امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 119915
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس معلمی مسئول گروه فرهنگی اجتماعی فرهنگستان علوم اسلامی قم، درباره تبعات تبلیغات منفی کشورهای غربی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس معلمی مسئول گروه فرهنگی اجتماعی فرهنگستان علوم اسلامی قم، درباره تبعات تبلیغات منفی کشورهای غربی در بحث جمعیت اظهار داشت: ما خواستار افزایش جمعیت کشور هستیم و برای آن دلیل و منطق هم داریم. دشمنان سعی می‌کنند با تبلیغات منفی‌شان این طور در جامعه جلوه دهند که افزایش جمعیت یعنی ایجاد یک دهان اضافه! ولی نگاه ما این است که هر نفری که به جمعیت اضافه می‌شود دو دست و یک فکر به کشور اضافه می‌شود و این به معنای تحمیل بار به جامعه نیست.

این محقق علاوم انسانی و اجتماعی افزود: یکی از مسائلی که بعضی‌ها سعی می‌کنند در تبلیغات منفی‌شان روی آن مانور بدهند مساله تربیت نسل جدید است؛ اما این مساله ربطی به افزایش جمعیت ندارد. از طرف دیگر نظام آموزشی کشور هم نقش فوق‌العاده مهمی در شکل‌گیری ذهنیت دانش‌آموزان درباره بحران جمعیتی در کشور دارد.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم با بحران جمعیت مقابله کنیم رسانه‌ها و آموزش و پرورش باید در قدم اول موجودیت انسان و هدف او را در جامعه برای عموم مردم روشن کنند. رسانه‌ها می‌گویند با تبلیغاتشان در حال عوض کردن فرهنگ عمومی هستند؛ اما به نظر می‌رسد که این کار به تنهایی برای مقابله با بحران جمعیت که گریبان‌گیر کشور شده، کافی نیست.

معلمی درباره نقش کتاب در روشن شدن وضعیت جمعیتی کشور نیز  گفت: کتاب و برگزاری نشست دو ابزار مهمی هستند که به ما کمک می‌کنند تا تئوری‌هایمان را در خصوص بحران جمعیت به اطلاع‌ عموم برسانیم. مردم باید بدانند که ما در حال جنگ نرم با آمریکا و اروپا هستیم و در چنین وضعیتی، جوان بودن جمعیت یک فاکتور برنده برای ماست. 

این نویسنده تاکید کرد: افزایش تدریجی جمعیت قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است، درحالیکه کاهش جهشی جمعیتی کشور که طی یکی دو دهه اخیر رخ داده، ضررهای جبران‌ناپذیری را برای ایران در پی خواهد داشت. در صورت کاهش باروری، جمعیت پیر می‌شود و با افزایش تعداد سالخوردگان رشد و پیشرفت کُند خواهد شد. از طرف دیگر نوآوری، کشف، اختراع و ریسک‌پذیری که لازمه بسیاری از فعالیت‌ها است، کم می شود. این نکته را هم باید در نظر بگیریم که پیر شدن جمعیت از نظر امنیتی و سیاسی هم به نفع ایران نیست.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها