امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119595
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک، عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ظهر امروز در مراسم رونمایی از این ...

به گزارش  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اراک، عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ظهر امروز در مراسم رونمایی از این طرح گفت: با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای طرح تحقیقاتی مبارزه با کرم گلوگاه انار با استفاده از پرتوهای یون‌ساز اشعه‌ هسته‌ای تدوین شده است.

محمود سوف‌باف با بیان اینکه این طرح در مدت 5 سال به اجرا درآمده است، افزود: در این طرح با استفاده از پرتوهای یون ساز اشعه‌ هسته‌ای، در سه هکتار باغ انار کرم گلوگاه نر عقیم شده و از تولید مثل آن جلوگیری می‌شود.

وی کنترل کرم گلوگاه انار و عقیم سازی و ناباروری این نوع کرم را از اهداف اجرایی این طرح برشمرد و تصریح کرد: این طرح در دو فاز آزمایشگاهی در سطح باغات انجام شده است

عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ادامه داد: فاز آزمایشگاهی انتخاب دز بهینه برای نابارور سازی کرم گلوگاه انار در مقیاس آزمایشگاهی بوده و فاز دوم در سطح باغی به مساحت سه هکتار و یک هزار و 800 اصله نهال درخت انار در شهرستان ساوه انجام شده است.

به گفته وی؛ براساس این طرح حشرات با استفاده از پرتو گاما عقیم شده که با جفت‌گیری حشرات باغ مورد آزمایش، عقیم‌سازی آنها موفقیت‌آمیز بود و از تعداد حشرات کاسته شد.

سوف‌باف از مسئولان استانی و کشوری خواستار تخصیص اعتبار ویژه‌ای برای این طرح شد و گفت: اگر اعتبار محقق شود این کرم به طور کامل کنترل می‌شود.

انتهای پیام/87012/ذ20/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها