امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119729
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۴
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران امروز در نشست خبری پیرامون واگذاری

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران امروز در نشست خبری پیرامون واگذاری مدارس دولتی به مؤسسان غیردولتی اظهار داشت: واگذاری نیم درصد مدارس دولتی شهر تهران به مؤسسان مدارس غیر دولتی، ابعاد مختلفی دارد.

وی ادامه داد: محور تمام نقدهایی که در طول 2، 3 هفته گذشته شده است، کیفیت آموزشی بوده است؛ تمام کارشناسان و مسئولین مختلف در حوزه‌های قانونگذاری که به این موضوع پرداخته‌اند محورشان افت کیفیت آموزش و پرورش به واسطه تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی است.

* تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی به هیچ عنوان منجر به کاهش برنامه درسی نمی‌شود

چهاربند با اشاره به عوامل کیفیت آموزش و پرورش گفت: مقوله کیفیت آموزش و پرورش از چند مؤلفه تبعیت می‌کند؛ اول محتوای برنامه درسی است که یکی برنامه درسی مصوب است که برای همه دانش‌آموزان و در همه مدارس به طور یکسان اجرا می‌شود و تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی به هیچ عنوان منجر به کاهش برنامه درسی نمی‌شود و کیفیت آموزشی از منظر برنامه درسی در این موضوع نمی‌تواند تأثیر منفی به خود بگیرد.

وی اضافه کرد: در طول سه سال گذشته با تغییر شتابزده و یک شبه، نظام آموزشی و برنامه درسی دچار تغییراتی شد، هنوز هم عده‌ای از صاحب‌نظران نقدهای جدی دارندبه زمانی که ساختار 3ـ3ـ6 شتابزده و بدون فراهم کردن مقدمات آن و استقرار دو پایه در هر سال انجام شد.

*مدرسه با همه امکانات و عرصه و عیان از شکل دولتی به صورت غیردولتی اداره می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به مؤلفه دوم کیفیت آموزش و پرورش گفت: مؤلفه دوم در کیفیت آموزش، فضای آموزشی است و در تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی این تغییر پیدا نکرده است و نه فضا را کاهش داده‌ایم و نه تغییر کاربری صورت گرفته و مدرسه با همه امکانات و عرصه و عیان از شکل دولتی به صورت غیردولتی اداره می‌شود و در بحث فضای آموزشی اتفاقی که موجب کاهش فضا برای دانش‌آموزان صورت گیرد اتفاق نیفتاده است.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه از سه سال گذشته با تحویل یک پایه به مدارس ابتدایی بسیاری از نمازخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها تبدیل به کلاس درس شد، گفت: تعدیل کیفیت زمانی که پایه ششم اضافه شد، اتفاق افتاد.

چهاربند، مؤلفه دیگر را شایستگی نیروی انسانی برای برنامه درسی برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ باید تأمل بیشتری شود و ببینیم شرایط آموزش و پرورش در نیروی انسانی قبل از تبدیل نیم درصد مدارس دولتی به غیردولتی از لحاظ کمی و کیفی چه بوده است.

وی تصریح کرد: با استقرار سیستم3ـ3ـ6 در سه سال قبل با کمبود نیروی انسانی در دوره ابتدایی روبه‌رو شدیم بدون اینکه هیچ سازوکار علمی برای جبران آن داشته باشیم و اگر قرار باشد یک پایه تحصیلی اضافه کنیم باید 4 سال قبل به تأمین و جذب نیروی انسانی اقدام شود.

* درصدد مهار کردن و جبران تصمیم شتابزده هستیم

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: دو اقدام در سال 91 و 92 برای پاسخ به کمبود ناشی از اضافه شدن پایه تحصیلی انجام شد ؛ اولین کار این بود که تعدادی از دبیران دوره متوسطه را به دوره ابتدایی منتقل کردند و برای نمونه در سال 91 در شهر تهران هزار و 400 دبیر سایر استان‌ها را به شرط آموزگاری به تهران منتقل کردند و این اولین تدبیر مسئولین وقت برای جبران آموزگار بود که به خرج دادند.

وی ادامه داد: آنها کمبود فضا را با استفاده از آزمایشگاه و نمازخانه جبران کردند و نیروهای خدماتی قراردادی که تعدادشان در شهر تهران  1500 نفر بود، تبدیل وضعیت کردند و سر کلاس فرستادند.

چهاربند گفت:‌ ما درصدد مهار کردن و جبران تصمیم شتابزده هستیم و حال با تبدیل نیم درصد مدارس دولتی به غیر دولتی در کجای آن جای نگرانی است؟

*حتی یک ثانیه از آموزش مصوب کم نشده است

این مقام مسئول در آموزش و پرورش شهر تهران افزود: بحث بعدی در کیفیت زمان آموزش است و با تبدیل نیم درصد مدارس دولتی به غیردولتی و شرایطی که با مؤسسین طبق قرارداد به توافق رسیدیم، حتی یک ثانیه از آموزش مصوب کم نشده است و اجرای برنامه درسی مصوب با رعایت قانون در قرارداد آمده است و زمان و فضا و برنامه درسی را دستکاری نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: در بحث زمان، زمانی دچار مسئله شدیم که با تعطیلی روزهای پنج‌شنبه، برنامه درسی و حجم آن تغییر نکرد و این مربوط به دو سه سال قبل است و تعطیلی پنج‌شنبه‌ها باعث کاهش زمان آموزش شد، در حالی که حجم و محتوا متناسب با زمان کاهش پیدا نکرد.

چهاربند بیان داشت:‌ نیروی انسانی لازم برای چنین شرایطی از قبل آماده نشد، یک پایه را اضافه کردند و زمان و برنامه درسی را کاهش دادند؛ حال این را مقایسه کنید با تبدیل نیم درصد مدارس دولتی به غیردولتی، کیفیت در کجا لطمه خورده است؟

وی افزود: با تدابیری که شده است برای مقابله با این آسیب‌ها، نیم درصد مدارس را به غیردولتی تبدیل کردیم تا با مطالعه و دقت، سهم اداره مدرسه از دولتی به غیردولتی را بررسی کرده و بر اساس آن در سال آینده برای میزان آن تصمیم بگیریم.

*24 مدرسه تحت پوشش این طرح است

چهاربند گفت:‌در تهران 2 هزار و 600 مدرسه دولتی داریم که 24 مدرسه تحت پوشش این طرح است که با حفظ آموزش، برنامه‌ریزی درسی و فضا، این کار انجام شده است و تعمیرات اساسی این مدارس را خودمان انجام دادیم تا هزینه‌ای به مؤسسین تحمیل نشود.

وی در خصوص «چگونگی انجام این طرح و اینکه نقد می‌شود آموزش و پرورش نهاد حاکمیتی است و دادن آن به بخش غیردولتی با قانون مغایرت دارد»، افزود: 30 سال است مدارس غیردولتی را طبق قانون تأسیس می‌کنیم و اغلب کسانی که این نقد را کرده‌اند از مؤسسان مدارس غیردولتی هستند و این تبدیل چه فرقی با آنها می‌کند؛ آیا قانون دیگری با آن مرتبط است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به بند «ل» ماده 8 قانون مدیریت خدمات کشوری بیان داشت: آموزش و پرورش نهاد حاکمیتی است اما مشروط به کدام بخش، و در این بند می‌گوید سیاست‌گذاری، نظارت و تصمیم‌گذاری آنها حاکمیتی است و همه بخش‌های آن حاکمیتی نیست و تبدیل نیم درصد مدارس دولتی به غیردولتی با آن مغایرتی ندارد.

وی در ادامه یادآور شد: در بند «س» تبصره قانون بودجه سال 93 که به تصویب رسیده، آمده است، به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده می‌شود نسبت به واگذاری واحدهای خدمت‌رسانی خود به بخش غیردولتی صاحب صلاحیت به ویژه خیرین اقدام کرده و در مقابل آن به جای دریافت وجه نسبت به دریافت خدمات از واحدهای مذکور اقدام کنند و در بند «ز» ماده 22 خدمات کشوری نیز می‌گوید حالتی که دستگاه تمام یا بخشی از تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات را در اختیار موسسات مجری قرار داده و خدمات مورد نظر را از موسسات خریداری می‌کند.
* باید مؤسسان حداقل 5 سال سابقه مدرسه‌داری موفق داشته باشند
چهاربند با اشاره به اینکه دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور به نیابت از قوه قضائیه و دیوان محاسبات به نیابت از قوه مقننه بر این کار نظارت می‌کنند و با تخلفات برخورد می‌شود، در خصوص انجام تشریفات مزایده گفت: این کار مناقصه است و دولت وقتی می‌خواهد خدماتی بخرد، به مناقصه می‌گذارد و این مناقصه بوده و مزایده نیست و باید در تشخیص این دو دقت کنیم.
وی اضافه کرد: در بند «و» قانون مناقصه آمده است فعالیت‌های ورزشی،‌ آموزشی و هنری می‌تواند با نظر بالاترین دستگاه اجرایی انجام شود و قیمت خدمتی وقتی تصویب می‌شود، آن مرجع واگذاری است و منافاتی در این واگذاری ندارد و تطبیق این عمل با قانون، حق دستگاه‌های نظارتی است و ما در این خصوص تمکین می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص واگذاری واحدهای آموزشی و اینکه باید بر اساس صلاحیت‌ها انجام شود،‌ گفت: در شرایط فراخوان باید مؤسسان حداقل 5 سال سابقه مدرسه‌داری موفق داشته باشند در صورتی که میانگین این موضوع برای این تعداد مدارس، بالای 14 سال است و آیا با این شرایط باید نگران کیفیت باشیم؟

به گزارش فارس،‌ چهاربند افزود:‌ امسال به مؤسسان تأکید کردیم که رویکرد فرهنگی داشته باشند نه اقتصادی، و رویکرد ما در تبدیل مدرسه دولتی به غیردولتی، رویکرد فرهنگی بود و اعلام کردیم هر کس می‌آید انتظار سودآوری نداشته باشد و در مجموع این مدارس، افرادی داریم که به صورت عام‌المنفعه مدرسه را اداره می‌کنند.

وی ادامه داد: در ماده 2 قرارداد با مؤسس آمده است، دانش‌‌آموزی که در این مدرسه تحصیل می‌کند تا پایان دوره متوسطه مانند سایر مؤسسات مشمول تحصیل رایگان است و هیچ گونه اجازه به مؤسس برای گرفتن شهریه از دانش‌آموز داده نشده و فضا و امکانات و دانش‌آموز را ما می‌دهیم و آنها باید معلم آورده و طبق برنامه درسی عمل کنند.
* تبدیل مدرسه دولتی به غیردولتی شرایطی برای استخدام ایجاد نمی‌کند
چهاربند با اشاره به تعهدات مؤسسان گفت: یکی از تعهدات اجرای قوانین، تبصره‌ها، آئین‌نامه‌های آموزش و پرورش در چارچوب مدارس دولتی است و آنها باید همکاری مستمر با بازرسان و ناظران اداره کل داشته باشند و تأمین نیروی انسانی واجد صلاحیت علمی و اخلاقی همراه با حفظ اموال و اثاثیه، بودن همان مدیر و سرایدار در مدرسه و رعایت اصول ایمنی و بهداشت در محیط آموزشی را انجام داده و هیچ گونه وجه یا کمک غیرنقدی دریافت نکنند.

وی در خصوص اینکه «آموزش و پرورش با این کار تعدادی افراد را می‌آورد که در سال‌های آینده، آنها مطالبه استخدام می‌کنند»، بیان داشت: این حرف صحیح نیست از مدارس غیردولتی کسی ادعای استخدام از دولت نکرده است و یکی از شروط این است که مؤسس از بیمه تأمین اجتماعی کد کارگاه به نام مدرسه غیردولتی بگیرد و کسی که در آنجا کار می‌کند بعدا حق درخواست استخدام از آموزش و پرورش ندارد و بنابراین تبدیل مدرسه دولتی به غیردولتی شرایطی برای استخدام ایجاد نمی‌کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص منافع اقتصادی این طرح برای آموزش و پرورش گفت: هدف از این طرح، ارتقاء کیفیت است و باید سیاستی اتخاذ می‌کردیم که آثار مثبتی به همراه داشته باشد؛ ما به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌ها در این پروژه نیستیم بلکه به دنبال مطرح کردن به جای آن هستیم و در این قرارداد آورده‌ایم که علاوه بر آن 10 درصد مبلغ قرارداد را بابت حسن انجام کار به مدیر و پرسنل می‌دهیم و آن را به حساب مؤسس نمی‌دهیم که این 10 درصد در 2 نوبت یکی در دی‌ماه و یک نوبت دیگر بعد از امتحانات نوبت دوم داده می‌شود و معلم احساس می‌کند علاوه بر حقوقی که می‌گیرد 10 درصد هم آموزش و پرورش به حساب خودش می‌ریزد.
*تحت هیچ عنوانی گرفتن پول از دانش‌آموزان در این مدارس صورت نمی‌گیرد
چهاربند در خصوص اینکه چه تضمینی است تا از دانش‌آموزان در این مدارس پول گرفته نشود، افزود: تحت هیچ عنوانی گرفتن پول از دانش‌آموزان در این مدارس شکل نمی‌گیرد ضمن اینکه اگر قرار بود این طور باشد در مناطق محروم این کار انجام نمی‌شد و از مکان‌یابی و مناطق محروم و دانش‌آموزان آن می‌توانیم به این موضوع پی ببریم و رویکرد این پروژه فرهنگی است نه اقتصادی.
وی ادامه داد: در شرایط عالی در طول یک برنامه 5 ساله برای 10 درصد مدارس در سطح تهران می‌توانیم این طرح را اجرایی کنیم و درمناطق شمالی و مرکزی تهران در این زمینه ورود پیدا نمی‌کنیم و تنها در مناطق جنوبی هدفمند عمل کرده‌ایم.
*هیچ نیروی متخصصی را به دلیل اجرای این طرح کنار نگذاشتیم
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص واگذاری این مدارس یادآور شد: اسناد فراخوان مؤسسان و جلساتی که در آن شرکت کرده‌‌اند وجود دارد و مناطق هیچ دخالتی در این خصوص نداشته‌اند؛ هر کس شائبه‌ای دارد و مستنداتی داشته و حتی ندارد می‌تواند طرح شکایت کند و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی به آن رسیدگی می‌کند.
وی افزود: شورایی وجود دارد که ما فراخوان دادیم و در آنجا گفته شد چه کسانی و با چه مدرکی می‌توانند حضور پیدا کنند و شورای نظارت تهران تشکیل جلسه داد و در آن شورا این افراد از بین متقاضیان انتخاب شدند.
به گزارش فارس، چهاربند در خصوص اجرای طرح واگذاری مدارس دولتی به غیردولتی و اینکه گفته می‌شود نیروهای متخصص در آن کنار گذاشته می‌شوند،‌ گفت: این طور نیست و هیچ جا و هیچ نیروی متخصصی را به دلیل اجرای این طرح کنار نگذاشتیم و این طرح آمده است خلأها را پر کند البته ممکن است در دو، سه مدرسه آموزگاری جابه‌جا شده باشد اما کنار گذاشته نشده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص تعداد نیروهای این مدارس خاطرنشان کرد: به ازای هر کلاس در دوره ابتدایی، ضریب انسانی ما یک است و از 347 کلاسی که به بخش غیردولتی واگذار کرده‌ایم، 315 کلاس ما در این طرح دوره ابتدایی است یعنی 315 آموزگار به کار گرفته‌ایم و درباره متوسط اول 8 کلاس و در متوسطه دوم 13 کلاس که در مجموع 345 معلم به کار گرفته شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار