امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119826
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدجواد قوام‌شهیدی مدیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدجواد قوام‌شهیدی مدیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه دولت < a href="http://p313.ir" style="color:red;">پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به موضوعاتی همچون سرنوشت پرواز مستقیم ایران-نیویورک، موضوع کارت تردد و تسهیل در رفت‌وآمد ایرانیان خارج از کشور، آمارهای تقریبی از ایرانیان خارج از کشور و ایجاد بانک آماری از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌های آنها از موضوعاتی است که در این گفت‌وگو به آنها پرداخته شده است که چکیده این گفت‌وگو به شرح زیر است:

آمار دقیقی از ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد

قوام‌شهیدی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک اطلاعات جامعی به طور دقیق از تعداد ایرانیانی که در خارج از کشور هستند، وجود دارد اظهارداشت: نه ما و نه هیچکس دیگر آمار دقیقی ندارد این امر هم دلایل کاملاً مشخصی دارد؛ ایرانیان خارج از کشور با مهاجرین سایر کشورها تفاوت‌هایی دارند.

وی با بیان اینکه ما هیچکس را ملزم نکردیم که درصورت خروج از کشور نیت خود را در جایی ثبت کند، افزود: شما نمی‌دانید کسی که از مرز خارج می‌شود آیا ایرانی خارج از کشور محسوب می‌شود یا مسافر یک هفته‌ای است و آیا به عنوان توریست مثلاً به اروپا می‌رود و باز می‌گردد، به همین دلیل برای اینکه بدانید فردی خارج از کشور اقامت دارد یا خیر حتما باید اقامتش در جایی ثبت شود، این ثبت می‌تواند در نمایندگی‌ها انجام شود.

بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور را کلید می‌زنیم

وی بر همین اساس گفت: داشتن آمار دقیق خود نیازمند ابزارهای دقیق و اعتمادسازی دوطرفه حساب شده و مدیریت شده است لذا برنامه‌ای برای این منظور درنظر داریم که انشاءالله بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور را که طرح و مطالعات اولیه آن ارائه شده را بتوانیم به زودی کلید بزنیم و امیدواریم ظرف یکی، دو سال آینده به نتیجه برسیم.

دو هزار میلیارد دلار آمار منطقی از سرمایه ایرانیان خارج از کشور

وی در پاسخ به این سؤال که آماری داریم که میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور را نشان دهد، تصریح‌کرد:‌ از هزار و پانصد تا دوهزار میلیارد و از چهارهزار میلیارد که یکی از نمایندگان مجلس بیان کرد، داریم، از این نماینده سوال کردم که آیا این آمار اساس و مبنایی هم دارد؟ که تائید کردند. از دو تا چهارهزار میلیارد دلار آمار داریم، ولی فکر می کنم دوهزار میلیارد دلارآمار منطقی باشد.

بسیاری از پست‌های مدیریتی ناسا در دست ایرانیان است

وی در ادامه با بیان اینکه خبری داشتیم که مثلاً در ناسا از حدود 90 نفر افراد برجسته و تراز اول حدودا 40 نفر ایرانی هستند، گفت: اسامی و پست‌هایشان مهم عنوان شده است، خیلی از پست‌های مدیریتی ناسا در دست ایرانیان است.

مدیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ادامه داد: خبرهای موجود در شبکه های اجتماعی همین آمار را تائید کرده بود با این سوال که افتخار کنیم یا غبطه بخوریم به اینکه این تعداد ایرانی در سازمان فضایی آمریکا به کار مشغولند.

برخی لابی‌های سیاسی ایرانیان خارج کشور به نفع ایران صورت می‌گیرد

قوام‌شهیدی در خصوص اینکه آیا لابی سیاسی خاصی هم به نفع ایران از طرف ایرانیان مقیم خارج صورت گرفته است، افزود:قطعاً شده است، اخبار و تحلیل‌ها که در آمریکا می‌بینید، آثار فشارهایی است که وارد شده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها که خودشان دلشان به حال ما نسوخته است! طبیعتا وقتی جناحی مجبور می شود از مواضعش کوتاه بیاید، لاجرم نیروهای تحت سازماندهی علاقمند به ایران فشار آورده بودند.

آماده دریافت مجوز نهایی سند راهبردی ملی ایرانیان هستیم

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که سند راهبردی ملی ایرانیان خارج از کشور در چه مرحله‌ای است، اظهارداشت: در سال گذشته دو موضوع زیرساختی برای شورای عالی ایرانیان مورد توجه بوده است؛ یکی بحث سند راهبردی ملی ایرانیان خارج از کشور و دیگر بانک جامع آماری ایرانیان خارج از کشور است که به موازات هم اقدامات، مطالعات و پژوهش‌های متنوعی را می‌طلبد که این اقدامات شروع شود.

مدیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور تأکید کرد: طرح اولیه بانک جامع آماری تهیه شد و طرح تفصیلی هم تهیه شد و ما آماده هستیم که انشاءالله مجوز نهایی را دریافت کنیم، تا اقدامات اجرایی آن دنبال شده رئیس‌جمهور محترم هم دستور داده‌اند که کار انجام شود و منتظر هستیم که انشاءالله موافقت با طرح نهایی به ما اعلام شود و به امید خدا طرح را اجرایی کنیم.

وی افزود: قرار است با دستگاه هایی که عمدتا در بحث سندنویسی و مباحث پژوهش های مربوط به اسناد بیشتر کار کرده اند، کار را سامان دهیم، امیدواریم ظرف مدت کمتر از دو سال هم به پایان برسد.

سرنوشت پرواز مستقیم ایران نیویورک

قوام‌شهیدی همچنین درباره موضوع پرواز مستقیم تهران-نیویورک نیز یادآور شد: طبیعتاً پرواز دو بخش دارد و یک توافق دوطرفه برای انجام آن لازم است و درحقیقت در پکیج کلی توافقات تعریف می‌شود بررسی‌های ابتدایی در این زمینه انجام شده است و با پیشرفت مذاکرات و انجام تفاهمات، این مساله مهم در اولویت قرار خواهد گرفت.

خانه ایرانیان فعلاً حالت تعلقی دارد

وی در خصوص تکلیف خانه ایرانیان نیز خاطرنشان کرد: در مورد خانه ایرانیان داستان طولانی است. خلاصه اینکه خانه ایرانیان فعلا حالت تعلیق دارد و فعالیتی ندارد و یکسری اقدامات حقوقی و قانونی در حال انجام است که یا خانه ایرانیان منحل و مجددا احیا شود و اگر قرار است منحل نشود با اعضای هیات امنا و مدیریت جدید و ساختار و برنامه ریزی جدید فعالیت را از سر گیرد و بتواند در جهت اهداف ترسیم شده ایرانیان خارج از کشور و نهایتاً منافع ملی حرکت کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها