امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119656
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حاج منصور حاجی آخوندیان رئیس اسبق اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا و یکی از پیشکسوتان صنعت چاپ بر اثر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حاج منصور حاجی آخوندیان رئیس اسبق اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا و یکی از پیشکسوتان صنعت چاپ بر اثر بیماری درگذشت.

بر اساس این گزارش، حاج منصور آخوندیان در سال 1317 در تهران و در چهارراه سیروس (چهارراه مصطفی خمینی فعلی) متولد شد. وی با برادران کلاری، آقای قنبری و عزیزان دیگری از صنف چاپ هم محله‌ای و هم مدرسه‌ای بوده‌ است. حاج منصور تحصیلات خود را ابتدا در مدرسه اسدی واقع در خیابان آبسردار و سپس در مدرسه سپهسالار (مطهری فعلی) گذراند.

حاج آقا آخوندیان رفته رفته وارد حوزه سیاست نیز شد و در سال 1330، یعنی زمان نخست‌وزیری دکتر مصدق، همراه با افراد مبارز سرشناس آن زمان فعالیت‌های سیاسی نیز داشت. با این‌که اطرافیانش او را از فعالیت‌ سیاسی منع می‌کردند ولی بعد از نزدیک به 80 سال، لفظ و بیان‌اش هنوز رنگ و ‌بوی سیاست می‌داد.

وی از سال 1329، دقیقا پس از به پایان رساندن کلاس ششم ابتدایی وارد بازار کار شد و حاج آقا محمد مهدیانان که از بستگان حاج منصور بود، او را در یک صحافی مشغول به کار کرد. بدین‌ترتیب حاج منصور آخوندیان که در آن زمان نوجوانی بیش نبود، اولین تجربه کاری خود را زیر نظر برادران فرشچی که از قاریان و حافظان قرآن بودند در حوزه کاری یادداشت‌سازی، سنقر و برات‌زدن آغاز کرد و سپس زیر نظر آقای جعفری به صورتی تخصصی‌تر به یادداشت‌‌سازی پرداخت. وی پس از آن در چاپخانه‌های متعددی از جمله سعادت، یمنی، خودکار ایران، تهران‌مصور و غیره مشغول به کار بود.

پس از انقلاب در سال 1362، با همکاری محسن محرر اتحادیه کاغذ و مقوا را راه‌اندازی کرد. به دلیل این که آقای محرر یکی از پیشکسوتان این صنف بود، مسئولیت ریاست اتحادیه را بر عهده گرفت. آقایان اعظمی و تاجیک، به عنوان نایب رئیسان اتحادیه انتخاب شدند و منصور آخوندیان نیز در سمت بازرس این اتحادیه مشغول به فعالیت شد. در ابتدا مغازه و مجوزی نداشت و تنها یک مجوز صحافی داشت ولی بعدها مغازه‌ کاغذفروشی‌ای در ظهیرالاسلام تهیه کرد و مجوز آن‌را نیز گرفت؛ بدین گونه بود که وارد اتحادیه صنف کاغذفروشان شد.

* پیام تسلیت معاون فرهنگی وزیر ارشاد

سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی در پی درگذشت منصور حاجی آخوندیان پیام تسلیتی را منتشر کرد.

در متن این پیام تسلیت آمده است:

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت پیشکسوت حوزه چاپ، مرحوم منصور حاجی آخوندیان موجب تاثر اینجانب شد. بی‌شک خدمات فرهنگی و 34 سال پرچمداری صنف کاغذ و مقوای تهران در تاریخ فرهنگی ایران اسلامی ماندگار خواهد بود.

ضایعه درگذشت ایشان را به اهالی چاپ و نشر ، و خصوصا خانواده گرامی آن بزرگوار تسلیت عرض می‌کنم.

پیام تسلیت مدیرکل چاپ و نشر در پی درگذشت منصور حاجی آخوندیان


محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر با انتشار پیامی درگذشت منصور حاجی آخوندیان را تسلیت گفت.
در متن این پیام آمده است:
درگذشت منصور حاجی آخوندیان پیشکسوت صنعت چاپ را به خانواده محترم آن مرحوم و خانواده صنعت چاپ تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای وی طلب مغفرت و برای خانواده محترمشان آرزوی صبر دارم.

حاجی آخوندیان قریب به 70 سال در عرصه چاپ به فعالیت مشغول بود و بیش از 30 سال ریاست اتحادیه کاغذ و مقوای تهران را برعهده داشت. درگذشت منصور حاجی آخوندیان به طور حتم یک خسران برای اهالی صنعت چاپ کشور محسوب می‌شود. روحش شاد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها