امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119667
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پی انتشار مطلبی از محمدرضا سرشار با عنوان «انتقاد محمدرضا سرشار از رویه نامناسب «کمیته تخصصی ارزشیابی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پی انتشار مطلبی از محمدرضا سرشار با عنوان «انتقاد محمدرضا سرشار از رویه نامناسب «کمیته تخصصی ارزشیابی شاعران و نویسندگان» مورخه 193.06.14 که در سایت شخصی وی نیز درج شده بود روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی را ارسال کرده است که در ذیل می‌آید:

از هنرمند متعهد و توانمند، جناب آقای محمدرضا سرشار در یادداشتی راجع به کمیته ارزشیابی، هنرمندان، نویسندگان و شاعران که اخیراً در فضای رسانه‌ای کشور انتشار عمومی پیدا کرد. از مواردی یاد کرده‌اند که جهت رفع ابهام و ایراد نیاز به توضیحاتی دارد. ضمن سپاس از بذل ایشان و همچنین دعوت از همه هنرمندان دلسوز این دیار برای یادآوری نقص‌ها و اشتباه‌ها و نیز ارائه پیشنهادها و طرح‌های کارآمد در سطوح مدیریت فرهنگی، ذکر نکات زیر در ارتباط با یادداشت جناب آقای سرشار خالی از بهره به نظر نمی‌آید:

1- در نظام مقدس و مردم‌سالار جمهوری اسلامی ایران، سمت و مقامی واجد دوره‌های مادام‌العمر نیست و این قاعده در خصوص عضویت در شوراهای فرهنگی/ دولتی نیز جاریست. بدیهی است گردش عضویت در نهادها طی ادوار زمانی مختلف و حضور نیروهای جدید و تازه نفس، می‌تواند موجب تزریق نشاط فرهنگی و بهره‌گیری از آرا دیگران شود و خشت محکم دیگری بر دیواره بلند تجربیات پیشینیان بگذارد باعث امتنان است که جناب آقای سرشار بر اساس منش متواضعانه خویش از این موضوع ابراز خوشحالی کرده‌اند؛ اگر چه خدمتگزاران فرهنگی را قابل ندانستند تا در جلسه‌ای که به افتخار استاد و جهت قدردانی از ایشان تدارک دیده بودند حضور به هم رسانند.

2- جناب آقای سرشار در فرازی از یادداشت خود آورده‌اند: «این مدت (منظور مدت عضویت ایشان در کمیته است) هرگز اتفاق نیفتاد که شورای عالی مذکور (یعنی شورای ارزشیابی هنرمندان) رتبه اختصاص یافته از سوی کمیته تخصصی به حتی یک نفر را پایین آورد» یقیناً استاد گرامی اطلاع نداشته‌اند که در دوره‌های قبلی، مواردی وجود داشته است که حتی به رغم اختصاص درجه یک هنری به فرد متقاضی از سوی کمیته تخصصی فرهنگی، مراتب در شورای عالی ارزشیابی هنرمندان بالکل مردود شناخته شده و شخص مزبور، اصلاً به عنوان هنرمند تلقی نشده است. پر واضح است برای رعایت حال و حیثیت، آوردن نام این اشخاص مغایر موازین اخلاقی است و استاد محترم می‌توانند در صورت تمایل، فهرست افرادی را که در شورای ارزشیابی، رتبه‌ای پایین‌تر از درجه پیشنهادی کمیته آورده‌اند، در اختیار داشته باشند.

3- برخی از مواردی که جناب آقای سرشار در یادداشت خود مرقوم کرده‌اند ناشی از اطلاعات نادرستی است که در اختیار ایشان قرار گرفته است. نخست آن که جناب آقای محمدرضا ترکی به عنوان نماینده فرهنگستان زبان ادب فارسی در شورا حضور دارند و جایگزین شخص دیگری نشده‌اند و در دوره قبل نیز به عنوان عضو نماینده همان فرهنگستان در شورا حضور داشتند. دوم آن که جناب آقای علی معلم دامغانی حتی از چند ماه آخر دولت قبل تمایلی به حضور در شورا نداشته‌اند و عبارت «برکناری» در خصوص ایشان صدق پیدا نمی‌کند سوم آن که در کمیته جدید 3 کارشناس تخصصی حوزه ادبیات (شعر و داستان)  حضور دارند که در صورت اقتضاء (کما این که در دوره‌های قبل نیز روال بوده است) می‌توان اعضای علی‌البدل را در کنارشان پیش‌بینی کرد.

4- در خصوص رأی صادره برای جناب آقای عباسعلی براتی‌پور، کمیته تخصصی فرهنگی برای ایشان درجه 2 هنری را در جلسه 41 مورخ 92/4/16 پیشنهاد کرده بود که امضای خود جناب آقای سرشار نیز در ذیل متن صورتجلسه مذکور درج شده است و این نیز مغایر با ادعای مندرج در یادداشت استاد است که کمیته برای آقای براتی‌پور گواهینامه درجه یک تصویب کرده بود. نکته دیگر آن که در شورای ارزشیابی هنرمندان، هفت عضو حضور دارند که نتیجه نهایی، حاصل برآیند و معدل نظر این هفت کارشناس است و یک عضو به تنهایی نمی‌تواند در خصوص اعمال نظر خود بر دیگران تصمیم قاطعانه بگیرد. ضمناً در عین احترام به نظر جناب آقای سرشار، تشخیص این موضوع که دلیل رأی صادره به پرونده جناب آقای براتی‌پور تا چه حد قطع‌کننده است یا خیر، معطوف به نظر جمعی این شورای هفت نفر است و بدیهی است که اشخاص متقاضی نیز در صورت نارضایتی از آراء صادره می‌توانند نسبت به انجام تجدیدنظر در بررسی پرونده اقدام نمایند و راه اعتراض به نتایج بسته نیست.

5- بدیهی است هر گونه تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف، لزوماً منتهی به رضایت همگان نخواهد شد کما این که در دوره‌های قبلی کمیته و شورا نیز موارد بسیاری بوده است که نسبت به آراء صادره ابراز نارضایتی به عمل آمده بود. تعبیر از برخی نارضایتی‌های جزئی قابل تجدیدنظر به گزاره کلی «قرائت فاتحه صدور مدارک معادل عادلانه برای هنرمندان منتسب به جریان خط امام و رهبری» نتیجه‌گیری ناصوابی است که فی‌نفسه قضاوت غیرعادلانه‌ای را برای این مجموعه فرهنگی پیشاپیش صادر می‌کند. این معاونت ضمن تشکر مجدد از جناب آقای سرشار برای طرح دغدغه‌های فرهنگی‌شان، استقبال خود را از هر نوع پیشنهاد یا انتقاد اعلام می‌دارد و پیشرفت در روند کاری خویش را مرهون نظرهای سازنده و تعالی بخش اصحاب هنر و معرفت می‌داند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها