امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119790
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه موسوم به 1+5، نوشته است «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد تا به هر نحو ممکن، توافق نهایی را از تائید کنگره بی‌نیاز کند.
«دیوید سنگر» در ابتدای این مطلب نوشته است که هنوز به هیچ مشخص نیست که آیا آمریکا می‌تواند تا سوم آذر (24 نوامبر) به آنچه مقامات کاخ سفید آن را «مهمترین دستاورد سیاست خارجی دوره ریاست‌جمهوری اوباما» می‌خوانند، یعنی توافق با ایران دست یابد یا نه. با این حال، یک چیز قطعی است، و آن این که «اگر توافقی حاصل شد، رئیس‌جمهور اوباما هرآنچه در توان داشته باشد، برای جلوگیری از به رأی گذاشته شدن آن در کنگره انجام خواهد داد».
نیویورک‌تایمز سپس به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که وزارت خزانه‌داری در گزارشی که آن را عمومی نکرده، به این جمع‌بندی رسیده است که اوباما این اختیار را دارد که بخش اعظم تحریم‌های مربوط به بخش نفتی را بدون نیاز به مصوبه کنگره، تعلیق کند.
این روزنامه می‌افزاید: «اما آقای اوباما نمی‌تواند آن تحریم‌ها را برای همیشه لغو کند. تنها کنگره است که می‌تواند این اقدام را انجام دهد. مشاوران آقای اوباما به وی اعلام کرده‌اند که حتی اگر در انتخابات ماه آینده، دموکرات‌ها موفق شوند همچنان اکثریت را در سنا حفظ کنند، او باز هم در چنین رأی‌گیری‌ای (برای لغو تحریم‌ها) شکست می‌خورد».
یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید: «ما در توافق جامع به دنبال مصوبه کنگره نخواهیم بود».
به نوشته نیویورک‌تایمز، دولت آمریکا می‌گوید کنگره نباید از این امر متعجب شود، چراکه دولت پیشتر هم اعلام کرده است که لغو تحریم‌های ایران به صورت گام به گام و با توجه به پایبندی ایران به توافق جامع، صورت می‌گیرد. به همین دلیل تحریم‌ها تنها تعلیق می‌شوند.


هیل: در مقابل ایران، اوباما باید پلیس خوب و نتانیاهو پلیس بد باشد

یدیعوت آحارونوت: تل‌آویو معتقد است که مذاکرات تمدید می‌شود

هاآرتص: 1+5 تلاش می‌کند خود را با خطوط قرمز ایران انطباق دهد


«برنادت میهن» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این رابطه می‌گوید: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که در ابتدا تحریم‌های ایالات متحده و جامعه بین‌المللی تنها تعلیق می‌شوند و برداشته شدن قطعی تحریم‌ها منوط به تائیدیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پایبندی جدی و واقعی ایران به مفاد توافق خواهد بود. ما باید اطمینان یابیم که پایبندی ایران در یک دوره زمانی واقعی و پایدار خواهد بود».
نیویورک‌تایمز سپس مدعی شده است که با این وجود بسیاری از نمایندگان کنگره و همچنین مقامات اسرائیلی این مسئله را تنها بهانه‌ای برای دور زدن نمایندگان و تلاش برای لغو تحریم‌ها بدون نیاز به رأی کنگره می‌دانند.
میهن هم می‌گوید نقش کنگره در مذاکرات باید به رایزنی و مشاوره محدود باشد و از آنجا که توافق نهایی یک پیمان نیست، نیازی به کسب رأی دو سومی از سنا ندارد.
این مسئله با واکنش سناتورهایی چون «رابرت منندز» و «مارک کرک» از اعضای برجسته سنا مواجه شده که می‌گویند در صورتی که توافق نهایی فعالیت‌های ایران را محدود نکند، کنگره وارد عمل می‌شود.
نیویورک‌تایمز در ادامه با تشریح مخالفت‌ها و فشارهایی که بر طرف‌های مذاکره‌کننده هست، نوشته است که بحث لغو تحریم‌ها یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در مذاکرات است. به نوشته این روزنامه، اوباما تحریم‌‌ها را یکی از ابرازهای مهم خود می‌داند.
این گزارش می‌افزاید: «اما آقای اوباما هم احساس فشار می‌کند. در رژیم تحریم‌ها ترک‌هایی ظاهر شده است. در بهار امسال، مشاهده افزایش خرید نفت چین از ایران، که می‌تواند به تضعیف تحریم‌ها منجر شد، هشداری برای دولت وی بود. البته این آمارها اخیرا کاهش نشان داده‌اند. این امر نتیجه مذاکرات پشت پرده مقامات آمریکایی و چینی است».
نمایندگان ایران و گروه موسوم به 1+5، برای رسیدن به توافق جامع تنها پنج هفته دیگر یعنی تا روز سوم آذر زمان دارند. تازه‌ترین دور این گفت‌وگوها روز پنج‌شنبه بدون اعلام نتیجه پایان یافت.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار