امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119828
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; /اصفهان-مهدی رفائی: استان تمدن ساز اصفهان با آداب و سنن اصیل اسلامی همواره طلایه‌دار ازدواج‌های سنتی و تشکیل ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; /اصفهان-مهدی رفائی: استان تمدن ساز اصفهان با آداب و سنن اصیل اسلامی همواره طلایه‌دار ازدواج‌های سنتی و تشکیل خانواده ایرانی اسلامی در کشور بوده و همواره الگوی پایداری نظام خانواده در رفتار مردمان اصفهان به‌ وضوح قابل‌ مشاهده است.

توجه به دید و بازدیدها، حجاب اسلامی، برگزاری اعیاد و شب‌نشینی‌ها و ممارست بر تربیت فرزندان نیز که اصول پایداری خانواده است، در اکثر خانواده‌های اصفهان دیده می‌شود که این سنت‌های ناب هرگز در جدال با مدرنیته رنگ نباخته است و ریشه در سیره اهل‌بیت و تربیت اسلامی مردمان دیار سپاهان دارد.

هزاران شهیدی که از دامان خانواده‌های پاک و تربیت اصیل اسلامی به میدان ایثار گام نهادند، خود گواه دیگری بر اصالت و وحدت خانواده‌های ایرانی در شهرهای انقلابی و تاریخ‌سازی همچون اصفهان است.

اکنون در سالروز رخداد مبارک مباهله در عصر پیامبر (ص) بار دیگر تاریخ را ورق می‌زنیم و به واکاوی این جریان تاریخ‌ساز و نیز آسیب‌ها و تهدیدها و فرصت‌ها در قبال خانواده ایرانی می‌پردازیم.

به گزارش فارس، بیابان حجاز زیر گام‌های استوارشان می‌لرزید، عرشیان میمون‌ترین و استوارترین حلقه پیوند عالم را نظاره‌گر بودند و مردی از سلاله آب و آینه بهترین آفریدگان خداوند را به نفرین گاه مسیحیان نجران می‌برد.

دل‌های آسمانی‌شان روشن از ایمانی ژرف و صلابت نگاهشان در دنیای کفر و نفاق توفان به پا می‌کرد، رسول آسمانی‌ها نه با سپاه و نه با قوم و عشیره خود بلکه با بهترین بندگان صالح خدا، با سلاله اهل‌البیت (ع) و با خانواده‌اش رهسپار وعده‌گاه بود.

وقتی پیامبر (ص) بر همه اقوام پیک فرستاد و در آن زمان البته اسقف اعظم مسیحیان نجران ذره ایمانی در دلش روشن بود و تنی چند از جوانان قوم نجران هم بر پیامبر اسلام (ص) و نشانه‌های ایشان مؤمن بودند.

زمینه برای ایمان آوردن فراهم بودند ولی برخی بزرگان نجران زیر بار نمی‌رفتند و در آخر تصمیم بر مباهله افتاد، روایت است که در روز مباهله بنابراین بود که مسلمانان و مسیحیان نجران یکدیگر را نفرین کنند تا خدا آن‌طرف که دروغ‌گوست را از 51 طریق عذاب کند.

در آن‌سوی آوردگاه مسیحیان با خیلی از سپاه و قبیله کاملشان آمده بودند اما باز دلشان می‌لرزید چراکه نشانه‌های آخرین رسول حق را در کتاب‌هایشان خوانده بودند.

خداوند به مصداق آیه شریفه قرآن در دل ایشان ترس افکند، همان‌گونه که در دل تمامی افرادی که در برابر ایمان به خدا می‌ایستند، ترس می‌افکند.

روایت علامه طباطبایی (ره) از جریان مباهله / تسلیم یک قوم در برابر صلابت ایمان اهل‌البیت (ع)

علامه طباطبایی (ره) می‌نویسد: رسول خدا در مقام امتثال این فرمان از «انفسنا» به‌غیر از علی و از «نسائنا» به‌جز فاطمه سلام‌اللّه‌علیها و از «ابنائنا» به‌ جز حسنین (ع) را نیاورد، معلوم می‌شود برای کلمه اول به‌جز علی و برای کلمه دوم به‌جز فاطمه سلام‌اللّه‌علیها و از سوم به‌جز حسنین (ع) مصداق نیافت و کانه منظور از «ابناء» و «نساء» و «انفس» همان اهل‌بیت رسول خدا بوده، همچنان در بعضی روایات به این معنا تصریح‌شده، بعد از آنکه رسول خدا نام‌بردگان را با خود آورد عرضه داشت: «بار الها این‌ها هستند، اهل‌بیت من»، چون این عبارت می‌فهماند که پروردگارا من به‌جز این‌ها کسی را نیافتم تا برای مباهله دعوت کنم.

مسیحیان نجران ابتدا دست پیش‌گرفته و رفتار پیامبر (ص) را به سخره گرفتند ولی با نصیحت پیران قوم دریافتند که پیامبر (ص) راسخ و بر وعده حق است و یکی از دانشمندان این قوم ندا داد: نشانه‌های همراهان رسول با وعده‌های خدا برای پیامبر آخرالزمان تطبیق دارد و اگر او امر به نفرین کند و اهل‌بیتش آمین‌گویند، دودمان ما بر باد می‌رود و سرانجام به این صورت با کشاکش و مشورت مسیحیان نجران بیم کرده و به خاطر باقی‌مانده نسلشان پرداخت جزیه را قبول کردند.

بزرگ‌ترین حرکت‌های تاریخ از دل خانواده برخاست و حضرت علی (ع) و فاطمه (س) و نسل آن‌ها از درون خانواده پیامبر (ع) تربیت‌یافته و بزرگ‌ترین زنان و مردان عالم و معجزه سازان بزرگی همچون سیدالشهدا (ع) و امام حسن مجتبی (ع) را تربیت کردند.

این قدرت متافیزیکی خانواده در اسلام به‌خوبی در روایت مباهله بیان‌شده و باید بدانیم هرگاه دشمن چیزی را تشویق و سفارش می‌کند، برای ما ضرر است و محور نظام اجتماعی ما خانواده است و خانواده زیرساخت راهبردی برای ارتقای نظام فرهنگی – اجتماعی در ایران اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب نیز بارها تأکید فرمودند که قدرت نظام ما از خانواده است و دشمن در این مقوله بسیار ضعف دارد و اگر نظام اسلامی ما موفق بوده از برکت خانواده است و اگر زمین بخوریم هم در مسئله خانواده غفلت کردیم.

دشمن مبانی انسجام جامعه نظیر خانواده را هدف گرفته است

در خصوص بنیان خانواده ایرانی و آسیب‌ها و فرصت‌های موجود در کشور، یک استاد مدیریت راهبردی فرهنگی معتقد است: باید تلاش کنیم که محور خانواده ما با روایات و سیره اهل‌بیت تطابق داشته و در انتخاب همسر همواره بر اخلاق و مسائل فرا ظاهری تکیه کنیم و از ظاهربینی و مقایسه پرهیز کنیم چراکه روانشناسان معتقدند که 70 درصد ثبات خانواده معنوی و تنها 30 درصد مادی و جسمی و جنسی است.

محمود یقینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: اگر در انتخاب همسر عاشق ایمان و بصیرت و اخلاق او شویم، زیبایی‌های ظاهری را هم روز به‌ روز درک می‌کنیم اما اگر در پی ظاهر و زیبایی باشیم با افول ظواهر، هر روز افسرده و نگران شده و سرانجام دچار انحراف و شکست در عشق و علاقه خواهیم شد.

این استاد دانشگاه افزود: خانواده نظامی ما در حاشیه‌ای امن برای زن و مرد در برابر آسیب‌های فراوان اجتماعی است و موفقیت دنیا و آخرت انسان در گرو ازدواج درست و عاقلانه است که علاوه بر پر کردن نیمه ایمان انسان و تکمیل دین، در روایت‌ها آمده که یک‌ رکعت نماز متأهل چندین برابر نماز یک مجرد، اجر و پاداش دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دشمن مبانی انسجام جامعه اسلامی که یکی از آنها خانواده است را هدف گرفته است، تأکید کرد: در جنگ نرم، ابتدا با فرمول جنگ اقتصادی به میدان آمده است و خوب می‌داند که اگر معیشت و اقتصاد کامل نباشد، بنیان‌های خانواده کم‌کم سست می‌شود.

یقینی با بیان اینکه باید ابتدا از وجود به سجود رسید، یادآور شد: مردی که دو نوبت‌کار می‌کند و دیر به منزل می‌رسد، دیگر نمی‌تواند محبت لازم را برای همسر و فرزندان محیا کند و هم وظایف مردانه را تکمیل کند و نشاط خانواده که امری حیاتی است بر زمین می‌ماند.

وی با تأکید بر اینکه صهیونیسم با رصد دقیق زندگی ایرانی درصدد ترویج بی‌بند و باری و چندهمسری و لذت‌جویی و تنوع‌طلبی در جامعه اسلامی ایران است، خاطر نشان کرد: دشمنان جامعه اسلامی ایرانی، خوب می‌داند که خانواده بزرگ‌ترین حرکت‌های انقلابی را در ایران پیش می‌برد و به همین دلیل، معاند بی‌چون‌ و چرای خانواده ایرانی هستند.

افزایش جمعیت باید کیفی و مبتنی بر تربیت برای پیشبرد راهبردهای نظام باشد

به گزارش خبرنگار فارس، دشمن به تغییر و تحولی که خانواده می‌تواند در جامعه سبب شود واقف است و بر همین اساس نیز رهبر معظم انقلاب با تأکید بر وجود خانواده و جمعیت کیفی، افزایش جمعیتی که سبب تحول اجتماعی مفید نشود، شایسته ندانسته و فرمودند: باید افزایش جمعیت کیفی باشد و بر اساس نظام آموزشی مبتنی بر تحول و پیشرفت و تربیت در پی تحقق راهبردهای نظام حرکت کند.

در غرب خانواده‌های تک‌نفره هشدار بزرگی است که می‌گوید بنیان خانواده در آنجا ضعیف و وحدت و انسجام پائین است ولی در ایران اسلامی از زمان عقد و ازدواج تا مرگ پیوندی قوی میان دو زوج بسته می‌شود که در مثل نیز آمده با لباس عروسی به خانه بخت بروی و با کفن بیرون بیایی و یا این ضرب‌المثل  که دو همسر دعوا کنند و ابلهان باور کنند!

دام دشمن برای تقوا و حجاب ایرانیان/ حل فوری مشکلات اقتصادی خانواده مسیر دشمن را سد می‌کند

این استاد مدیریت راهبردی فرهنگی در ادامه بابیان اینکه صله‌رحم و جماعت از کدها و مؤلفه‌های قدرت خانواده است اظهار داشت: بعد از اطاعت خدا بر نیکی و تکریم پدر و مادر سفارش شده و پیران جامعه را به‌مثابه پیامبران در امت ذکر کرده است و صله‌رحم از ایشان را سبب طول عمر دانسته که این ارزش‌های استوار و اخلاقی در غرب وجود نداشته و روبه‌زوال رفته است.

یقینی با تأکید بر تقویت این موارد، افزود: دشمن درصدد گرفتن تقوا و حجاب و پارازیت انداختن در وحدت خانواده ایرانی است و تحریک پسران و دختران و رواج فیلم‌های مبتذل و شبکه‌های خانواده سوز ماهواره‌ای، همراه با جنگ اقتصادی برای ضعیف کردن بنیان خانواده از ترفندهای رایج آن‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

وی ادامه داد: در این راه تکلیف دولت و حاکمیت جامعه اسلامی رفع مشکلات اقتصادی خانواده به‌صورت اورژانسی و فوری است تا مسیر نفوذ دشمن از طریق مشکلات و جنگ اقتصادی سد شود و بستر مناسب برای مقابله در جنگ نرم نیز مهیا شود.

وی پیشنهاد کرد: در حوزه کوچک‌تر، در اجتماع هر فردی در برابر اعضای خانواده خود در حجاب و عفاف و تقویت ایمان باید مسئول باشد و خانواده خود را از گزند تحرکات و دسیسه‌های دشمن در جنگ نرم پاسداری کند.

این استاد دانشگاه‌های اصفهان در پایان گفت: دشمن با مهندسی معکوس آموزه‌ها و تربیت اسلامی در اتاق فکرهای مجهز صهیونیستی،300 سال است برای گسستن اخوت جامعه اسلامی تلاش می‌کند و در این مسیر مبانی انسجام جامعه نظیر خانواده و مسجد و عزاداری و جماعت و حجاب و عفاف در تیررس دشمن است.

عدم وجود تفریح سالم و شرعی کافی نیاز امروز خانواده ایرانی

به گزارش فارس، ایجاد تفریحات سالم برای جوانان و تقویت رسانه‌های مختلف برای اطلاع‌رسانی و برطرف کردن نیازهای مردم، امروزه از مهم‌ترین مسائل و راهکارها در برابر جنگ نرم است و متاسفانه کم‌کاری درزمینهٔ ساخت آثار فاخر هنری و سینمایی و تلویزیون ارزشی از چالش‌های موجود فرهنگی در کشور است.

باید شادابی و لذت‌های مشروع و تفریح سالم و شرعی برای جوانان مهیا باشد و در جامعه اسلامی فطرت خداوندی انسان در ادامه با برنامه‌ریزی‌های سالم رفع نیاز شود تا جلوی دزدان محبت که در مسیر جوانان کمین کردند بسته‌شده و جوان‌ها بتوانند با شناخت و بصیرتی که در جامعه کسب می‌کنند، دست به انتخاب‌های سازنده برای زندگی خود بزنند.

تنها در صورت انجام این موارد است که خانواده ایرانی می‌تواند همچنان فخر زندگی اجتماعی در جهان باشد و همواره در سایه عنایت خداوند سرافراز و سربلند در همه میدان‌ها همواره باعث افتخار ایران عزیز اسلامی و ناکامی معارضان در جنگ نرم شود.
انتهای پیام /63036/ل40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها