امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119630
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، غوطه دمشق، منطقه‌ای است که از شرق و غرب و جنوب شهر دمشق، پایتخت سوریه را فراگرفته و از ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، غوطه دمشق، منطقه‌ای است که از شرق و غرب و جنوب شهر دمشق، پایتخت سوریه را فراگرفته و از حیث اداری و استانی تابع دو استان دمشق و ریف دمشق و در واقع دشتی گسترده و وسیع پوشیده از باغ‌ها و بوستان‌های میوه است که از جمله سرسبزترین و حاصل‌خیزترین مناطق جهان به شمار می‌آید.

درباره سرسبزی و حاصلخیزی منطقه غوطه تنها کافی است که گفته شود، از این منطقه در کتاب «عجایب و شگفتی‌های کشورها» تحت عنوان یکی از بهشت‌های روی زمین یاد شده است.

منطقه غوطه دمشق به دو بخش غوطه شرقی و غوطه غربی تقسیم می‌شود.

غوطه غربی دمشق از تنگه «ربوه» دمشق آغاز می‌شود و با امتداد به سمت غرب و جنوب مناطق اطراف مزه و کفر سوسه و داریا و ببیلا و صحنایا و الأشرفیة و سبینه را در برمی‌گیرد.

اما غوطه شرقی از شهر دوما آغاز می‌شود و به سمت شرق و جنوب امتداد می‌یابد و اطراف شهر دمشق را با بوستان‌ها و باغ‌های سرسبز را در برمی‌گیرد که مهمترین آنها شهرها و شهرک‌هایی مانند جرمانا و ملیحه و عقربا و حزّه و کفربطنا و عربین است.

این منطقه برای گروه‌های مسلح تروریستی از اهمیت بسیاری برخوردار است، چراکه این گروه‌ها به خوبی می‌دانند، از این طریق زمینه تصرف دمشق و براندازی نظام درسوریه امکان پذیر می‌گردد، به همین دلیل غوطه شرقی دمشق از ماه‌ها پیش به کانون‌ عملیاتی ارتش سوریه برای پاکسازی آن از عناصر مسلح و گروه‌های تروریستی تبدیل شده است.

نقشه‌های زیر مقایسه‌ای میدانی انجام داده، از منطقه ریف دمشق و بخصوص منطقه غوطه شرقی آن بین سال‌های 2012 که مورد حمله و هجوم گروه‌های مسلح قرار گرفت و سال 2014 که این منطقه به کانون عملیات‌های ارتش سوریه تبدیل شده و پیروزی‌های ارتش سوریه در پاکسازی این منطقه را در قالب نقشه بیان کرده است.

در این نقشه مناطق تحت تصرف گروه‌های مسلح تروریستی به رنگ قرمز و مناطق تحت کنترل ارتش سوریه به زنگ سبز نشان داده شده است.

 

این نقشه نشان می‌دهد که چگونه گروه‌های مسلح تروریستی با هدف حمله به دمشق و سرنگونی نظام در آن تلاش کرده‌اند، به این یورش آورند، در حالی‌ که اکنون کفه ترازو در غوطه شرقی دمشق به سود ارتش سوریه سنگینی می‌کند.

نبردهای «حجیره»، «الذیابیه»، «داریا» و «جوبر» از جمله مهمترین نبردهای این منطقه به شمار می‌آید.

به طور کلی تاکنون نیروهای ارتش سوریه موفق شده‌اند، مناطق العتیبه، شبعا، عقربا، حجیره، الذیابیه، البویضه، حتیتة الجرش، حتیتة الترکمان، حران العوامید، القاسمیه، الزمانیه، ملیحة، بیت سحم،‌ عدرا العمالیه،‌ عدرا البلد و تل کردی را از عناصر مسلح پاکسازی و آزاد کنند.

در حالی‌که مناطق  ببیلا، یلدا، السبینه، القدم، المعضمیه، قدسیا،‌ الهامه، برزه، و قابون برقراری آتش بس و امضای توافقنامه آشتی و مصالحه ملی شاهد بازگشت و برقراری آرامش بوده است.

در این بین سه منطقه جوبر،‌ حرستا و داریا کانون عملیات‌های ارتش سوریه برای آزادسازی و بیرون راندن گروه‌های مسلح از آنهاست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها