امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119881
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «ثریا دلیل» سرپرست وزارت بهداشت افغانستان امروز در نشست خبری در کابل، گفت: به منظور ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «ثریا دلیل» سرپرست وزارت بهداشت افغانستان امروز در نشست خبری در کابل، گفت: به منظور تشخیص و مدوای سرطان در زنان افغان، خواهان همکاری جامعه جهانی و تخصیص بودجه لازم از سوی دولت در این زمنیه هستیم.

سرپرست وزارت بهداشت همچنین گفت: با هدف حمایت از زنان سرطانی در افغانستان، بدنبال ایجاد نهادی خیریه هستیم و بایستی تلاش‌های جدی در این راستا صورت بگیرد.

دلیل یادآور شد: در حال حاضر، تشخیص سرطان تنها در انستیتوی سلامت کشور «فرانسه» در کابل با هزینه هنگفتی صورت می‎گیرد.

به گفته وزیر بهداشت افغانستان با آنکه تاکنون، آمار دقیقی از افراد مبتلا به سرطان سینه در دست نیست اما مرگ و میر زنان در این کشور نشان می‎دهد که تعداد افراد مبتلا به این بیماری در افغانستان زیاد بوده و بایستی برای تشخیص و مداوای آن اقدامات عاجل صورت گیرد.

وی افزود: زنان در افغانستان از سن 20 الی 39 سالگی باید هر 3 سال یک بار و بعد از 40 سالگی، سالی یک مرتبه معاینه شوند که این موضوع اکنون قابل اجرا نیست.

در همین حال، «بی بی گل غنی» بانوی اول افغانستان که در این نشست حضور داشت، گفت: بالا بردن سطح آگاهی مردم و دسترسی زنان به مراکز بهداشتی سبب می‎شود تا میزان مرگ و میر زنان در این کشور کاهش یافته، و برای جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان زنان افغان بایستی مراقبت بیشتری از خود داشته باشند و تشکیل این نهاد به منظور تامین همین هدف است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها