امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119597
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از انجمن علمی صرع ایران،‌ پرویز بهرامی درباره علت ابتلا به بیماری صرع ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از انجمن علمی صرع ایران،‌ پرویز بهرامی درباره علت ابتلا به بیماری صرع گفت: صرع اختلالی در کارکرد مغز است که علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد یا حتی ممکن است بدون علت خاصی بروز کند که بر اساس علت آن انواع متفاوتی دارد، مثلاً در صرع‌های کانونی فقط قسمتی از مغز درگیر می شود.

وی افزود: 60 درصد، صرع بدون علت است و زمان شیوع آن نیز می‌تواند از آغاز تولد هر شخص تا سنین نوجوانی و بزرگسالی باشد. صرع می تواند به دنبال تروماها و آسیب‌های حین زایمان به ناحیه سر در زمان نوزادی ایجاد شود، به دلیل عفونت در دوران شیرخوارگی اتفاق بیفتد یا با علائمی مانند تب از پنج ماهگی تا پنج سالگی به عنوان شایع ترین علت تشنج، بروز کند.

بهرامی گفت: بیماری صرع ممکن است بر اثر سایر بیماری‌های مغزی و متابولیکی یا در دوره نوجوانی و جوانی بر اثر ضربه های مغزی، انواع تومورهای مغزی یا اختلالات متابولیکی بروز کند.

متاسفانه سوء مصرف انواع مواد مخصوصا داروهای نیروزا مانند ترومادول در جوانی یکی از علت‌های مهم بروز ابتلا به صرع است.

دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران، اظهار داشت: بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر یا سکته‌های مغزی در سنین بالا، ضایعات فراگیرتر مانند تومورهای مغزی، ضربه‌های مغزی و اختلالات عروقی مغز بر اثر بیماری دیابت، ممکن است منجر به بروز صرع شود. بنابراین براساس علت و نوع صرع درمان دارویی یا جراحی برای بیماران انتخاب می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درمان صرع قطعی است، گفت: درمان صرع را نمی توان صدرصد عنوان کرد، اما بین 60 تا 70 درصد بیماران مبتلا به صرع با دارو کنترل می‌شوند و هر دوره درمان لازم است به طور متوسط حدود سه سال ادامه داشته باشد و به جرات می توان گفت 70 درصد بیماران صرع به درمان ها پاسخ می دهند و بهبود می یابند.

بهرامی افزود: خیرگی و قطع ارتباط شخص با محیط به عنوان مثال پلک زدن و بوهای خاص، تغییر در فاصله و شکل اشیاء، دست و پا زدن و خارج شدن کف از دهان، قرارگرفتن زبان در بین دندان‌ها و در بعضی از موارد بی اختیاری ادرار از علائم شایع بیماری صرع است که این علائم بین سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد.

وی اظهار داشت: در دوران نوجوانی شایع ترین علت صرع ضربه‌های مغزی و سوء مصرف مواد مخدر از جمله روان گردان ها مانند ترامادول است که می تواند بسیار خطرناک باشد.

طبق آمارهای جهانی تقریبا یک درصد مردم جهان مبتلا به صرع هستند که در کشور ایران هم اگر جمعیت کشور را 70 میلیون نفر در نظر بگیریم حدود 700 هزار نفر مبتلا به بیماری صرع هستند.

دبیر یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران، افزود: باورهای نادرست درباره صرع در تمام کشورها وجود دارد به خصوص در ایران که کمی نسبت به سایر کشورها پررنگ‌تر است، به عنوان مثال این باور عمومی شایع است که یک فرد مبتلا به صرع نمی تواند ازدواج کند. باید بگویم با مصرف دارو این بیماری کنترل شده و حدود 70 درصد قابل درمان و بهبود است بنابراین برای افزایش آگاهی افراد نیاز به برگزاری کلاس های آموزشی در جامعه است.

وی یادآور شد: در جهان دانشمندان بزرگی از جمله ناپلئون بناپارت، داستایوفسکی، آلفرد نوبل، برنده جایزه نوبل، ژولیت سزار به صرع مبتلا بودند و با وجود فقدان درمان‌های مناسب در آن زمان به انجام فعالیت‌های خود مشغول بودند. بنابراین با پیشرفت علم و درمان جدید صرع امروز افراد مبتلا به صرع می توانند زندگی بهتری نسبت به گذشتگان داشته باشند.

بهرامی گفت: یازدهمین کنگره بین المللی انجمن صرع ایران در راستای تبادل تجربیات و ارتقاء هرچه بیشتر سطح دانش در زمینه صرع از 8 تا 10 بهمن سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی  رازی برگزار خواهد شد.

 پژوهشگران می‌توانند خلاصه مقالات خود را حداکثر تا تاریخ 15 مهر سال جاری به دبیرخانه این کنگره ارسال نمایند.

وی محورهای اصلی کنگره را، پاتولوژی و پاتوفیزیولوژی صرع، بررسی‌های جنبه های روانی-اجتماعی صرع، توان‌بخشی، درمان دارویی، فارماکولوژی بالینی در صرع، صرع اطفال، سایکولوژی و صرع، درمان جراحی، داروهای ضد تشنج، روش های پیشگیری از صرع، کاربردهایMEG در صرع، صرع super status، صرع و تغذیه، تشخیص و درمان صرع در بخش های مراقبت ویژه و گزارش موارد آموزنده و جالب عنوان کرد

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی www.epilepsycongress.ir مراجعه کنند
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها