امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119587
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
قسیم عثمانی، طراح طرح انتخاب شهردار توسط هیات حل اختلاف، با حضور در برنامه تلویزیونی مناظره، گفته که طرحش فقط روزنه ای برای تغییر در قانون شهرداری ...

قسیم عثمانی، طراح طرح انتخاب شهردار توسط هیات حل اختلاف، با حضور در برنامه تلویزیونی مناظره، گفته که طرحش فقط روزنه ای برای تغییر در قانون شهرداری بوده است. او در کمال ناباوری حمایت خود را از لایحه دولت اعلام کرده است. آیا بهتر نیست برای این گونه طرح ها، به مشکلات اساسی مردم و دغدغه های آن ها پرداخته شود و وقت مجلس را برای روزنه سازی تلف نکنند؟

به گزارش فارس انتخاب شهرداران، در شهرهای بالای 200 هزار نفر با رای مستقیم مردم؛ خبری بود که هوشنگ خندان دل معاون وزیر کشور در  نشست خبری با اصحاب رسانه آن را مطرح کرد. او گفته که قرار است این لایحه به دولت تقدیم شود. شنیده ها حاکی از آن است که احتمالا این لایحه اوایل سال آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

پس از مطرح شدن این لایحه شورائیان به آسیب شناسی و تجزبه تحلیل این لایحه پرداختند. آنان مهمترین ایرادشان به لایحه دولت را تضعیف جایگاه مهمترین پارلمان شهری کشور، تبدیل شوراها به یک نماد تزئینی و تحمیل هزینه‌های اضافی به کشور با برگزاری انتخابات تبیین می کردند.

این لایحه مهمترین موضوع پیرامون شوراها بود تا اینکه ناگهان خبری از به تصویب رسیدن یک فوریت طرحی در مجلس شورای اسلامی در رسانه ها راه یافت.

براساس این طرح، هیات حل اختلاف مسئول انتخاب شهردار می شد؛ هیاتی که نمایندگان مجلس در آن نقش موثری ایفا می کنند. تصویب فوریت این طرح توسط نمایندگان، شوکی ناگهانی بر شورائیان وارد کرد. مهدی چمران رئیس شواری عالی استان ها بالاترین مقام شورایی کشور در انتقاد از این طرح گفت که چرا مجلس طرحی را که با  نص صریح قانون اساسی کشور و فرمایشات امام (ره) در صحیفه نور (ج10ص253) مغایرت دارد را به تصویب رسانده است؟ چرا که این موضوع بی تردید باعث ضعف جایگاه شوراها، و در کوتاه مدت این نهاد مردمی به جایی خواهد رسید که دیگر هیچ کس حرف آن را نخواهد خواند.

جدای از این مسائل نکته قابل توجه در تشکیلات هیات حل اختلاف حضور 3 نفری نمایندگان مجلس در مراکز استان ها از جمع 6 نفره است؛ ترکیبی که قطعا در انتخاب شهردار تاثیرگذاری مستقیم خواهد داشت. از سوی دیگر شورائیان در این هیات، جایگاه آنچنان و تاثیرگذاری ندارند و این در حالی است که در شرایط فعلی انتخاب شهردار به صورت کاملا مستقیم توسط اعضای شوراهای شهر است.

یکی از سوالات اساسی شورائیان از طرح مجلس این است که علت حضور یک فرد از شورای تامین که یک نهاد امنیتی است، در این هیات چیست؟ چرا باید از فردی که وظیفه جمع بندی و بررسی اخبار و گزارشات و تجزیه تحلیل های مربوط به وقایع حساس امنیتی- سیاسی – اجتماعی کشور در جهت بهره برداری سریع به منظور ترسیم وضع موجود و پیش بینی تحولات آتی را بر عهده دارد، در انتخاب شهردار بهره گرفت؟

برخی از شورائیان براین باورند که طراحان این طرح به دنبال افزایش قدرت خود در امور شهری و مداخله مستقیم در انتخاب شهردار هستند. برخی دیگر معتقدند که این طرح حاصل اختلاف شورای شهر و شهرداری برخی از مناطق است و طراح این طرح( محمدقسیم عثمانی) با نگاه محلی این طرح را به مجلس آورده است.

از طرفی دیگر گاهی مشاهده می شود که مصوبات و تصمیمات شوراها از طرف شهرداران نادیده گرفته می‌شود و جریان پاسخ گوئی به شوراها ضعیف است، حال اگر شهرداری ها منتخب شوراها نباشند دیگر چه لزومی دارد که شهردار تابع برنامه ریزی ها و قانون های مصوب شوراها قرار بگیرند؟

با تصویب این گونه طرح ها و لایحه ها، عمر مهمترین پارلمان شهری کشور به درازا نخواهد کشید و شوراها به نمادی در کشور تبدیل می شوند. بدیهی است که شورا در آن زمان نقش اجتماعی کم تری خواهد داشت و دیگر آن کارایی و جایگاهی را که قانون اساسی برای آن تعربف کرده را نخواهد داشت.

البته ناگفته نماند که 19 روزِ گذشته از عمر این طرح، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عدم مهندسی طرح مجلس و به تصویب نرسیدن آن سخن گفته اند.

روز گذشته محمد قسیم عثمانی نماینده مجلس شورای اسلامی و طراح این طرح با حضور در برنامه تلویزیونی مناظره در چرخشی عجیب از مواضع قبلی اش گفت که این طرح فقط روزنه ای بوده است برای تغییر در قانون شهرداری ها. او در این برنامه حمایتش را از لایحه دولت اعلام کرد.

اینکه عثمانی پس از 19 روز از ارائه طرحش در کشور وصرف ساعتها زمان توسط شوراها و کارشناسان در نقد این طرح، ادعا می کند که این طرح تنهاروزنه ای برای تغییر قانون شهرداری ها بوده، جای بسی تعجب دارد؟ سوال این است که آیا  تا این حد زمان در مجلس شورای اسلامی بیهوده است که یک نماینده برای گشودن روزنه ای، طرحی می نویسد و به امضای 133 نماینده می رساند و بعد از چند هفته که طرح در کمیسیون تخصصی به بررسی پرداخته می شود، طرحش را پس می گیرد و از طرحی دیگر حمایت می کند؟ آیا بهتر نیست برای این گونه طرح هاکه با هدف گشودن روزنه ای! است، به مشکلات اساسی مردم و دغدغه های آن ها پرداخته شود و وقت مجلس را برای روزنه سازی تلف نشود؟ آیا بهتر نیست که به جای اینگونه طرح ها و لوایح کمک کنیم تا شوراها که رابطه نزدیک بامردم و مشکلات آن ها را دارند به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند؟

یوسف صادق پور
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار