امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119719
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۴
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در همایش روز ملی صادرات اظهار داشت: در بخش ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در همایش روز ملی صادرات اظهار داشت: در بخش بین‌المللی تعامل سازنده با دنیا داریم و مصمم هستیم اگر شرایط بدتر شد بتوانیم کشور را اداره کنیم. در مذاکرات 1+5 تیم مذاکره‌کننده هم از موضع به حق ایران دفاع خواهد کرد و آن را به اثبات رساند و هم طرف خارجی به این حق اذعان و تحریم‌های ظالمانه برداشته شود.

وی ادامه داد: روس‌ها به شدت تمایل دارند و علاقمند به حضور ایران در بازارهای خود هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه هنر نیست صادرات، مواد خام باشد گفت: باید تلاش کنیم کالاهایی با ارزش افزوده بالا صادر کنیم و از شرایط کشور برای ترانزیت، سوآپ و مباحث دیگر بهره‌مند شویم.

جهانگیری افزود: 200 درصد گردشگری رشد کرده و تا سال 2015 هتل‌ها رزرو شده است.

وی از مجلس درخواست کرد که لایحه خروج از رکود و اشتغال با اولویت تصویب شود و در اختیار دولت و مردم قرار گیرد.

جهانگیری با اشاره به ارتباط نزدیک دولت طی یک سال گذشته با نخبگان و فعالان اظهار داشت: مطمئنا ادامه این تلاش نیازمند سیاست‌های عالمانه و صحیح علمی برای بخش‌های مختلف است و در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی نیازمند سیاست‌های دقیق، روشن و شفاف در تعامل با نهادهای مدنی اتخاذ کنیم، تا در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه آرامش خوبی در بخش‌ها حاکم شده است، تصریح کرد: امید بسیاری در همه بخش‌ها ایجاد شده و این موضوع در دانشگاه‌ها و تعامل با گروه‌های سیاسی دیده می‌شود. این امید نتیجه اعتمادی است که مردم به دولت منتخب و سیاستگذاران کردند که قادر هستند، در این مقطع سخت به دولت اعتماد کنند و بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی همین اعتماد است.

جهانگیری با اشاره به تعامل جدی با فعالان در بخش‌های مختلف بیان داشت: ثبات نرخ ارز نتیجه اعتماد مردم برای حضور در بازار ارز، سکه و مسکن است و عجله‌ای ندارند و فکر می‌کنند، این موضوعات در آینده بهتر خواهد شد، امیدواریم نتیجه این سیاست‌ها در شاخص‌های اصلی احساس و زندگی مردم آثار خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: خیلی از اقتصاددانان می‌گفتند که اینها از صحنه اجرایی دور بوده و نمی توانند تورم را در سال 92 به کمتر از 35 درصد و در سال 93 به زیر 25 درصد برسانند، اما اکنون با وجود گذشت 6 ماه از سال تورم به 20 درصد رسیده است.

معاون اول رئیس جمهور خروج از رکورد را اصلی‌ترین کارهای دولت دانست و گفت: این موضوع با تکیه بر بخش خصوصی بوده و اگر این بخش احساس کند قادر و توانمند است که به سمت خروج از رکود حرکت کند.

به گفته وی تا این لحظه حتی یکبار هم از طرف رئیس‌جمهور به مسئولان گفته نشده که آمار بدهند یا خیر و آنچه آمار مثبت و منفی بوده به مردم گزارش داده شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمار نرخ رشد اقتصادی براساس یک مدل صورت می‌گیرد و مباحث خود را دارد افزود: در 6 ماه امسال 7 درصد نسبت به سال گذشته رشد برق وجود داشته و در گاز 14.7 درصد، گاز تبدیلی به نیروگاه‌ها 31.7 درصد، خودرو 80 درصد، پتروشیمی 8 درصد، فولاد خام 12درصد، لوازم خانگی 26 درصد بوده که اینها به معنای تولید بیشتر است و در نتیجه صادرات غیرنفتی 20 درصد در 6 ماهه رشد داشته که از لحاظ وزنی بیش از این بوده است. فکر می‌کنیم بر همه خروج از رکود و ورود به رونق آشکار شده که با اصلاح سیاست‌ها و حضور بخش خصوصی عملی می‌شود.

جهانگیری تاکید کرد: بخش خصوصی باید مدار توسعه این کشور باشد و باید خودشان را مجهز کنند و قادر هستیم مشکلات را حل کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه تلاش دولت برای بسترسازی مناسب در زمینه صادرات است، عنوان کرد: به زودی جلسه‌ای با صادرکنندگان خواهیم داشت، تا با حضور بانک‌ها مشکلات بررسی و حل شود.

وی ادامه داد: برای مسئله اشتغال باید به صادرات و تولید فکر کنیم. دولت مصمم است مشوق و تسهیلات لازم برای صادرات را فراهم کند. این دولت در سه سال گذشته دو میلیون و صد هزار بشکه نفت با قیمت بیش از 120 دلار در بودجه داشته، اما اکنون یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم که 50 درصد آن در صندوق توسعه واریز و نصف آن در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

جهانگیری افزود: اکنون براساس آمارهای گمرک صادرات از 7 روز به 1 روز رسیده و در بحث پنجره واحد تشویق صادرات بسته خروج از رکود، مجموعه سیاست‌ها اتخاذ شده که بخشی از آن به مجلس رفته است و از مجلس انتظار داریم که موضوع رکود و اشتغال با اولویت تصویب و در اختیار مردم قرار گیرد.

به گفته جهانگیری برخی سیاست‌های خروج از رکود در اختیار دولت بود که به تصویب رسیده و اختیارات دستگاه‌ها نیز ابلاغ شده است و مقرر شد وزارت اقتصاد ماهانه گزارش دهد.

جهانگیری به بند ق تبصره بودجه اشاره کرد و گفت: وزارت نفت طبق این بند موظف است در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقدام کند که صد میلیارد دلار برای سال جاری و 94 در نظر گرفته شده است.

وی به وظایف بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: یکسان‌سازی و کاهش تدریجی سپرده قانونی بانک‌ها متناسب با تورم و نیز یکسان‌سازی نرخ سود سپرده و تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه فنی و مهندسی را از دیگر مباحث دانست.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها