی یا تندی آن می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد اما همین که پیشرفت در مرحله‌ای چنین حساس و با موضوعات کلیدی رقم خورده می‌توان گفت که ریل‌گذاری درست انجام پذیرفته و ایستگاه آخر توافق هسته‌ای در چشم‌انداز پیش رو قابل رویت است.
محمد تقی فاضل میبدی در سرمقاله این روزنامه با عنوان « اهمیت مجلس خبرگان » نوشته : انتخابات عرصه حضور گروه‌ها و گرایشات مختلف سیاسی است و این حضور گروه‌های مختلف است که می‌توانند فضای سیاسی جامعه را از تک‌بعدی بودن رهایی بخشد و به آن رنگ تنوع عقاید بزند. مجلس خبرگان نیز از قاعده مستثنی نبوده و به دلیل حساسیت فزاینده‌ای که دارد، لزوم حضور افراد با عقاید مختلف در آن مجلس احساس می‌شود. در واقع افراد و گروه‌ها وظیفه دارند در این انتخابات شرکت نمایند اما آنچه مسلم است و افراد باید بر آن اتفاق داشته باشند، آن است که خبرگان رهبری نباید جایگاهی برای حضور افراطیون باشد.
میبدی در این یادداشت ادامه داده: به نظر می‌رسد بیش از آنکه اهمیت داشته باشد چه کسانی با چه فکر و سلیقه‌ای قرار است در انتخابات شرکت نمایند، این مساله باید اهمیت داشته باشد که افراد و گروه‌ها با چه انگیزه‌ای و بر چه اساسی در این انتخابات شرکت می‌کنند و چه رویه‌ای را می‌خواهند در پیش بگیرند. بدین معنا که نوع عملکرد بسیار حائز اهمیت است و اگر افکار و عقاید در نوع خود پیش‌برنده باشد اما رفتار بر اساس قانون نباشد، می‌تواند آینده جامعه را با مشکل مواجه سازد چراکه در هر صورت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری وظیفه خطیری به عهده دارند که اگر در انجام وظایف کوتاهی صورت پذیرد، می‌تواند تبعات سنگینی به همراه داشته باشد. بنابراین هر شخص و گروهی نه‌تنها می‌تواند بلکه باید در چارچوب قانون حضوری پررنگ در انتخابات این مجلس پراهمیت داشته باشد.
*آفتاب یزد
آفتاب یزد تیتر یک شماره امروز خود را به بررسی و تحلیل مذاکرات وین اختصاص داد و نوشت:‌« پیشرفت مذاکرات»
این روزنامه با انعکاس مصاحبه دیروز آیت الله جنتی با برنامه شناسنامه تیتر «با پسرم اختلاف سلیقه دارم» را برای آن برگزید و زیر تیتر آن را نیز « هفته ای دو روز در آب  راه می روم و شنا می کنم» انتخاب کرد.
«چیزی شبیه معجزه» عنوان گزارشی از این روزنامه است که در گفتگو با برخی نمایندگان مجلس به گشایش های اقتصادی دولت یازدهم در خلال تحریم ها اشاره کرده است.
این روزنامه همچنین مصاحبه قائم مقام حزب موتلفه با یکی از خبرگزاری ‌های داخلی را با تیتر «خاتمی بهترین گزینه نظام برای فرستادن به اروپاست» پوشش داده است.
سعید پایبنده در یادداشتی در این روزنامه با عنوان « سی سال مجاهدت‌های خاموش» نوشته است: ماموریت ها و نقش آفرینی های نیروهای اطلاعات از همه جهات ستودنی است، عزیزانی که با لباس  مقدس نظام از مرزهای پر خروش و منافع و تمامیت ارضی کشور حمایت می کنند و ارزش های اصیل نظام  و انقاب را با تمام وجودشان ارج می نهند و یکی از مولفه های
موفقیت در طول این سی سال عمر با برکت همین تکیه دادن به چارچوب و فرامین مقام عظمای ولایت است.
توسعه پایدار و هدفمند و محافظت از خون شهدا و دفاع از ایثارگران را به بهترین وجه ترسیم نموده اند.
این روزنامه همچینین گفتگوی خود با محسن رهامی را با تیتر «حرکت جدید اصلاح طلبان؛ پاسخ به شرایط امروز جامعه » پوشش داده است.
رهامی در این گفتگو مدعی است که :گرچه روحانی هیچ گاه نگفته که دولتش ریشه اصلاح طلبی دارد اما در عمل او دولتمردانش تاکنون گفتمانی را برگزیده اند که اصلاح طلبی است و بدنه اصلاحات نیز روش اعتدال را که ریشه در گفتمان دوم خرداد دارد همسو با دولت روحانی برگزید.
انتهای پیام/  

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها