امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119640
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، صرف نظر از جبهه «عین العرب» یا همان «کوبانی» در ریف شمالی حلب، ظرف روزهای اخیر 4 جبهه ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، صرف نظر از جبهه «عین العرب» یا همان «کوبانی» در ریف شمالی حلب، ظرف روزهای اخیر 4 جبهه در سوریه کانون عملیات‌های ارتش سوریه و رویارویی گروه‌های مسلح بوده‌ که ریف حماه در مرکز سوریه، حلب در شمال سوریه، درعا و همچنین ریف دمشق در جنوب سوریه را در برمی‌گیرد.

 
نقشه ریف شمالی حماه//گردان تانک‌ها در کادر سبز مشخص شده است


ریف حماه: نبرد تسلط بر خطوط امداد و کمک رسانی

بدون تردید عرصه میدانی که هم اکنون بر ریف شمالی حماه حاکم است، با آنچه یک ماه پیش و از زمان آغاز عملیات یگان‌ ماموریت‌های ویژه از آن به یاد داریم، تفاوت بسیار دارد، یگانی که با عملیات‌های خود در این منطقه موفق به تسلط بر مناطق متعدد و مساحت‌های گسترده جغرافیایی در این قسمت از خاک سوریه شد.

 
موقعیت دو منطقه خان شیخون و کفر زیتا در ریف شمالی حماه


آنچه هم اکنون در این عرصه نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند، باز پس گیری «گردان تانک‌ها» است که در شمال شرقی شهر مورک قرار دارد و به این جهت تسلط بر این نقطه نظامی با اهمیت تلقی می‌شود، چون به این طریق نیروهای ارتش سوریه این امکان را می‌یابند که از محور شمالی مورک را دور زده و راه‌های امداد و کمک رسانی گروه‌های مسلح از محور «خان شیخون» را قطع کنند، تا به این ترتیب برای گروه‌های مسلح مستقر در مورک تنها یک محور ارتباطی و امدادی باقی بماند که در خط امداد و کمک‌ رسانی «کفر زیتا» در غرب مورک خلاصه می‌شود و این خطی است که ارتش سوریه در همان گام اول توان تسلط بر آن و زیر آتش گرفتن آن را دارد.

 
عملیات ارتش سوریه در مورک


به این ترتیب تاکتیک ارتش سوریه در جبهه مورک، محاصره این شهر استراتژیک و تنگ کردن حلقه فشار بر گروه‌هایی است که شکست‌ها و ناکامی‌های مستمر آنها در ریف شمالی حماه روحیه و معنویاتی برایشان جهت رویارویی با ارتش سوریه باقی نگذاشته و این گروه‌ها به خوبی می‌دانند که مورک برای آنها از دست رفته تلقی می‌شود و این ضربه‌ای مهلک برای آنها در ریف حماه است.

درحال حاضر عملیات‌های ارتش سوریه در شهر مورک در سه محور شرقی، جنوبی و جنوب غربی جریان دارد تا به موازات آن دیگر یگان‌های ارتش سوریه نیز در منطقه «اللطامنه» عملیات آزادسازی این شهرک را آغاز کنند و به این طریق گروه‌های مسلح را وادار کنند تا از ارسال نیروهای کمکی به مورک برای جلوگیری از سقوط اللطامنه، اجتناب کنند.

 
موقعیت جغرافیایی شهرک اللطامنه در استان ریف حماه


صرف نظر از مورک و اللطامنه که عملیات‌های آزادسازی آنها توسط ارتش سوریه جریان دارد،‌ آنچه از مناطق ریف شمالی حماه باقی می‌ماند که در آینده هدف عملیات‌های ارتش سوریه خواهد بود، دو شهرک کفرزیتا و کرناز است که نیروهای ارتش سوریه بر بخش گسترده‌ای از مناطق پیرامونی آنها سیطره یافته‌اند.

 
پایگاه‌های نظامی الحامدیه و وادی الضیف


یکی از مهمترین بازتاب‌های آزادسازی استان ریف حماه توسط ارتش سوریه در هم شکستن محاصره 9 ماهه دو پایگاه نظامی «وادی الضیف» و «الحامدیة» و مرتبط کردن دیگر باره سه استان حماه، حلب و ادلب به یکدیگر از طریق‌ بزرگراه‌‌های بین المللی پیرامون این استان‌هاست و همین موضوع موجب شده تا گروه‌های مسلح با درک موقعیت موجود پنجاهمین حمله گسترده خود طی 9 ماه محاصره دو پایگاه نظامی الحامدیة و وادی الضیف را با هدف تصرف بر آن انجام دهند.

درباره اهمیت این دو پایگاه باید گفت که این پایگاه‌ها دربردارنده انبارهای بسیار بزرگ سوخت و تجهیزات نظامی است که تصرف آنها توسط گروه‌های مسلح به آنها قدرت و توان بسیاری خواهد بخشید، افزون بر اینکه اینکه این دو پایگاه نظامی تنها 500 متر با بزرگراه بین المللی ارتباط دهنده حماه و حلب فاصله دارند.

بطور کلی نگاهی به روند تحولات میدانی جاری در جبهه ریف حماه نشان می‌دهد که ارتش سوریه تلاش دارد، با تسلط بر جبهه ریف حماه،‌ این جبهه را به جبهه حلب، به ویژه ریف غربی حلب مرتبط کند.

 

حلب:‌ نبردهای آرام و تاکتیک‌های پخته

تاکتیک‌‌های ارتش سوریه در حلب و شیوه‌های عملیاتی آن در مقابله با گروه‌های مسلح تروریستی فعال در این شهر تفاوت‌های بسیاری با عملیات‌های ارتش سوریه در دیگر جبهه‌های این کشور و تاکتیک‌های مورد استفاده در آنها دارد و دلیل این امر را باید در نزدیک بودن حلب به ترکیه و حمایت بی‌دریغ دولت ترکیه از این گروه‌ها ملاحظه کرد.

پس از موفقیت ارتش سوریه در شکستن محاصره کوی‌های غربی شهر حلب و گشودن راهی به داخل شهر از طریق بزرگراه السفیره – خناصر می‌توان گفت که عملیات‌های ارتش سوریه در شهر حلب و ریف آن وارد مرحله‌ای جدید شده است.

 
مقر اطلاعات هوایی ارتش سوریه در کوی الزهراء حلب


در دهم آوریل گذشته اتاق عملیات اهل شام، از آغاز نبردی تحت عنوان «نبرد بتر الکافرین» خبر داد و اعلام کرد که هدف از این نبرد تصرف مقر اطلاعات هوایی ارتش سوریه در کوی الزهراء حلب و از آنجا حرکت به سمت کوی‌های غربی حلب برای سیطره بر آنهاست که در کنترل ارتش سوریه است.

به موازات حمله به کوی الزهراء که محور شمالی حلب را در برمی‌گرفت و در قالب همین «نبرد بتر الکافرین» تعداد دیگری از گروه‌های مسلح از محور جنوب غربی شهر حلب حمله‌ای را با هدف پیشروی به سمت «الراموسه» جهت تسلط بر دانشکده توپخانه ارتش سوریه و دروازه جنوبی شهر حلب آغاز کردند تا به این طریق تنها راه امداد و کمک رسانی به شهر حلب را قطع کنند.

 
بزرگراه الراموسه در حلب


پس از گذشت 6 ماه این گروه‌های مسلح تروریستی نه تنها موفق نشدند، حتی یکی از اهداف مورد نظر خود را محقق کنند، بلکه بسیاری از مواضع و مناطق تحت تصرف خود را نیز در رویارویی با ارتش سوریه از دست دادند و ارتش سوریه موفق شد، بخش‌های گسترده‌ای از ریف شرقی و شمال شرقی و جنوبی و جنوب غربی شهر حلب را آزاد کنند که آزادی کامل شهر صنعتی حلب و در هم شکستن کامل محاصره زندان مرکزی شهر حلب و تکمیل محاصره کوی‌های شرقی شهر حلب از طریق تسلط بر شهرک‌های سیفات و حندرات و الجبیلة و کارخانه تولید سیمان را در برمی‌گرفت که دو منطقه اخیر برای ارتش سوریه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون با تسلط بر آنها زمینه سیطره ارتش سوریه بزرگراه «کاستلو» فراهم می‌شود که تنها گذرگاه گروه‌های مسلح در کوی‌های شرقی حلب است.

 
موقعیت شهرک العویجه در حلب


بر این اساس می‌توان گفت، هدف بعدی ارتش سوریه در حلب آزادسازی گردان 602 ارتش سوریه است که با در دست گرفتن کنترل آن، این امکان برای یگان‌های ارتش سوریه فراهم می‌شود، تا عملیات‌های خود در حلب را در 3 محور دنبال کنند:

- محور جنوبی با هدف آزادسازی اردوگاه «حندرات» و منطقة الشقیف و کمک به نیروهای ارتش سوریه که در حوالی شهرک «العویجه» مستقر هستند و تلاش دارند، با آزادسازی این منطقه خود را به بزرگراه کاستلو مرتبط کنند و حلقه محاصره گروه‌های مسلح در کوی‌های شرقی حلب را تکمیل و هرگونه ارتباط آنها با دنیای خارج را قطع کنند.

 

- محور غربی به سمت منطقه «اللیرمون» با هدف آزادسازی منطقه «الصالات» و کمک به نیروهایی که در کوی الزهراء مستقر هستند که منطقه‌ای مهم و استراتژیک از بعد نظامی شمرده می‌شود.

 
محورهای چهارگانه شهر حلب/محور اللیرمون - جمعیت الزاهراء به رنگ آبی مشخص شده است


- محور شمالی و تحکیم مواضع ارتش سوریه در شهرک‌ها و روستاهای ریتان و بیانون تا زمینه در هم شکستن دوشهرک شیعی نشین «نبل» و «الزهراء» و سپس پیشروی نیروهای ارتش سوریه به سمت شهرک‌های عندان و حریتان و حیّان فراهم شود.

موفقیت‌ها و پیروزی‌های آرام و تاکتیک‌های پخته ارتش سوریه در ماه‌های اندک گذشته موازنه میدانی در حلب را به سود ارتش سوریه تغییر داد و روزهای آینده بی‌شک پیام‌آور پیروزی‌های بزرگ دیگری در این جبهه است.

 
بزرگراه درعا - دمشق در استان درعا به رنگ زرد مشخص شده است


درعا: اعلام آغاز نبرد اهل عزم

در استان درعا در جنوب سوریه گروه‌های مسلح تروریستی فعال در این استان روز گذشته اعلام کردند، نبرد جدیدی را به نام نبرد «اهل عزم» آغاز کرده‌اند که هدف آن تسلط بر پایگاه‌ها و نقاط نظامی ارتش سوریه در طول مسیر درعا – دمشق است.

نکته قابل تامل در نبردهای استان درعا در جنوب سوریه این است که گروه‌های مسلح فعال در این منطقه به شدت از سوی رژیم صهیونیستی حمایت می‌شوند و این حمایت‌ها تنها بعد لجستیکی ندارد، بلکه بُعد شکل نظامی و کاملا عیان و آشکار دارد و مهمترین گروه‌های مسلح تروریستی در درعا فراهم کردن زمینه رسیدن به دمشق و براندازی نظام در سوریه است.

 
موقعیت شهر دوما در ریف دمشق


غوطه شرقی: آماده شدن پیش زمینه‌های مصالحه در دوما

ریف دمشق و غوطه شرقی آن به دلیل مجاورت با دمشق، پایتخت سوریه همواره مورد توجه گروه‌های مسلح با هدف تسلط بر آن و راهیابی به دمشق بوده است، به همین دلیل این منطقه یکی از مهمترین کانون‌های عملیاتی ارتش سوریه است که هم اکنون عملیات گسترده آن در کوی «جوبر» با پیشروی چشمگیر این نیروها در آن ادامه دارد، به گونه‌ای که با تسلط ارتش سوریه بر پل «زملکا» و جدا کردن این منطقه از جوبر زمینه محاصره کامل گروه‌های مسلح در این کوی و در گام بعدی آزادسازی آن را فراهم کنند.

 
یکی از تونل‌های کشف شده در جوبر


این در حالی است که یگان‌های ارتش سوریه مستقر در جوبر روز پنج‌شنبه گذشته یکی از گسترده‌ترین و بزرگ‌ترین حملات گروه‌های مسلح تروریستی به جوبر را دفع کردند که هدف از آن نفوذ به منطقه امن «المسالخ» در جوبر بود که با کشته شدن تمام عناصر مسلح شرکت کننده در این حمله همراه بود.

این موفقیت‌های ارتش سوریه از هم اکنون بازتاب‌های خود را بر گروه‌های مسلح مستقر در شهر «دوما» به عنوان مرکز استان ریف دمشق گذاشته و زمزمه‌های رفت‌ و آمدهای کمیته‌ها و هیأت‌های آشتی ملی در این منطقه از هم اکنون به گوش می‌رسد، اگرچه در گام اول منابع آگاه در این شهر از عدم موفقیت‌ گفت‌وگوهای اولیه در این خصوص خبر دادند.

اما آنچه در آن شک نیست، اینکه پیروزی‌های ارتش سوریه در این منطقه تاثیر بسزایی بر روند مصالحه‌ها و آشتی‌ها خواهد گذاشت.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها