امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119652
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، زهرا آیت‌اللهی نویسنده کتاب «دانش خانواده و جمعیت» اظهار داشت: به نظر می‌رسد بهترین کاری که ما می‌توانیم

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، زهرا آیت‌اللهی نویسنده کتاب «دانش خانواده و جمعیت» اظهار داشت: به نظر می‌رسد بهترین کاری که ما می‌توانیم برای مقابله با بحران جمعیت انجام دهیم این است که واقعیت‌های موجود را خیلی علمی و مستند، در اختیار افکار عمومی قرار دهیم. به طور قطع مردم وقتی واقعیات را به طور دقیق بشنوند و به این باور برسند که بحران فعلی جمعیت در آینده چه مشکلاتی را برایشان به وجود خواهد آورد، عملکرد خانوادگی و اجتماعی خود را تغییر خواهند داد.
 
وی افزود: به نظر می‌رسد در دادن اطلاعات کافی به مردم در خصوص بحران جمعیت کوتاهی شده است. مهمترین منابعی که می‌توانند این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند، فضاهای علمی و آکادمیک هستند که  قاعدتا دانشگاه‌ها در راس‌شان قرار دارند. ما باید در دانشگاه برای دانشجویان تشریح کنیم که جامعه از نظر جمعیتی در چه وضعیتی قرار دارد و اگر به همین منوال پیش برود با چه مشکلاتی رو به رو خواهیم شد.
 
آیت اللهی نیازسنجی درباره این بحث را بسیار مهم دانست و گفت: به نظر من وقتی فضای ذهنی و فکری جامعه درست شکل بگیرد و اطلاعات به طور دقیق به افراد داده شود، خودشان می‌توانند درست‌ترین تصمیم را بگیرند. مهم این است که ما وضعیت جامعه را برای آنها شفاف کنیم.
 
نویسنده کتاب «دانش خانواده و جمعیت » گفت: کاهش جمعیت زمانی اتفاق می افتد که افراد یا ازدواج نکنند و دیر ازدواج کنند یا در صورت ازدواج نخواهند بچه‌دار شوند یا در صورت ازدواج تنها یک بچه داشته باشند. اگر از نظر اجتماعی به این موضوع نگاه کنید می‌بینید که وقتی جمعیت رشد مناسبی نداشته باشد، چه آثار و تبعات منفی گریبانگیر ما خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در این صورت توانمندی‌ها و استعدادهای جوانان به طور کامل بروز نمی‌کند و آنها نمی‌توانند تمدن غنی ایران و فرهنگ اسلامی ایرانی را به نسل‌های بعد انتقال دهند. جامعه ما دیگر پویایی نخواهد داشت و از حیث اقتصادی نیز دیگر مولدی نخواهد بود. از حیث سیاسی نیز جامعه پیر و سالخورده بسیار محافظه‌کار می‌شود. جامعه‌ای از لحاظ سیاسی عزت دارد که ریسک‌پذیر و متهور باشد؛ اما جامعه‌ای که جمعیت آن کم باشد، رو به افول می‌رود.
 
آیت‌اللهی انتشار کتاب‌ را یکی از بهترین روش‌ها برای آگاهی دادن به مردم دانست و گفت: به نظر می رسد ما در کشور به کتاب های زیادی احتیاج داریم که بتواند وضعیت امروز جامعه را در بحث جمعیت برای عموم مردم تبیین و اثرات منفی ادامه سیر موجود را برای آنها روشن کند.
 
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها