امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119788
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -سیده فاطمه موسوی و مهدی‌ پورصفا: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بر اساس مصوبه هیأت وزیران در سال 1382 ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -سیده فاطمه موسوی و مهدی‌ پورصفا: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بر اساس مصوبه هیأت وزیران در سال 1382 تشکیل و با توجه به رویکرد دولت یازدهم این شورا همچنان با ریاست‌ رئیس‌جمهور و دبیرخانه آن با مدیریت دبیرکل و زیر نظر معاون اجرایی رئیس‌جمهور به عنوان جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بررسی و تصویب سیاست‌ها و برنامه‌های کلان در ارتباط با ایرانیان خارج از کشور، اتخاذ تدابیر لازم برای تعامل سازنده‌تر با ایرانیان مقیم خارج، حمایت از هویت ایرانیان، حمایت از حقوق حقه ایرانیان در عرصه‌های مختلف اعم از امور حقوقی، کنسولی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و قضایی و همچنین تسهیل و تحکیم پیوند ایرانیان خارج از کشور با داخل کشور از طریق پیشنهاد قوانین ضروری و تصویب مقررات از مهمترین وظایف شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور است.

شورای عالی دارای 13 عضو متشکل از وزارتخانه‌ها و نهادهای مرتبط با امور ایرانیان خارج از کشور است؛ همچنین شورای عالی دارای 7 کارگروه شامل: علمی و آموزشی، اقتصاید و بازرگانی، کنسولی، فرهنگی و رسانه‌ای، علوم و فن‌آوری‌های نوین، حقوقی و قضایی و دین و اندیشه است که موضوعات متنوع مرتبط را زیر نظر دبیرخانه بررسی خواهند کرد.

در حال حاضر سیدجواد قوام شهیدی که پیش از این در سمت کادار نمایندگی‌های کشورمان در دوبلین و کوالالامپور، دبیر شورای استخدام و معاون اداره کارگزینی وزارت امور خارجه و رئیس سازمان ایرانی مجامع بین‌المللی فعالیت داشته با حکم محمد شریعتمداری معاون اجرایی ریاست جمهوری طی در مهرماه سال گذشته به عنوان دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور منصوب شد.

قوام‌شهیدی که سفیر جمهوری اسلامی ایران در هانوی پایتخت ویتنام نیز بوده ضمن بازدید از تحریریه و بخش‌های مختلف پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه دولت پرداخت.

سرنوشت پرواز مستقیم ایران-نیویورک، موضوع کارت تردد و تسهیل در رفت‌وآمد ایرانیان خارج از کشور، آمارهای تقریبی از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌های آنها از موضوعاتی است که در این گفت‌وگو به آنها پرداخته شده است.

آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با قوام شهیدی است: 

فارس: به عنوان اولین سوال چرا نام «شورای ایرانیان» انتخاب شد؟

قوام‌شهیدی: درمورد اینکه چرا اسم این مجموعه شوراست و شورای عالی است، دقیقا یک فلسفه منطقی بر این مجموعه حاکم است. در سال 1370 با احصاء و احساس یک نیاز برای سامان دهی امور ایرانیان خارج از کشور، نماینده دائم ایران در سازمان ملل پیشنهادی را مطرح کرد مبنی بر اینکه اگر ما بتوانیم برای متخصصان ایرانی خارج از کشور تشکیلاتی راه بیندازیم که بتوانند اموراتشان را ساماندهی کنند؛ این امر می‌تواند به بحث توسعه علمی کشور کمک کند و مورد قبول دولت در سال 1370 قرار می‌گیرد.

این قضیه از اینجا شروع می‌شود تا سال 1384 که یک اداره کل در وزارت امورخارجه تاسیس می شود و نهایتا این اداره کل نمی‌تواند نیازهای ایرانیان خارج از کشور را به طور فرابخشی در وزارت خارجه پاسخگو باشد لذا در زمان وزارت جناب آقای خرازی که وزیر امورخارجه بود این تصمیم گرفته می‌شود که اقدامی درجهت ساماندهی فرابخشی برای پاسخگویی به مسائل ایرانیان خارج از کشور چه در جهت خدمت محوری و چه در جهت فرصت محوری انجام شود.

لذا پیشنهادی مبنی بر تشکیل شورایی فرابخشی که بتواند تمام سازمان‌ها، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی که به نوعی مسئول مسائل ایرانیان خارج از کشور هستند را مدیریت کند و از آن سازمان‌ها بخواهد و آنها را ملزم به ادای وظایفشان نسبت به ایرانیان خارج از کشور کند، پیشنهاد می‌شود.

10 وزیر و 2 معاون رئیس‌جمهور عضو شورای عالی ایرانیان خارج از کشور هستند

بنابراین پیشنهاد تاسیس شورای عالی  که 10 وزیر، 2 معاون رئیس جمهور و یک سازمان عضو آن هستند، مطرح می شود یعنی تقریبا تمام ارکانی که در کشور به نوعی درگیر مساله ایرانیان خارج از کشور هستند عضو این شورا می شوند که در راس آن آقای رئیس محترم جمهور قرار دارد.

به دلیل اهمیت موضوع ریاست شورای عالی ایرانیان بر عهده رئیس‌جمهور است

این امر به دلیل اهمیت موضوع است و از آنجایی که تعداد کثیری از ایرانیان خارج از کشور و مسائل مختلف و بغرنج آنان باید ساماندهی شوند، ریاست شورا برعهده رئیس جمهور است.

طبق آئین نامه ای که بعدا در شورا تدوین می‌شود در بند یک آئین نامه، رئیس شورا می تواند جانشینی برای خود تعیین کند که آن جانشین جناب آقای شریعتمداری، معاونت اجرایی رئیس جمهور است.

آمار دقیقی از ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا بانک اطلاعات جامعی به طور دقیق از تعداد ایرانیانی که در هر کشور در جغرافیای جهان به تفکیک در چه زمینه‌هایی فعال هستند یا در چه حوزه‌هایی کار می کنند و چه توانمندی‌هایی دارند در شورا وجود دارد؟

قوام‌شهیدی: قبل از اینکه به این سوال بخواهم پاسخ بدهم باید بگویم نه ما و نه هیچکس دیگر آمار دقیق ندارد این امر هم دلایل کاملاً مشخصی دارد. ایرانیان خارج از کشور با مهاجرین سایر کشورها تفاوت‌هایی دارند.

اولاً ما هیچکس را ملزم نکردیم که درصورت خروج از کشور نیت خود را در جایی ثبت کند، چون شما نمی‌دانید کسی که از مرز خارج می‌شود آیا ایرانی خارج از کشور محسوب می‌شود یا مسافر یک هفته‌ای است و آیا به عنوان توریست مثلاً به اروپا می‌رود و باز می‌گردد. به همین دلیل برای اینکه بدانید فردی خارج از کشور اقامت دارد یا خیر حتما باید اقامتش در جایی ثبت شود، این ثبت می‌تواند در نمایندگی‌ها انجام شود.

متاسفانه ایرانیانی که در کشورهای خارج اقامت می گزینند، به دلایل مختلف اقامتشان ثبت نمی‌شد و حضورشان را به عنوان مهاجر یا در صورت اقامت و کسب تابعیت دوم اعلام نمی‌کنند. بعضا از برخی طرق اجباری جاهایی که ناگزیر به ارائه اطلاعات و خدمات می‌شوند، به صورت تصادفی یا به طور غیرسیستماتیک این اطلاعات ثبت می شود. لذا این اطلاعات نمی تواند دقیق باشد.

آنچه در نمایندگی‌ها به عنوان ایرانیان مقیم خارج از کشور ثبت می‌شود تقریبی است

آنچه در نمایندگی‌های ما به عنوان ایرانیان مقیم خارج از کشور ثبت می شود به صورت تقریبی است؛ حدود نصف تعداد افرادی است که واقعا در خارج از کشور هستند.

یعنی اگر در مالزی 150 هزار ایرانی حضور دارند، آنچه در نمایندگی ما ثبت شده شاید کمتر از 50 یا 60هزار نفر باشد، لذا به این وسیله نمی توانید آمار دقیقی داشته باشید.

بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور را کلید می‌زنیم

داشتن آمار دقیق خود نیازمند ابزارهای دقیق و اعتمادسازی دوطرفه حساب شده و مدیریت شده است لذا برنامه‌ای برای این منظور درنظر داریم که انشاءالله بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور را که طرح و مطالعات اولیه آن ارائه شده را بتوانیم به زودی کلید بزنیم و امیدواریم ظرف یکی، دو سال آینده به نتیجه برسیم.

آنچه از آمار ایرانیان خارج از کشور ثبت شده 4 تا 4/5 میلیون نفر است

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آمار حدودی را چقدر برآورد می‌کنید؟

آنچه ثبت شده چیزی حدود 4 تا 5/4 میلیون نفر است، آنچه گفته می‌شود به 6 تا 7 میلیون نفر هم می‌رسد.

3 میلیون ایرانی در قاره آمریکا زندگی می‌کنند

در آمریکا کمتر از2 میلیون و در کانادا حدود یک میلیون، کلا 3 میلیون نفر در قاره آمریکا زندگی می‌کنند.

ترک تابعیت باید در هیأت دولت تصویب شود

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آمار کسانی که تابعیت رسمی آمریکا را دارند، مشخص نیست؟

قوام‌شهیدی: از نظر ما همه تابعیت ایران را دارند. ترک تابعیت باید در هیات دولت تصویب شود.

تعداد کسانی که رسما ترک تابعیت ایران کرده‌اند بسیار قلیل است

تعداد کسانی که رسماً ترک تابعیت ایران را کرده‌اند بسیار قلیل است و به خصوص قبل از انقلاب که خیلی کم بوده و بعد از انقلاب هم در برهه‌هایی از موج‌های مهاجرتی تعدادی ثبت شده است.

افراد تابعیت قبلی خود را دارند و با تابعیت جدید تبدیل به double nationality (دوتابعیتی) می‌شوند مادامی که ترک تابعیت صورت نگیرد جمهوری اسلامی ایران فقط تابعیت ایرانی را به رسمیت می‌شناسد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : درمورد بحث میزان ثروت ایرانیان خارج از کشور گاهی شاهد اعداد عجیب و غریبی هستیم که مثلاً معادل یک هزار میلیارد دلار ذکر می شود یا کسانی در دانشگاه های برتر جهان درحال تحصیل یا تدریس هستند ارقام عجیبی ذکر می شود، آیا تصور روشنی از پتانسیل مالی یا پتانسیل علمی ایرانیان خارج از کشور به خصوص کشورهای پیشرفته دنیا نظیر آمریکای شمالی یا اروپا دارید؟

قوام‌شهیدی: یکی، دو مثال می‌آورم شاید کمی موضوع روشن شود البته باز در این مورد هم آمار دقیقی در دست نیست چون جایی برای ثبت اطلاعات مربوط به درجه علمی نداریم الا اینکه از اخبار و رسانه ها کسب کنیم. ولی نمونه هایی از آنچه گفته شده را بیان می کنم.

بسیاری از پست‌های مدیریتی ناسا در دست ایرانیان است

خبری داشتیم که مثلاً در ناسا از حدود 90 نفر افراد برجسته و تراز اول حدودا 40 نفر ایرانی هستند، اسامی و پست‌هایشان مهم عنوان شده است، خیلی از پست های مدیریتی ناسا در دست ایرانیان است.

خبرهای موجود در شبکه های اجتماعی همین آمار را تائید کرده بود با این سوال که افتخار کنیم یا غبطه بخوریم به اینکه این تعداد ایرانی در سازمان فضایی آمریکا به کار مشغولند.

24 نفر از سکانداران علم جهان ایرانی هستند

موسسه بسیار معتبر «تامسون رویترز» که موسسه‌ای پیرامون رنکینگ علمی در مورد افراد برجسته جهان است، در اظهارنظری راجع به سکانداران علم در کره زمین عنوان کرده‌اند که 3200 نفر هستند که جهان را به لحاظ علمی اداره می‌کنند و یا باصطلاح از نظر علمی جهان وابسته به اینهاست و بیشترین تاثیرگذاری را در علم جهان دارند.

از این 3200 نفر، 24 نفر ایرانی هستند و از این 24 نفر 12 نفر در آمریکا، یک نفر در انگلستان، یک نفر در استرالیا و 10 نفر در ایران زندگی می کنند.

یک چنین ترکیبی در رهبری علمی جهان نشان می‌دهد که جایگاه علمی‌مان چقدر در دنیا بالاست، اگر این آمار را نسبت به بیش از هفت میلیارد جمعیت جهان و 3200 نفر افراد برتر علمی در نظر بگیریم علامت مثبتی است در جهت اینکه جایگاه علمی ایرانیان در دنیا، تاثیرگذار و بسیار مهم است.

در هر عرصه‌ای همچون نانوتکنولوژی، ورزش و هنر یکی از 10 نفر اول ایرانی است 
 
تقریباً در هر عرصه‌ای اعم از نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، ورزش، هنر، نقاشی، صدا، خط و در هر عرصه ای نگاه کنید، یکی از 10 نفر اول ایرانی است. اگر نفر اول و دوم نباشد، حتما نفر سوم و چهارم است.

این ظرفیت و استعداد بالایی است که هر کشوری ندارد، در بررسی رنکینگ‌های آمریکا، ایرانیان در بحث ریاضیات تقریباً اولین جایگاه در میان مهاجرین خارجی دارند، در بحث فیزیک و شیمی تقریبا اول یا دوم هستند. در بحث سرمایه گذاری و صاحبان سرمایه، رنکینگ ایرانیان جزو نفرات برتر جهان هستند.

دو هزار میلیارد دلار آمار منطقی از سرمایه ایرانیان خارج از کشور

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آماری داریم که میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور را نشان دهد؟

قوام‌شهیدی: از هزار و پانصد تا دوهزار میلیارد و از چهارهزار میلیارد که یکی از نمایندگان مجلس بیان کرد، داریم. از این نماینده سوال کردم که آیا این آمار اساس و مبنایی هم دارد؟ که تائید کردند. از دو تا چهارهزار میلیارد دلار آمار داریم، ولی فکر می کنم دوهزار میلیارد دلارآمار منطقی باشد.

ایرانیان در حوزه علوم تخصصی و محض در دنیا پیشرو هستند

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : فکر می‌کنم ایرانیان در حوزه علوم انسانی نسبتا ضعیف‌تر باشند؟

قوام‌شهیدی: نه به معنای ضعیف‌تر بلکه در حوزه علوم تخصصی و علوم محض، ایرانیان در دنیا خیلی پیشرو هستند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : این را به این دلیل پرسیدم که کمتر شنیده‌ایم که عالم حقوق و فلسفه یا روانشناس برتر دنیا، ایرانی باشد.

قوام‌شهیدی: شاید در رده های یک جهان نباشد ولی در رده‌های پایین‌تر افراد زیادی را داریم، در روانشناسی و فلسفه افرادی هستند. ولی در بحث سرمایه گذاری هم می‌بینید که جوان 38 ساله، مخترع و مبتکر فروش الکترونیکی در آمریکاست که سرمایه‌ای هیولایی دارد و همچنین در نظام اقتصادی آمریکا، تاثیرگذاری مهمی دارد.

به هر حال از این افراد در آسیا، آمریکا و  اروپا هستند که مهم‌اند و آنچه مهمتر است اینکه ما چگونه بتوانیم از ظرفیت این افراد خوب استفاده کنیم و چگونه بتوانیم به اینها هویت واقعی شان را برگردانیم چراکه بعضا از شخصیت واقعی خودشان دور می‌شوند و به میزانی که از ما فاصله می‌گیرند به همان میزان به فرهنگ کشوری که در آنجا اقامت دارند، نزدیک می شوند که واقعا باید برای این موضوع فکر جدی کرد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : نکته‌ای که به نظر می‌رسد کاملاً مشخص باشد از زمانی که بحث ایرانیان خارج از کشور مطرح شده با تمام تلاش هایی که بوده نتوانسته ماحصلی که باید داشته باشد را داشته باشد؟ به نظر می رسد در بحث اقتصادی علی رغم همه آن چیزی که هست، ماحصلی را نداشتیم، مهم ترین دلیل این موضوع را چه می دانید؟ آیا دلیل خارجی دارد یا بحث داخلی؟ و اگر بحث داخلی دارد در داخل برای این موضوع چکار کرده ایم؟

توسعه در کشورها با بهره‌گیری از سرمایه، تکنولوژی و مشارکت خارجی صورت می‌گیرد

قوام‌شهیدی:  با اغتنام از فرصت در همین جا می‌توان به جایگاه بسیار ارزشمند ایرانیان خارج از کشور در توسعه ملی و با نگاهی به مطالعه تاریخ کشورها اشاره کرد، در هیچ کشوری توسعه اتفاق نیفتاده است که از سرمایه، تکنولوژی و مشارکت خارجی بهره نبرده باشد.

همانطور که چین را مثال زدید می‌توانم کشورهای دیگری را مثال بزنم مثلا در جایی که خودم هم مسئولیت داشتم مانند ویتنام که بزرگ ترین دشمن تاریخی آمریکا بوده است و با آمریکا بیشترین خصومت و دشمنی و تعارض را داشتند، اما الان اولین شریک خارجی ویتنام آمریکاست.

ذکر این مثال به عنوان تائید نیست، چون هر کشوری مقتضیات خودش را دارد و اساس منافع ملی خود را تعقیب می نماید. ولی می خواهم بگویم که کشورها به آنجا می رسند که در مقام تعیین چگونگی طراحی توسعه شان مهمترین راه طراحی توسعه را مشارکت خارجی می دانند.

اگر به نرخ رشد ویتنام نگاه کنید متوجه می‌شوید در یک و نیم دهه همواره رشد بالای 6 و 7 درصد داشته به جز یکی، دو سال که رکود جهانی را شاهد بودیم ولی بقیه سال‌ها همواره رشد بالای 6 درصد را داشته است.

این رشد برای کشوری که تقریبا هیچ چیز نداشته و از جنگ و تحریم بیرون آمده، خیلی مهم است.

هیچ کشوری به تنهایی توسعه نمی‌یابد

هرجا توسعه اتفاق افتاده به برکت سرمایه گذاری و مشارکت خارجی بوده است و هیچ کشوری به تنهایی خودش نتوانسته توسعه پیدا کند و این نکته ای بدیهی در نظریات توسعه است لذا اینکه ما باید حتما از سرمایه خارجی، دانش فرامرزی، تکنولوژی خارج از مرزها استفاده کنیم، شکی نیست ولی نه همانند ویتنام چون اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم.

ایرانیان خارج از کشور یک مزیت بزرگ دارند و آن اینکه یک جمع کثیری از هموطنانمان می توانند عوامل انتقال تکنولوژی، سرمایه و علم به داخل باشند، ایرانیان خارج از کشور جانشین بسیار ارزنده ای برای مشارکت خارجی کشورمان تلقی می گردند.

کمااینکه به طور ضعیف همانطور که اشاره کردید در گذشته اقداماتی جزئی در زمینه مشارکت ایرانیان خارج از کشور، شده است ولی این اقدامات باید سازمان یافته شود.

سرمایه هوشمند است

سرمایه خودش هوشمند است و به نظرم عاقل ترین عنصر هوشمند در آفرینش، سرمایه است.

سرمایه از کسی دستور نمی‌گیرد و هرچقدر به سرمایه دستور دهید که اینجا برود یا نرود ممکن است موفق شوید ولی باز فرار خواهد کرد چراکه فرّار است.

شما سرمایه را می آورید، ولی اگر مقتضیات محیطی، حقوقی و قانونی را نداشته باشد، فرار می‌کند. لذا باید حتما مقتضیاتش را فراهم کنید.

در کشور ما به دلایل مختلف در طول دو، سه دهه گذشته امکان ایجاد یک شرایط برابر و رقابتی برای مشارکت خارجی سرمایه و سرمایه مولد به آن شکل مورد انتظار وجود نداشته است ولی به نظرم الان زمانی است که تقریبا می‌توانیم این شرایط را فراهم کنیم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : شما به مقتضیات اشاره کردید؛ پس مقتضیات پذیرش سرمایه گذاران ایرانی در داخل کشور تاکنون وجود نداشته است؟

نه برای ایرانی حتی برای غیرایرانی هم وجود نداشته است.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : به نظرتان مقتضیات چه سرفصل‌هایی را دربر می‌گیرد؟ از بحث‌هایی نظیر مصادره و... می ترسند!

عمده‌ترین عامل جذب سرمایه تضامین لازم برای حفظ اصل سرمایه است

قوام‌شهیدی: چند عامل عمده و چند فاکتور غیرعمده وجود دارد؛ عمده ترین عامل جذب و جلب سرمایه خارجی و سرمایه ایرانیان خارج از کشور، بحث تضامین لازم برای حفظ اصل و سود سرمایه است.

اگر این تضامین لازم را نداشته باشید، قاعدتاً کسی که می‌خواهد سرمایه‌اش را به محیطی که کمتر شناخته شده است، بیاورد، این ریسک را به راحتی نمی پذیرد. آیا غیر از این است؟

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : این تضامین شامل چه بحث هایی است؟

قوام‌شهیدی: تضامین دو وجه دارد؛ یک وجه حقوقی- قانونی و یک وجه عملیاتی.

یک وقت قوانین و مقررات را دارید که خیلی هم خوب، پیشرفته، بالنده و جذاب است و ایرانیان خارج از کشور هم با توجه به قوانینی که دارید، علاقه‌مند می‌شوند که از سرمایه گذاری استقبال کنند ولی در اجرا عملا مشکلاتی ایجاد می شود که اجازه واقعی سرمایه گذاری را نمی‌دهد.

کمااینکه در دنیای امروز برای جلب سرمایه‌های خارجی در چند بعد فعالیت های زیادی انجام می دهند.

یکی بحث تضامین که تمام چیزهایی که در ذهن سرمایه گذار ممکن است به عنوان مانع باشد را برمی دارند. دیگری روان سازی قوانین و مقررات و اجرای سهل است.

قانون پنجره واحد اجرا نمی‌شود 
 
یکی از مواردی که اکنون در دنیا متداول است و در ایران هم قانونش را داریم ولی اجرا نمی شود، بحث پنجره واحد است.

یکی از ایرانیان خارج از کشور به من گفت که در سفر ارمنستان که کمتر از 70 ساعت بوده است، بیزینس یا تجارت و سرمایه گذاری مان را در آنجا راه اندازی کرده‌ایم یعنی ثبت شرکت را انجام داده‌اند، زمین را گرفته‌اند، کار تولید را آماده کرده‌اند، حساب بانکی را گشایش کرده‌اند که تمام این کارها ظرف 72 ساعت انجام شده است.

اینها مشوق‌هایی است که خود کشورها برای سرمایه گذاران فراهم می کنند که افراد به راحتی و به سهولت سرمایه گذاری کند.

بنابراین سرمایه گذاران با مقایسه میان کشورها در می‌یابند که در ارمنستان ظرف 72 ساعت، در ترکیه 80 ساعت و در فلان کشور ظرف دو هفته و کشور دیگر ظرف 3 ماه کارهایش انجام می‌شود، طبیعتا از این بابت کشوری که زودتر سرمایه‌گذاری در آن اجرایی و محقق می شود، برایشان ارجحیت دارد.

جلساتی را با سرمایه‌گذاران خارجی در پایتخت و استان‌ها داشته‌ایم

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا جلساتی با سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور در این زمینه برگزار کرده اید؟

قوام‌شهیدی: بله جلسات جمعی و موردی داشته‌ایم هم در استان‌ها و هم در پایتخت.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : در ایران چقدر طول می‌کشد؟

قوام‌شهیدی: این روند در ایران طولانی است اما قرار است تا چند هفته تقلیل یابد.

ولی آنچه دنبال آن هستیم و خود دوستان وزارت اقتصاد و دارایی و دست اندرکاران مباحث سرمایه گذاری دنبال آن هستند همین است که «پنجره واحد» محقق شود که درحقیقت تجمیع کلیه خدماتی است که برای سرمایه‌گذاری خارجی ساماندهی می‌شود.

اگر در استان‌ها و در مرکز محقق شود مطمئن باشید که یکی از بزرگ‌ترین‌ها برداشته شده است.

اگر بخواهیم دو فاکتور مهم برای جذب سرمایه گذاری خارجی و ایرانیان خارج از کشوررا بیان کنیم؛ یک) تضامین اصل و سود سرمایه یعنی امنیت سرمایه گذاری و دو) تسهیل در روند سرمایه گذاری است.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بحث امنیت سرمایه گذاری چطور؟ با مراجع مختلف تبادل نظری داشته‌اید تا حداقل یک امنیت نسبی برای سرمایه گذاران تعیین شود؟ قوه قضائیه، نهادهای امنیتی یا دستگاه‌های دیگر؟

قوام‌شهیدی: کارگروه‌هایی داریم که هر کارگروهی وظایف مشخصی را برعهده دارد، کارگروه اقتصادی- تجاری داریم که مسئولیت همین موضوع (چگونگی سرمایه گذاری و امنیت سرمایه) را برعهده دارد که مباحث و موانع مطرح می شود و به رفع مشکلات می پردازند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; :می‌توانید نمونه‌ای بیان کنید؟

نمونه‌های مختلف سرمایه‌گذاری که خیلی موفق نبوده را مطرح می کنند و مشکلات را می‌گویند، در ایران در قوانین و مقررات مشکل جدی نداریم بلکه در اجرا و عدم هماهنگی در بعضی از نهادها یا ارگان‌ها مقداری مانع ایجاد می‌شود.

یکی از مسائل دیگر هم که شاید زیاد به مساله اجرایی مربوط نباشد مساله ذهنی و حسی است.

ذهنیت بیرون از مرزها به عدم اطمینان سرمایه‌گذاران کمک می‌کند

الان ذهنیتی که در بیرون از مرزها حاکم است به عدم اطمینان سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که باید آن را درمان کرد و مهم است و شما هم می‌توانید در این زمینه خیلی نقش رسانه‌ای مهمی داشته باشید.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا خودتان جلساتی در این زمینه داشته‌اید؟

قوام‌شهیدی: جلسات زیادی در این باره داشته‌ایم شاید لازم باشد به این موضوع هم اشاره کنم که برای عدم تکرار کارهای گذشته و پرهیز از شعار محوری، بحث‌هایی که منجر به خروجی می‌شود را برای ایرانیان خارج از کشور مطرح کردیم.

از فرصت‌های حضور رئیس‌جمهور در استان‌ها استفاده می‌شود

ازجمله اینکه از فرصت‌های حضور آقای رئیس‌جمهور در استان‌ها استفاده می‌شود و ایرانیان شاخص هر استان در سفرها دعوت می‌شوند، نه صرفا برای سرمایه گذاری بلکه برای بحث های علمی، آکادمیک، فن آوری و ایجاد مراکز پژوهشی تا از تمام ظرفیت ایرانیان شاخص خارج از کشور اهل هر استان استفاده شود.

اگر مولفه های مختلف را تعریف کنیم؛ خون و خاک دو عامل خیلی جذاب هستند.

فردی ممکن است ثروت زیادی در خارج داشته باشد ولی علاقه‌مند باشد که فصل آخر زندگی‌اش را در سرزمین و شهر خودش و با خدمتی که ارائه می‌کند، بگذراند.

این خدمت می‌تواند انتقال فن آوری و سرمایه یا ایجاد یک مرکز پیشرفته علمی باشد.

به هر حال حضور ایرانیان شاخص خارج کشور هر استان در خلال سفر ریاست محترم جمهوری به آن استان زمینه فعال شدن آنان در عرصه توسعه استانی را نوید می‌دهد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : در حوزه تحریم، ایرانیان به رفع این تحریم‌ها کمک کردند، مثلاً اتباع رژیم صهیونیستی شکایات مختلفی را علیه ایران در محاکمشان پیگیری می‌کنند که نتیجه‌اش مصادره اموال ما می‌شود. یا در حوزه گروه‌های فشار دسته جمعی فعالیت می‌کنند برای اینکه کشورهای غربی را وادار کنند تا تحریم‌های جدیدتری را علیه ایران اعمال کنند، از آن طرف ایرانیان بحثی را داشته‌اند که بتوانند تحریم خاصی را بردارند یعنی از این طرف تلاشی صورت گرفته که از ظرفیت ایرانیان خارج برای رفع تحریم‌ها استفاده شود؟

قوام‌شهیدی: حتما همین طور بوده و خیلی هم موثر بوده است. فصل هفت منشور تقریبا درمورد هیچ کشوری به این نوعی که درمورد ایران اعمال شده، نشده است.

سوئیفت در هیچ کشوری جز ایران بسته نشده است

سوئیفت در هیچ کشوری جز ایران بسته نشده است ولی با وجود این خیلی در داخل با معضلات متناسب با آن تهدیدات اقتصادی مواجه نشدیم.

چراکه ایرانیان خارج از کشور در جنبه رسانه‌ای و روشنگری و همچنین در محافل مختلفی که صاحب قدرت بوده‌اند از بحث تحریم به شدت انتقاد کرده‌اند و با تحریم مقابله کرده‌اند و تا توانسته‌اند در آمریکا، اروپا و سایر کشورها به صورت خودجوش، شرکت کرده و این بحث را ملی می‌دانند.

برخی لابی‌های سیاسی ایرانیان خارج کشور به نفع ایران صورت می‌گیرد

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا لابی سیاسی خاصی هم به نفع ایران از طرف ایرانیان مقیم خارج صورت گرفته است؟

قوام‌شهیدی: قطعا شده است. اخبار و تحلیل‌ها که در آمریکا می‌بینید، آثار فشارهایی است که وارد شده است. آمریکایی‌ها که خودشان دلشان به حال ما نسوخته است! طبیعتا وقتی جناحی مجبور می شود از مواضعش کوتاه بیاید، لاجرم نیروهای تحت سازماندهی علاقمند به ایران فشار آورده بودند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا موردی در حوزه اقتصادی بوده که پول یا تجهیزات یا داروی خاصی از طرف ایرانیان خارج از کشور به دست ما رسیده باشد؟

قوام‌شهیدی: تلاش هایی شده است ولی خیلی مشهود نیست. با توجه به اینکه می‌تواند تبعات ناگواری را برای خود فرد داشته باشد قاعدتا نه اعلام می شود و نه خیلی محسوس است.

در همه عرصه‌ها بخصوص بحث‌های دارویی، غذایی، انسانی و مباحث دیگر مانند تکنولوژی‌های پیشرفته هم کمک‌هایی داشته‌ایم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; :اگر مشکلی برایشان پیش آید آیا حمایتی از آنها به عمل می آورید؟

قوام‌شهیدی: قطعا همینطور است. نه فقط شورای عالی امور ایرانیان بلکه کل نظام موظف است.

قانون داریم و وزارت خارجه یک مصوبه خاصی برای حمایت از افراد آسیب دیده‌ای که جهت حمایت از کشور و دنبال کردن مسائل جمهوری اسلامی هستند دارد و به این افراد کمک می‌کند.

زمانی که حقوق ایرانیان خارج از کشور مطرح است دستگاه‌های ذیربط را ملزم به حمایت می‌کنیم

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : دربحث ایرانیان مقیم نروژ و هلند که در رسانه‌ها برجسته شد و برخی از دانشجویان از حقوق تحصیلی خود محروم شدند، چه اقداماتی انجام دادید؟

قوام‌شهیدی: درحد قوانین و مقررات و اینکه ملزم کنیم، عمل کرده ایم. از آنجا که ما خودمان در هیچ عرصه ای مجری نیستیم و درحقیقت هماهنگ کننده و سیاستگذار هستیم آنجایی که حقوق ایرانیان خارج از کشور مطرح است، قطعا دستگاه های ذیربط را ملزم به حمایت می کنیم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : این بحث مطرح بود که شاید مقداری نسبت به این قضیه کم توجهی صورت گرفته است؟

قوام‌شهیدی: تا جایی که مطلع هستیم، سفارت ما و وزارت خارجه موضوع را به خوبی دنبال کردند و تا حد توان کمک های لازم را انجام دادند.

آماده دریافت مجوز نهایی سند راهبردی ملی ایرانیان هستیم

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : سند راهبردی ملی ایرانیان خارج از کشور در چه مرحله ای است؟

قوام‌شهیدی: در سال گذشته دو موضوع زیرساختی برای شورای عالی ایرانیان مورد توجه بوده است؛ یکی بحث سند راهبردی ملی ایرانیان خارج از کشور و دیگر بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور است که به موازات هم اقدامات، مطالعات و پژوهش‌های متنوعی را می‌طلبد که این اقدامات شروع شود و طرح اولیه بانک جامع آماری تهیه شد و طرح تفصیلی هم تهیه شد و ما آماده هستیم که انشاءالله مجوز نهایی را دریافت کنیم.

تا اقدامات اجرایی آن دنبال شده رئیس‌جمهور محترم هم دستور داده‌اند که کار انجام شود و منتظر هستیم که انشاءالله موافقت با طرح نهایی به ما اعلام شود و به امید خدا طرح را اجرایی کنیم و قرار است با دستگاه هایی که عمدتا در بحث سندنویسی و مباحث پژوهش های مربوط به اسناد بیشتر کار کرده اند، کار را سامان دهیم، امیدواریم ظرف مدت کمتر از دو سال هم به پایان برسد.

به دستور رئیس‌جمهور چهارماه مطالعه و بررسی برای سرنوشت شورا انجام گرفت

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : نگاه دولت یازدهم به این شورا به چه شکل است؟ آیا واقعا از شورا انتظار کار عملیاتی دارد؟

قوام‌شهیدی: به دستور رئیس‌جمهور محترم چهار ماه مطالعه و بررسی برای سرنوشت شورا انجام گرفت و حاصل آن ادامه کار شورا با رویکرد جدید شد.

برخی حرکت‌های نمایشی در گذشته موجب شده نگاه‌ها به شورا تا حدودی ابهام‌آمیز باشد

شورا با توجه به عقبه‌ای که داشته و ابهاماتی که در جامعه نسبت به آن ایجاد شده حرکت‌های نمایشی که در گذشته انجام شده ولی اینها استقرار و نتیجه خیلی مطمئنی نداشته است و همین باعث شده که نگاه‌ها به آن تا حدودی ابهام آمیز باشد.

برای رفع این ابهامات باید تلاش‌های زیادی می‌شد تا همانطور که رئیس‌جمهور گفت «اگر یک کار این دولت کرده باشد این است که تصمیمات خلق الساعه و یک شبه هرگز نگرفته و نمی گیرد».

در شورا یک‌شبِ کار خارق‌العاده‌ای نکرده‌ایم

در شورا هم کار خاص و خارق العاده‌ای را یک شبِ نکرده‌ایم و سعی کرده‌ایم که دستگاه‌های داخل، ارگان‌های مختلف و دستگاه‌های نظارتی، روحانیون و مجامع خارجی ایرانیان خارج از کشور را جلب کنیم و جلب اعتمادشان کار ساده‌ای نیست، این کار را در اقناع بروکراتیک و توجیه اطراف قضیه شروع کردیم و فکر می کنم تاکنون موفق هم بوده‌ایم.

لذا خیلی به بیرون نپرداخته‌ایم و بیشتر به ساختارسازی و تحکیم پایه‌های اصلی شورا تمرکز داشته‌ایم تا انشاءالله به مرحله اجرای خارج از کشور و ایرانیان خارج از کشور برسیم.

سرنوشت پرواز مستقیم ایران نیویورک

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بحث پرواز مستقیم تهران-نیویورک به کجا رسید و چه سرنوشتی دارد؟

برای پرواز مستقیم ایران-نیویورک توافق دو طرفه لازم است/با پیشرفت مذاکرات این مسأله در اولویت قرار خواهد گرفت

طبیعتاً پرواز دو بخش دارد و یک توافق دوطرفه برای انجام آن لازم است و درحقیقت در پکیج کلی توافقات تعریف می‌شود بررسی‌های ابتدایی در این زمینه انجام شده است و با پیشرفت مذاکرات و انجام تفاهمات، این مساله مهم در اولویت قرار خواهد گرفت.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : فکر می‌کنم تحریم‌های جدید آمریکا نشستن هواپیمای ایرانی را تحریم کرده است؟

قوام‌شهیدی: آقای رئیس‌جمهور با پرواز ایرانی به آمریکا سفر کردند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : گویا جز موارد مشخص، پرواز متعلق به مالکیت ایران منع شده است؟

قوام‌شهیدی:‌ برای ورود به حریم هوایی هر کشوری اخذ مجوز از آن کشور ضروری است.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : یعنی آمریکایی‌ها باید رضایت خود را اعلام کنند.

قوام‌شهیدی: کانال هوایی دارای مالکیت است و هر روت هوایی قابل خریداری است که طبق قوانین یاتا و قوانین کلی است، آن کانال هنوز متعلق به کشور است که از گذشته و قبل از انقلاب بوده است.

در صورت توافق دو سازمان هواپیمایی پرواز ایران آمریکا می‌تواند از سر گرفته شود

این قابل استفاده هم هست و به کسی واگذار نشده است و به محض اینکه بتوانیم به توافقات اولیه برسیم و دو سازمان هواپیمایی هر دوکشور با هم توافق کنند این پرواز می تواند از سر گرفته شود. 

جلسات متعددی با اندیشمندان و متخصصین در امر روانشناسی، فلسفه و ایدئولوژی داشته‌ایم

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : از بحث پروازها فاصله بگیریم و ببه حث ایرانیان خارج از کشور بپردازیم، آیا در حوزه دینی و تقویت ایجاد ارتباطات و انجمن های علمی و ادبی کاری صورت داده‌اید؟

قوام‌شهیدی: جلسات متعددی با اندیشنمدان، متخصصین در امر روانشناسی، فلسفه و ایدئولوژی داشته‌ایم و کارگروهی به نام دین و اندیشه هم داریم.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری رئیس کارگروه دین و اندیشه شورا است

رئیس این کارگروه آیت‌الله حسینی بوشهری، رئیس حوزه‌های علمیه هستند و دبیرش هم حجت‌الاسلام آقای زمانی، معاون در حوزه‌ها است و عملاً بحث‌های مختلف مربوط به ایرانیان خارج از کشور را در سطوح و محل‌های جغرافیایی مختلف با توجه به نیازهایشان مورد بررسی و توجه قرار می‌دهند.

ضمن اینکه به منظور حفظ رابطه هویتی ایرانیان خارج از کشور با سرزمین اصلی، مطالعات و پژوهش‌های زیادی در شورا انجام شده است، البته در گذشته هم شده بود ولی در طول یکسال اخیر هم به طور منظم و مشخص کارهای زیادی انجام شده است البته بازده کارهای فرهنگی زمانبر است و اینطور نیست که یک شبه به نتیجه برسد.

به شدت نگران نسل سوم و چهارم ایرانیان خارج از کشور  هستیم

ما به شدت نگران نسل سوم و چهارم هستیم. چون به هر حال این نسل‌ها نوه‌ها و فرزندان نسل اول هستند و عمدتا در آنجا به دنیا آمده‌اند و رشد کرده‌اند، طبیعتاً متاثر از فرهنگ آنجا هستند؛ برای اینکه در عرصه فرهنگی حداقل‌هایی از کشور خودشان داشته باشند قطعاً هم نظام باید قدم‌های جدی بردارد و هم از آنها بخواهیم که تلاش کنند.

هر ایرانی علاقمند است فرزندش فارسی صحبت کند

هر ایرانی علاقه‌مند است که فرزندش فارسی صحبت کند و بتواند زبان فارسی بنویسد و حداقل‌های احکام دینی را انجام دهد.

ایرانیان معمولا به این زمینه‌ها علاقه‌مند هستند و باید سازوکارش فراهم شود این ارتباط دوسویه حتما سازماندهی و روی آن باید کار شود، تا جایی که وقت و ظرفیت داشتیم طی یکسال طراحی‌هایی در این زمینه کرده‌ایم و امیدواریم که انشاءالله در آینده بتوانیم نتایج خوبی را شاهد باشیم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : از رایزینی فرهنگی هم قاعدتا در این زمینه استفاده کرده‌اید؟

قوام‌شهیدی: یکی از مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات، دبیر کارگروه فرهنگ و رسانه است و طبیعتا از همه ظرفیت های داخل برای این کار استفاده می کنیم.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : در بحث حوزه‌های دینی، مقلدین خارج از کشور چقدر از مراجع ما تقلید می‌کنند؟ استقبال چطور بوده است آیا مراجعه‌ای به شما شده است.

قوام‌شهیدی: سایتی داشتیم که قبلاً به مسائل دینی هم در حوزه و هم در مرکز می‌پرداخت و سوالاتی مطرح می‌شد، الان هم هست البته به آن شکل گذشته به دلایل مختلف مطرح نیست.

در دو سال پایانی دولت گذشته انقطاعی صورت گرفت ولی اکنون دوباره با مسئولین صحبت کردیم که هم پاسخ به سوالات دینی داده شود و هم احکام دینی به زبان ساده و زبانی که ایرانیان خارج از کشور نیازمند هستند، تعلیم داده شود.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بحثی در مورد کارت تردد ایرانیان خارج از کشور مطرح شده که بتوانند بدون گرفتن ویزا سفر کنند، در این حوزه کار به کجا رسیده است؟

کارت تردد گامی اساسی در تسهیل رفت‌وآمد ایرانیان خارج از کشور است

قوام‌شهیدی: یکی از اقدامات عمده‌ای که از روز اول شورا دنبال می‌کرد، بحث کارت تردد بود؛ کارت تردد گام خیلی اساسی به طرف تسهیل رفت و آمد ایرانیان خارج از کشور است.

برگزاری چندین جلسه در شورای امنیت ملی به دستور رئیس‌جمهور برای تسهیل تردد ایرانیان خارج از کشور

برای کارت تردد اقدامات عدیده‌ای انجام شده ازجمله اینکه حداقل چندین جلسه در شورای امنیت ملی به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تردد ایرانیان خارج از کشور تسهیل شود، برگزار شده است و دستگاه های مختلف حضور داشتند و پیش نویسی در اینباره تهیه شد.

در هیأت دولت قرار بود که موضوع مطرح شود، در کمیسیون سیاسی دفاعی دولت حداقل 4، 5 جلسه موضوع مطرح شده و مجددا قرار است یک دور جدید برای همین صدور کارت برگزار شود. هم درکمیسیون سیاسی دفاعی دولت هم در مجلس، فراکسیون ایرانیان مجلس و هم در شورای عالی امنیت ملی موضوع کارت تردد مطرح است و امیدواریم به نتیجه برسد.

کارت تردد به چه کسانی تعلق می‌گیرد

کارت تردد عمدتا برای کسانی است که خیلی مشکل دارند. یعنی همسران ایرانیان خارج از کشور که باید ویزا بگیرند و معمولاً با مشکلاتی مواجه هستند که برای این افراد و فرزندانشان که درحقیقت ایرانی محسوب می‌شوند و تا سن 18 سالگی امکان گرفتن گذرنامه ندارند لازم است برای این افراد کارت تردد صادر شود.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; :با قوانین ایران تابعیت از چه طریقی است؟

قوام‌شهیدی: هم خاک و هم خون.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : اگر پدر شخصی ایرانی نباشد، نمی‌تواند تابعیت ایرانی بگیرد؟

قوام‌شهیدی: اگر مادرش ایرانی باشد می‌تواند تقاضای تابعیت کند و در سن 18 سالگی می‌تواند تابعیت ایرانی بگیرد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : چشم‌اندازی که انتظار می‌رود این قانون اجرایی شود، چقدر زمان می‌برد؟

قوام‌شهیدی: تلاش‌هایی درحال انجام است و امیدواریم که جلسات در کمیسیون دولت خوب پیش بود و به هیات دولت برود، فکر می‌کنیم خیلی طولانی نشود.

دقیقا از من زمان نپرسید چراکه این مساله تنها دست یک فرد نیست و دستگاه‌های مختلف باید موافقت کنند و در هیات دولت به صورت مصوبه درآید ولی تلاشمان این است که در کمترین زمان این موضوع محقق شود.

پیگیری برخی موضوعات مربوط به ایرانیان خارج از کشور از طریق مجلس

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : در حوزه مجلس همکاری چگونه است؟

قوام‌شهیدی: درحقیقت اهداف فراکسیون ایرانیان خارج از کشور این است که با توجه به حقوق ایرانیان خارج از کشور و خدماتی که به ایرانیان خارج از کشور ارائه می‌شود دفاع نموده و از فرصتی که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند برای کشور ایجاد کنند، درجهت رفع موانع قانونی و خلاءهای قانونی عمل کنند و قوانین جدیدی ایجاد و یا قوانین قبلی را اصلاح کنند.

در این رابطه 7، 8 محور پیشنهاد شده که محورهای اساسی و خیلی تاثیرگذاری است و انشاءالله اگر تصویب شود به یک گردش دیدگاه از طرف ایرانیان خارج از کشور منجر خواهد شد.

خبرگزرای فارس: دیدارتان با رئیس مجلس چگونه بود؟

قوام‌شهیدی: دیدار بسیار خوبی بود. چند موضوع عمده و همین محورهایی که بیان کردم، مطرح شد و ایشان هم دستور دادند که موضوع هم در فراکسیون و هم در کمیسیون های مربوطه پیگیری شود.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آقای روحانی همواره در سفرهایشان، با ایرانیان خارج از کشور هم دیدارهایی دارند (به عنوان برنامه ثابت) مهمترین مسائلی که در این دیدارها مطرح می‌شود چه مواردی را شامل می‌شود و ایرانیان بیشتر دوست دارند چه جنبه‌هایی را با رئیس جمهور مطرح کنند و چه مشکلاتی را به عنوان نکته اصلی بیان می‌کنند.

قوام‌شهیدی: مشکلاتی که ایرانیان در خارج از کشور مطرح می‌کنند، عمدتاً همین بحث مربوط به تردد روان و حضور و جایگاهشان در داخل کشور است.

ایرانیان ظرفیت‌های مختلف دارند و علاقمند هستند به نوعی از ظرفیت‌هایشان در داخل استفاده شود، به این منظور باید قاعدتاً دستگاه‌های مختلف زمینه حضور دائم، مجازی، ترددی، مشارکت و همکاری این افراد را فراهم کنند که باید در هر دستگاهی قبلا پیش بینی و برنامه ریزی شود و جایگاهایش مشخص شود.

بخصوص در معاونت علمی- فناوری و وزارت علوم و وزارتخانه‌های تخصصی که بیشتر نیازمند تکنولوژی جدید هستند و می‌خواهند از نوآوری‌هایی که ایرانیان خارج از کشور توانسته‌اند کسب کنند، استفاده کنند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : اگر بخواهید آسیب شناسی کنید در دوران دولت دهم، مهمترین آسیب دوره قبلی را در حوزه کار برای ایرانیان خارج از کشور چه می‌دانید؟

قوام‌شهیدی: سوال سختی است! ببینید فکر می‌کنم ما باید همیشه گام هایمان را واقعی برداریم. ما مشکلی داریم و آن اینکه همواره دوست داریم کاری که انجام می‌دهیم، ضربدر چند کنیم و به نمایش بگذاریم و معمولا نتایج بزرگنمایی کردن کارهایمان عکس می‌شود.

به میزان آنچه اظهار می‌کنید و به نمایش می‌گذارید و نهایتاً انجام نمی‌دهید، باید انتظار از عمل خودتان را به عکس داشته باشید، این خود یک آسیب است.

اینکه قولی بدهیم که تحقق نمی‌یابد و یا چشم‌اندازی غیر واقعی را ترسیم کنیم بخصوص برای هموطنان خارج از کشور که بعضاً در محیط‌هایی که کارها برایشان ملموس است، کار می‌کنند و با رویاها چندان سروکار ندارند و با واقعیت‌ها سروکار دارند می‌تواند به عنوان یک آسیب بزرگ درآید.

بزرگترین آسیب به ایرانیان خارج از کشور، تصویر غیرواقعی از کشور است

بزرگترین آسیبی که به ایرانیان خارج از کشور وارد آمده، آسیب ذهنی و تصویر غیرواقعی از کشور می‌دانم؛ این مسأله منحصر به یک دوره نیست.

فکر می کنم کلا در تصویرسازی واقعی از ایران برای ایرانیان خارج از کشور هم خود ایرانیان خارج از کشور تلاش لازم را انجام ندادند و هم ما در داخل کوتاهی کردیم و نتیجه این شده که شما اظهارنظرهای خیلی غیرواقعی را از ایرانیان خارج از کشور می‌شنوید به دلیل عدم اطلاع یا به دلیل تصویر غیرواقعی از وضعیت موجود.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : پس تمام تلاشتان این است که این تصویر غیرواقعی را اصلاح کنید.

قوام‌شهیدی: تنها این مساله نیست بلکه هدف اصلی ما اعتمادسازی واقعی است. نقاط مشترک ما با آنها زیاد است ولی شاید کسی در داخل به این نقاط مشترک معترف نیست و در خارج هم آنها احساس می کنند که خیلی به آنها توجه نمی‌شود.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آیا به دنبال برگزاری اجلاس ایرانیان خارج از کشور با همان اهدافی که بیان کردید به غیر از بحث های سفرهای استانی هستید؟

به همایش‌های شعارگونه اصلاً اعتقاد نداریم

قوام‌شهیدی: ما به همایش‌های شعارگونه اصلاً اعتقاد نداریم؛ اصلاً به کارهای شتابزده و خلق‌الساعه اعتقاد نداریم، چراکه کار باید با مطالعه و با دقت و بررسی شده و همه جانبه باشد و از تمام اهل نظر و اهل فن هم کسب اطلاعات می‌کنیم و نهایتاً جمع آوری و جمع بندی اطلاعات از آنها منشا اقداماتی که انجام خواهیم داد، می‌شود.

از هزینه‌تراشی هم به شدت پرهیز می‌کنیم؛ شاید اگر آماری گرفته شود ما بیشترین صرفه‌جویی را به دلایل مختلف داشته‌ایم؛ شاید این نتیجه تب تندی در گذشته بوده که حالا عرق سردش دیده می شود!

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : چه راهکارهایی برای دانشجویانی که از تحصیل محروم می‌شوند، ترسیم کرده‌اید. برای اینکه بتوانند از نظر معاش و زندگی تسهیلاتی در نظر بگیرند. مثلاً دانشجویان نروژی که مجبور به بازگشت شده‌اند و بازتاب زیادی داشت و وزارت خارجه هم در این مورد موضع گیری کرد؟

قوام‌شهیدی: بحث دانشجویان مقررات خود را دارد. دانشجویانی که منتقل می شوند، دانشجویانی که یک مقطع را می گذرانند، دانشجویانی که در اثر اقدامات آن کشور محل اقامت به مشکل برمی‌خورند، مقررات خاص خود را دارند و وزارت علوم برای خود مقررات خاصی را دارد.

شورایی هست که به این موارد رسیدگی می‌کند، فکر می‌کنم در موارد خاص هم به دانشجویانی که دچار آسیب شدند و موقعیتشان را از دست دادند کمک لازم شده است و اگر هم نشده باشد، به ما مراجعه کند قطعا الزام می‌کنیم و در کارگروه مربوطه علمی- آموزشی مطرح می کنیم که مصوباتشان حالت حقوقی و قانونی دارد و می‌تواند اجرا شود.

بنابراین عمدتاً کمک می‌شود بخصوص در مورد کسانی که در اثر حمایت از جمهوری اسلامی آسیب می‌بینند هم به لحاظ موقعیتی و هم به لحاظ تحصیلی مساعدت لازم انجام می‌شود و در کارگروه‌ها مورد به مورد بررسی می‌شود.

خانه فعلا ایرانیان حالت تعلقی دارد

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : تکلیف خانه ایرانیان به کجا رسید؟

قوام‌شهیدی: در مورد خانه ایرانیان داستان طولانی است. خلاصه اینکه خانه ایرانیان فعلا حالت تعلیق دارد و فعالیتی ندارد و یکسری اقدامات حقوقی و قانونی در حال انجام است که یا خانه ایرانیان منحل و مجددا احیا شود و اگر قرار است منحل نشود با اعضای هیات امنا و مدیریت جدید و ساختار و برنامه ریزی جدید فعالیت را از سر گیرد و بتواند در جهت اهداف ترسیم شده ایرانیان خارج از کشور و نهایتاً منافع ملی حرکت کند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : از وقتی که در اختیار ما قرار دادید متشکریم.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها