امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119605
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا دفتر خود در قاهره را به دلیل آنچه فقدان دموکراسی در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا دفتر خود در قاهره را به دلیل آنچه فقدان دموکراسی در مصر خواند، تعطیل کرد و با صدور بیانیه‌ای خلاصه اعلام کرد که هرگز هیأتی را برای نظارت بر انتخابات پارلمانی مصر که قرار است در سال جاری برگزار شود، اعزام نخواهد کرد.

وزارت خارجه مصر در واکنش به این اقدام اعلام کرد که از اظهارات مرکز مذکور در خصوص نبود دموکراسی و سختگیری مصر نسبت به فعالیت‌های احزاب سیاسی و جوامع مدنی تعجب کرده است.

بر اساس گزارش «الاخبار»، این اقدام مرکز کارت چه بسا دولت مصر در خارج را در تنگنا قرار دهد و آغاز عقب‌نشینی تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی باشد که کار نظارت بر رای‌گیری در طول 3 سال را بر عهده داشته‌اند. چه بسا تفسیر بیانیه شدید اللحن وزارت خارجه این باشد که این کار مرکز کارتر با بیانیه تشکرآمیز آن در آگوست گذشته به خاطر همکاری‌های مصر در طول 3 سال گذشته متناقض است.

در بیانیه وزارت مصر آمده است که شکی نیست که این تناقض منعکس کننده حالت دوگانگی در مواضع این مرکز است. ادعاها و مغلطه‌هایی که از این مرکز اخیرا منتشر شده است باعث شک در حقیقت رویکردها و انگیزه‌ها و اهداف آن می‌شود

نظر مرکز آمریکایی کارتر که پس از کودتای 30 ژوئیه 2011 رد مصر شروع به کار کرد با روایت وزارت خارجه مصر متفاوت است. این مرکز در بیانیه خود آورده است: جامعه مدنی مصر و سازمان‌های بین‌المللی با قید و بندهای زیادی روبرو هستند که از توانایی آنها برای نظارت بر انتخابات همراه با شفافیت می‌کاهد. با نزدیکی انتخابات پارلمانی در امسال این مرکز از مقامات مصری خواست  گام‌هایی برای حمایت کاملا از حقوق دموکراتیک برای مصری‌های بردارد.

موضع شخص جیمی کارتر نسبت به سیاست مصر بعد از 30 ژوئیه تقریبا تغییری نکرد. وی بارها اعلام کرد که طرفدار «محمد مرسی» رئیس‌جمهور برکنار شده مصر است و از تحول دموکراتیک کنونی انتقاد کرد. وی در بیانیه‌ای قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری مصر که «عبدالفتاح السیسی» در آن پیروز شد گفت که مرکز کارتر بر انتخابات ریاست جمهوری نظارت نمی‌کند و او ناظرانی را برای این کار خواهد فرستاد. کارتر سپس اعلام رکد که دموکراسی در مصر در لبه پرتگاه قرار گرفته است.

اما موضع حقوقدانان مصر در خصوص اقدام مرکز کارتر متفاوت است. برخی معتقدند که این اقدام بر چهره بین‌المللی مصر تاثیری ندارد و برخی دیگر اعتقاد دارند که اقدام مذکور باعث تعطیلی سازمان‌های حقوق بشری خواهد شد. از سوی دیگر تعدادی از احزاب مصری بر این اقدام اعتراض کرد ه و آن را توطئه بین‌المللی علیه مصر خوانده‌اند اما طرفداران اخوان المسلمین از آن استقبال کرده‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها