امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119678
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس این سازمان ظهر امروز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس این سازمان ظهر امروز شنبه 26 مهر با حضور در کلیسای سرکیس مقدس تهران، با جاثلیق آرام اول کشیشان، اسقف اعظم ارامنه جهان در حوزه‌ سیلیسی دیدار و گفت‌وگو کرد. جاثلیق آرام اول، برای دیداری چند روزه از جمهوری اسلامی ایران، از مقر خود در لبنان به کشورمان آمده است.

*گفت‌وگوهای دینی مانع خشونت علیه انسانیت می‌شود

ابراهیمی در این دیدار با ابراز خوشحالی از حضور اسقف اعظم ارامنه جهان در حوزه‌ سیلیسی در ایران، به همکاری‌های اسقف سبوه سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه‌ تهران و شمال با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اشاره و از وی به عنوان محور اصلی نشست‌های گفت‌وگوی بین ادیان این سازمان با گروه‌های مسیحی، نام برد.

وی تأکید کرد: فعالیت‌های کلیسای سرکیس مقدس، در راستای صلح، همدلی و یکدلی است.

ابراهیمی همچنین با بیان اینکه خوشبختانه در ایران، مسلمانان با دوستان ارمنی خود روابط بسیار خوبی دارند، خطاب به رهبر ارامنه‌ جهان حوزه‌ی سیلیسی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت‌وگوهای دینی خوبی با کلیسای لبنان برگزار کرده است.

وی با بیان اینکه جهان امروز به شدت نیاز به صلح و همدلی دارد، افزود: وظیفه‌ رهبران دینی این است که مردم را به سمت صلح هدایت کنند. هرچه خشونت در اطراف ما بیشتر شود، نیاز به وحدت نیز بیشتر احساس خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تأکید بر نقش گفت‌وگوهای دینی برای حل معضلات کنونی جهان، گفت: مشکلات از زمانی دامن‌گیر بشر شده که گفت‌وگوهای رو در رو نادیده گرفته شدند. در حقیقت، انجام گفت‌وگوهای رودرروی دینی، انرژی و جوّی از خود ساطع می‌کند که «یکدیگر فهمی» حاصل آن است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم، هرجا در گفت‌وگو شرکت کرده، سود برده است و همیشه این گفت‌وگوها به سمتی حرکت کرده که ما را با هم بیشتر آشنا کرده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در پایان سخنان خود، با ابراز تأسف از حرکت بسیاری از پیروان ادیان که به سمت دور شدن از صلح در حرکتند، اظهار کرد: دین حتی به فکر حیوانات است و آزار و اذیت هیچ مخلوقی را نمی‌پسندد، با این حال برخی به نام دین، علیه انسان‌ها جنایت می‌کنند و کشتار به راه می‌اندازند. همین نکته نشان می‌دهد که چقدر از آموزه‌های دینی دور افتاده‌اند و در حقیقت اقداماتشان، نه برای دین که برعلیه دین است.
* جمهوری اسلامی ایران، جزو لاینفک جامعه‌ ارامنه است

جاثلیق آرام اول کشیشان حضور در ایران را همواره حضوری مفید از نظر کاری دانست و رابطه‌ی خوب همیشگی ایران با جامعه‌ ارمنی را یادآور شد.

اسقف اعظم ارامنه جهان در حوزه‌ی سیلیسی، گفت: از قرون گذشته، همیشه روابط نزدیکی بین ارامنه و ایران وجود داشته است و از همه مهم‌تر اینکه ارامنه در ایران، دارای جامعه‌ای منضبط و سازمان‌یافته است. جامعه‌ای که جمهوری اسلامی ایران، جزو لاینفک آن است و فعالیت‌هایش را در محدوده‌ی آن انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با حوزه‌ عالی سیلیسی، روابطی در حد عالی آن است، ادامه داد: جامعه‌ ما در کشور ایران، در تمام مراحل، چه روزهای سخت و چه روزهای خوش، تنها نظاره‌گر نبوده و حتی در روند آن دخیل هم بوده و در فعالیت‌های آن حضور پررنگ داشته است.

رهبر کلیسای ارتدکس لبنان، افزود: از 15 سال قبل که به عنوان جاثلیق انتخاب شدم، ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و همکاری با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای انجام گفت‌وگوهای دینی را آغاز کردم. رفته رفته این روابط و همکاری‌ها عمیق‌تر شد و همچنان در بهترین حالت خود ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه گفت‌وگوی بین ادیان و همکاری آنان در دنیای امروز، از اهمیت بسیاری برخوردار است، اظهار کرد: زوال فرهنگی و اخلاقی در دنیای امروز وجود دارد. خرابکاری در منطقه‌ای از دنیا که ما در آن قرار داریم و تقریباً در تمامی دنیا، در حال توسعه است و بدون شک؛ دین نمی‌تواند در قبال این مسایل سکوت کند و بی‌تفاوت باشد.

جاثلیق آرام اول، با اظهار اینکه ادیان نقش و عملکردی شایان توجه در این باره دارند، افزود: کلیسای حوزه‌ی عالی سیلیسی، در گفت‌وگوی بین اسلام و مسیحیت، نقش بسیار مهم و در گفت‌وگوهای بین ادیان در واشنگتن، وین و استانبول حضور مفید داشته است و امیدوارم که این نقش را همچنان ادامه دهد. در کل باید اذعان کرد که کلیسای حوزه‌ی عالی سیلیسی، در جامعه‌ بین‌المللی در خصوص روابط بین ادیان، جایگاه ویژه و مهمی دارد.

وی همچنین ضمن تأکید بر نقش مهم ادیان برای حل بحران‌های جهانی، مشکل امروز جهان را سوءاستفاده از دین عنوان کرد و گفت: دین برای استفاده‌های نامشروع غیردینی، مورد سوء استفاده قرار گرفته است. همه می‌دانیم که نقش دین، هدایت مردم به سوی خداست؛ ولی امروز این تروریست‌ها، به نام دین آدم‌کشی به راه می‌اندازند و جنایت می‌کنند.

اسقف اعظم ارامنه جهان در حوزه‌ی سیلیسی، افزود: بارها اعلام کرده‌ام که رهبران اهل سنت، باید مقابل اقدامات تروریست‌ها موضع‌گیری سختی داشته باشند و اعلام کنند که آنان بر اساس دین رفتار نمی‌کنند.

بنا بر اعلام این خبر، این دیدار با دعوت رسمی جاثلیق آرام اول کشیشان، اسقف اعظم ارامنه جهان در حوزه‌ سیلیسی، از ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای دیدار از کلیسای لبنان، پایان یافت.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها