امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119636
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کارشناسان و ناظران امور عراق تاکید می‌کنند که انفجارهای عراق در واقع پیام‌های طرف‌هایی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کارشناسان و ناظران امور عراق تاکید می‌کنند که انفجارهای عراق در واقع پیام‌های طرف‌هایی است که در این اقدامات دست دارند و تلاش دارند، به این طریق آنها را در این برهه از زمان به طرف‌های ذیربط برسانند.

این کارشناسان و ناظران یکی از مهمترین پیام‌های این انفجارها را تبلیغاتی و رسانه‌ای می‌دانند، تا اینگونه القا کنند که گروه تروریستی تکفیری «داعش» بغداد را تهدید می‌کند.

آنها تشدید اختلافات و فتنه‌های طایفه‌ای میان مردم عراق از طیف‌های مختلف به ویژه در پایتخت این کشور و از بین بردن اعتماد میان شهروندان عراقی و همچنین شهروندان عراقی به دولت را از دیگر پیام‌های این انفجارها می‌دانند.

در عین حال این کارشناسان و ناظران انگشت اتهام را در درجه اول به سمت داعش و در درجه دوم به سمت آمریکا نشانه می‌گیرند و در این خصوص به منافع مشترک موجود میان آمریکا و داعش در این انفجارها اشاره می‌کنند.

تلاش برای اشاعه بیش از پیش شایعات

«خالد السراج»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تصریح کرد که همزمانی این انفجارها با شایعاتی که اظهار می‌کنند، داعش درحال نزدیک شدن به بغداد است، تلاش ناکام این گروه تروریستی تکفیری برای باور کردن این شایعات توسط ساکنان بغداد است.

السراج می‌گوید: مدتی است، شایعاتی منتشر شده که اظهار می‌کند، بغداد در معرض تهدید داعش قرار دارد و این گروه به نزدیکی آن رسیده، در حالی‌که این خبرها به دور از واقعیت است، چراکه شهر بغداد و مرزهای آن و کمربند این شهر براساس تاکید مقامات مسئول ارشد امنیتی و داده‌های میدانی در امنیت بسر می‌برد و نیروهای مسئول دفاع از بغداد چه فرماندهی عملیاتی و غیره آماده مقابله با هر رخداد غافلگیر کننده و غیر منتظره‌ای هستند.

این تحلیلگر امور سیاسی عراق ادامه می‌دهد: برخی از رسانه‌ها در اشاعه این دروغ‌ها به عمد یا غیر عمد با داعش همراهی کرده و موجب شدند، برخی این شایعات را باور کنند و این گروه تروریستی تکفیری از آن برداشت‌های مورد نظر را کنند.

السراج در این خصوص به اقدام داعش جهت برعهده گرفتن مسئولیت انفجار تروریستی منطقه کاظمین اشاره کرد که در آن یکی از نمایندگان پارلمان عراق کشته شد و داعش برخلاف انفجارهای قبلی به سرعت خبر برعهده گرفتن مسئولیت این انفجار را منتشر کرد تا به آن افتخار کند.

تشدید فتنه انگیزی‌های طایفه‌ای

در همین راستا، «عبد الکریم الجبوری»، پژوهشگر امور استراتژیک و امنیتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: عامل مکان در انتخاب محل انفجار بر این امر تاکید می‌کند که هدفی طایفه‌ای در پس این انفجارها آن هم در این برهه از زمان قرار دارد، چون تمرکز انفجارها در مناطق شیعه نشین نشان می‌دهد که داعش تلاش دارد، به فتنه‌های طایفه‌ای و مذهبی دامن بزند.

الجبوری افزود: انتخاب کاظمین و شهرهای الصدر و الدولعی و الحریه و غیره که شهرها و مناطقی شیعی نشین شمرده می‌شود، این پیام را می‌رساند که شیعیان هدف حملات داعش هستند، به ویژه اینکه این انفجارها با عید غدیر همزمان شده بود که دارای ارزش و جایگاهی والا در میان شیعیان است.

وی خاطر نشان می‌کند: دور از انتظار نیست که طرف‌های وابسته به آمریکا در عراق در این بمبگذاری‌ها دست داشته باشند، چون هر آنچه امروز رخ می‌دهد، نشان از آن دارد که منافع آمریکا در آنها نهفته است، حال چه ایجاد هرج و مرج و آشوب امنیتی باشد یا اشاعه پیشروی داعش یا دیگر شایعات یا فتنه انگیزی‌های طایفه‌ای باشد که سال‌های سال است به آمریکا و منافعش در منطقه خدمت می‌کند.

ایجاد بحران عدم اعتماد بین شهروندان و نیروهای امنیتی

«سمیر المحنا»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با فارس به حالت یاس و ناامیدی اهالی منطقه الدولعی بغداد از نیروهای امنیتی پس از انفجارهای تروریستی رخ داده در منطقه‌اشان اشاره و تاکید کرد که هدف این انفجارها ایجاد بحران میان ساکنان پایتخت و نیروهای امنیتی است.

به گفته المحنا شهروندان عراقی و به طور مشخص ساکنان بغداد طی سال‌های گذشته نشان دادند که حامی نیروهای امنیتی و نظامی عراق در هر شرایطی هستند و این کار را بر داعش سخت می‌کرد، به همین دلیل این گروه تروریستی تکفیری تمام تمرکز خود را بر روی گردانی مردم عراق از نیروهای امنیتی متمرکز کرد تا به این طریق بتوانند به اهداف مورد نظر خود در عراق دست یابند، به گونه‌ای که کارشناسان تاکید می‌کنند که یکی از دلایل سقوط موصل همین امر بود.

این پژوهشگر امور سیاسی عراق می‌افزاید: هرگونه خلل و شکافی که در رابطه شهروندان عراقی با نیروها و دستگاه‌های امنیتی این کشور ایجاد شود، دارای بازتاب‌های فاجعه‌بار برای عراق است و این همان چیزی است که داعش هم اکنون تلاش دارد، آن را در عراق محقق کند و برای به شکست کشاندن این خواسته نیاز به آگاهی و بیداری بیش از پیش عراقی‌ها و همکاری بیشتر دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی عراق با شهروندان است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها